Sisukord
Sport
Tänane leht
23.11.2016
Eesti Selged jõujoonte muutused Reformierakonnas Süüriast Eestisse toodud pere tuli isast lahutada (34) Palju õnne Dilbert Horoskoop Mälumäng Tagakülg Male Julge naine aitas tabada ohtliku ründaja Minu vald, minu elanikud, minu raha, minu kool! (23) Haldusreformi vaenava vallavanema portree Esikülg 23. november Poolsada meetrit lennanud auto maandus majas Kalev kinkis Tallinna loomaaiale martsipanist hoolealused Ravimeid välja petnud naine mõisteti vangi Majandus Brexit tegi britid 1,2 triljoni naela võrra vaesemaks (1) Majanduse lühiuudised Pensionifonde kummitab siiani 2008. aasta (1) Välismaa Soome jälgib sadu võimalikke islamiäärmuslasi KOHALIK VAADE: Endine politseijuht jääb Leedus halli kardinali varju Välismaa lühiuudised 23.11.2016 Külm ilm raskendab koalitsiooni võitlust Mosulis (1) Austraalia sisemaal võidab joomaläbu armastuse otsimisel Tinderit (1) Graafik: kuidas sõidavad rongid, mis jõuaks Tallinnast Tartusse vähem kui 12 minutiga (5) Arvamus Gert Siniloo: aeg on rahakotirauad valla lüüa! (5) Jarmo Mäkelä: ehkki Soome poliitikud on läänemeelsed, pole nad siiski baltlased, kirjutatakse Venemaal Andrei Kuzitškin: venelased peavad Eestit sanktsioonide nõrgimaks lüliks (11) Erkki Bahovski: Hitler või Truman? (1) Postimees 1993. aastal: riigikogu liikmed teevad ettepaneku prostitutsioon seadustada Juhtkiri: vägivallale pole õigustust (3) Eksperdid: anname linnadele-valdadele suurema otsustusõiguse Kultuur Vana armsa Sipsiku uus elu Kultuuri lühid Sport Malaisia lõpetab F1 etappide korraldamise Spordi lühiuudised Mae ootab Otepääle viiekohalist arvu vaatajaid Hooaeg algab – uued juhendajad, optimistlik meel Eesti treenerid raudse eesriide taga Ainus mustanahaline snuukriproff süüdistab alaliitu rassismis Tarbija Postimehe test: enamik laste lemmiktoite pole põnnidele sobivad Tartu Saksa noormehed mängivad Eesti lastega Abilinnapea: Tartu kaotab tuhandeid maksumaksjaid Noortekodu lapsed mängivad loo kodu väärtusest Hoolekandeasutused seavad Tartus end sisse (1) Toome kaunid nõlvad vaimustavad ka kummitusi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti treenerid raudse eesriide taga

5 min lugemist
Gert Kullamäe on kogu senise treenerikarjääri Eestis töötanud FOTO: Margus Ansu

Eesti pallimängijad kipuvad ikka ja jälle välismaa klubidesse, et karjääris samm edasi astuda ja oma unistustele lähemale liikuda. Samal ajal näeb harva, et mõni Eesti treener piiri taha läheb. «Toon veidi meelevaldse näite. Kas meie klubid otsivad endale treenereid San Marinost või Fääri saartelt? Ei. Miks peaks siis suuremad spordiriigid Eestisse treeneriotsingule tulema?» arutleb Tartu korvpalliklubi pikaaegne peatreener Gert Kullamäe.

Tellijale Tellijale

Juba eelmisel sajandil jalgpallureid välismaale vahendama hakanud Tarmo Lehiste tunnistab, et treenerite turg on väga isoleeritud. «Kui minu poole pöördub mõni treener, siis annan talle ausa vastuse: ütlen, et pean teda meeles ja püüan anda endast parima. Treeneritel on tõesti väga keeruline välismaale tööle pääseda,» tunnistab Lehiste. Samas on just tema üks väheseid eestlasi, kellel on ka treenerite agendina mõningane edulugu ette näidata: Lehiste kaudu läksid Kasahstani kõrgliigasse Eesti jalgpallikoondise endised peatreenerid Arno Pijpers ja Tarmo Rüütli.

«Praegune seis on selline, et eestlasest treeneri sattumine mõne välismaa tugevama otsa klubi juurde peab olema suur juhuste kokkusattumus. Kaasa aitaksid otsesed kontaktid klubiga. Seejärel peab suutma vajalikke inimesi veenda, et just see mees on nende klubi jaoks kõige parem variant. See võimalus on tõesti väike,» selgitab Lehiste. Välismaa all peame oma vestluse käigus silmas peamiselt Skandinaaviat ja Ida-Euroopat.

Paistab, nagu elaksid Eesti treenerid raudse eesriide taga. Riigi ümber on tekkinud mõtteline müür, mis pallimängutreenereid kodumaalt välja ei lase.

Kullamäe ütleb, et temal agenti ei ole, kuid piiri taha minekust on ta siiski põgusalt mõelnud. «Suviti olen suhelnud inimestega, kellega mul mängijana kontakt tekkis. Mõned neist on nüüd agendid, treenerid või klubide spordidirektorid. Kui kunagi peaks reaalsem välismaale mineku plaan tekkima, siis pigem loodan nendele tutvustele,» nendib endine Eesti korvpallikoondislane.

Lehiste mõte liigub samas suunas, ka tema usub, et tutvused võivad imet teha. «Need sportlased, kes mängijana endale nime teevad, löövad ilmselt ka treenerina veidi kergemini läbi. Kõige kõrgemal tasemel töötanud eestlasest jalgpallitreener on endiselt Mart Poom, kes pääses tippklubisse vahetult pärast karjääri lõppu,» räägib Lehiste, vihjates ajale, kui Poom töötas Londoni Arsenali väravavahtide treenerina. «Ilmselt oleks ka Ragnar Klavanil endale veidi lihtsam treenerina tööd otsida kui näiteks Martin Reimil või Marko Kristalil.»

22.11.2016 24.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto