Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Käina ja Hiiu valla ühinemisel tekib kolm osavalda

Hiiumaal on lõpusirgel Käina ja Hiiu valla ühinemine, mille tulemusena sünnib 6700 elanikuga Hiiumaa vald. Omavalitsusse plaanitakse kolme osavalda (valla allüksus, umbes nagu linnaosavalitsus – toim), kuid liitujad lubavad, et valitsemiskulud kokkuvõttes ei kasva.

Kõrgessaares peetud rahvakoosolekul oli üks enam tähelepanu pälvinud teemasid plaanitavate osavaldade roll. Osavaldu peaks tulema kolm: Käina, Kärdla ja Kõrgessaare, vahendas «Aktuaalne kaamera».

Hiiu vald loodi 2013. aastal Kärdla linna ja Kõrgessaare valla ühinemisel. Praegu Kõrgessaare piirkonnal osavalla staatust ei ole. Kui Hiiu vald ühineb Käinaga, peaksid nad piirkondade tasakaalu põhimõttel selle saama.

Rahvakoosolekul osalenute hulgas oli ka neid, kes leidsid, et kolme aastaga kokku kasvanud Hiiu valla territooriumile kaht osavalda teha pole mõistlik.

Osavald peaks korraldama igapäevast kohalikku elu. See ülesanne jääks nii osavallavalitsuse kui ka volikogu õlule. Strateegilised otsused teeks aga ühine vallavolikogu ja vallavalitsus.

«Arvestades seda, et rahakotid on kokku pannes ikkagi enam-vähem samad, ei saa me endale kindlasti lubada seda, et valitsemiskulud kokkuvõttes suureneks,» tõrjus Hiiu vallavanem Reili Rand kahtlusi, nagu võiks kulud kokkuvõttes kasvada.

Ühise volikogu valimised hakkavad toimuma kolmes valimisringkonnas. Et vältida tulevikus üksteise süüdistamist selles, et kedagi raha jagamisel teiste seas eelistatakse, hakatakse valla tulude ja kulude üle arvet pidama osavaldade kaupa. ERR

23.11.2016 25.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto