Sisukord
Arvamus
Postimees
24.11.2016
Eesti Rõivas: peamine viga oli valvsuse kaotus (2) Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Käina ja Hiiu valla ühinemisel tekib kolm osavalda Palju õnne Tallinki uus LNG-laev hakkab ilmet võtma Vaesus lühendab paljude eestlaste eluiga Üksik pensionär hakkab saama 115-eurost toetust Õpilase koolitee on sajandiga pikenenud 700 meetrit EAS püüdis Ärmat päästa riigi rahaga (17) Majandus Repinski sõnul pole ta Hollandi juustu müünud oma toodanguna Rahva meelest karjub Repinski kitsetalu hoolsa käe järele (3) Majanduse lühiuudised USA börsidel käib võimas presidendiralli Välismaa Merkel hoidus Trumpi ja Brexitit mainimast Välismaa lühiuudised 24.11. Optimistid näevad Kremlis soovi pingeid lõdvendada Obama jagas autasusid Taani peatas kvoodipagulaste vastuvõtu PERSOON: Serbia hunt võitleb Venemaa eest Arvamus Ahto Lobjakas: Eesti uue külma sõja eesliinil (12) Aarne Seppel: õigusfilosoofiline jalahoop e-riigi tiigrile Postimees 1931. aastal: kodanikkude keskele külvatakse vaenu Juhtkiri: vajame põhjamaist selgust EASi ja Ermamaa asjus (6) Sulev Valner: elanike küsitlus ei ole mõttetu (1) Riina Varts: kuidas juhtida Eestit? (1) Kultuur Preljocaj ise tuli külla, aga ilma balletita Sven Grünberg: mõtestamata elul ei ole väärtust Sport Jalgpallikoondis lõpetas aasta võiduga Suusaliit lepingust ei loobu, kuid sportlastele tehakse erand Spordi lühiuudised Päikesevarjutus ja sada tundi tööd viie päeva nimel Male kapist välja tuleku pidu «maailma pealinnas» (1) Saksa talendi imeline tagasitulek Meistrite liigas Kas NBA jätab Euroopa klubid külma kätte? Tarbija Naastrehv hoiab ratturi püsti ka jäisel teel Tartu Kas uus valitsus tõmbab Tallinna-Tartu kiirteele pidurit? (5) Vooremaa valda ei tule, aga sünnib 14 000 elanikuga Jõgeva vald Detsembri alguseni saab igaüks sõjapõgenike lastele rõõmu valmistada Hansa kooli juhid kähmlusest: keeruliste laste õpetamise koorem on koolile liiga raske (6) Suure elamu seintele sobivad suured pildid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sulev Valner: elanike küsitlus ei ole mõttetu

2 min lugemist
Sulev Valner. FOTO: PP

Vastus Kadi Timpmanni ja Katrin Pihori arvamusloole «Anname linnadele-valdadele suurema otsustusõiguse» (PM 23.11) ja Henn Lahesaare lugejakirjale (PM 22.11).

Kahes viimases Postimehes on kirglikult väidetud, et elanike küsitlused haldusreformi raames ühinemiste eel on mõttetud ja neid ei peaks tegema, kuna volikogu võib ikkagi teha teistsuguse otsuse, kui oli küsitlusel osalenute eelistus.

Jah, see on tõsi, et volikogu on oma otsuse tegemisel vaba, aga püüan esitada paari lausega sama asja teisest küljest.

Seaduse järgi on valdade ühinemiste küsimuses otsustaja tõepoolest kohaliku omavalitsuse volikogu (hiljem kinnitab ühinemisotsuse ka valitsus). Need rahvaküsitlused on eelkõige elanike võimalus oma arvamust avaldada ning anda volikogule enne otsustamist suuniseid, aga mitte referendum, kus volikogu eest otsus ära tehakse.

Kuidas üks või teine volikogu liige otsustab, millistest olulistest kaalutlustest veel lähtub ja kui palju selle juures arvestab elanike arvamusega, on tema valik. Kindlasti on seejuures määrav seegi, kui suur osa elanikkonnast küsitlusel osales. Pole siiski vast põhjust arvata, et eriti väiksemates kohtades nendesamade inimeste seas elavad ja nende inimeste valitud volikogu liikmed üldse ei hooliks, mida elanike küsitlus näitab.

Elanike küsitlus on kohustuslik protseduur, et anda elanikele võimalus arvamust avaldada, ja see tuleb, nagu seaduses ette nähtud, enne volikogu otsuse langetamist läbida. Samamoodi on see kirjas Euroopa kohaliku omavalitsuse hartas. Siin ei ole põhimõtteliselt midagi uut, samamoodi on olnud ka kõigi varasematel aastatel toimunud omavalitsuste ühinemiste puhul.

Juriidiliselt ei ole volikogu seotud elanike küsitlusel vastanute eelistusega, vaid võib mingitest muudest olulistest kaalutlustest lähtudes otsustada ka teistmoodi – olgu need linna või valla pikaajalised arengueeldused ja paremad võimalused elanikele avalike teenuste osutamiseks või ka teadmine, et üksinda jätkates halveneksid perspektiivis võimalused elanikele teenuseid osutada. 

Sageli ei annagi elanike küsitlus volikogule väga selget ühest signaali, näiteks kas väga väikese osavõtu või küllaltki võrdse tulemuse tõttu.

Volikogu ise ei ole ju ka midagi muud kui nendesamade kohalike inimeste poolt aastal 2013 toimunud kohalikel valimistel valitud esinduskogu, kes selleks valitigi, et kohalikku elu puudutavaid otsuseid teha. Valimistel osaleb keskmiselt 60 protsenti elanikest.

Kui seaduses ei oleks kohustust elanike küsitlust teha, siis küllap paljudes kohtades ka ei tehtaks ja volikogude liikmed peaksid tegema neid otsuseid omaenda tarkusest. Nii et see küsitlus sunnib eelkõige kohalikke juhte piirkonna inimesi selles küsimuses rohkem informeerima ja kaasama, kui nad muidu võib-olla teeks. Minu meelest ei ole see paha mõte.

Seotud lood
23.11.2016 25.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto