Sisukord
Arvamus
Postimees
24.11.2016
Eesti Rõivas: peamine viga oli valvsuse kaotus (2) Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Käina ja Hiiu valla ühinemisel tekib kolm osavalda Palju õnne Tallinki uus LNG-laev hakkab ilmet võtma Vaesus lühendab paljude eestlaste eluiga Üksik pensionär hakkab saama 115-eurost toetust Õpilase koolitee on sajandiga pikenenud 700 meetrit EAS püüdis Ärmat päästa riigi rahaga (17) Majandus Repinski sõnul pole ta Hollandi juustu müünud oma toodanguna Rahva meelest karjub Repinski kitsetalu hoolsa käe järele (3) Majanduse lühiuudised USA börsidel käib võimas presidendiralli Välismaa Merkel hoidus Trumpi ja Brexitit mainimast Välismaa lühiuudised 24.11. Optimistid näevad Kremlis soovi pingeid lõdvendada Obama jagas autasusid Taani peatas kvoodipagulaste vastuvõtu PERSOON: Serbia hunt võitleb Venemaa eest Arvamus Ahto Lobjakas: Eesti uue külma sõja eesliinil (12) Aarne Seppel: õigusfilosoofiline jalahoop e-riigi tiigrile Postimees 1931. aastal: kodanikkude keskele külvatakse vaenu Juhtkiri: vajame põhjamaist selgust EASi ja Ermamaa asjus (6) Sulev Valner: elanike küsitlus ei ole mõttetu (1) Riina Varts: kuidas juhtida Eestit? (1) Kultuur Preljocaj ise tuli külla, aga ilma balletita Sven Grünberg: mõtestamata elul ei ole väärtust Sport Jalgpallikoondis lõpetas aasta võiduga Suusaliit lepingust ei loobu, kuid sportlastele tehakse erand Spordi lühiuudised Päikesevarjutus ja sada tundi tööd viie päeva nimel Male kapist välja tuleku pidu «maailma pealinnas» (1) Saksa talendi imeline tagasitulek Meistrite liigas Kas NBA jätab Euroopa klubid külma kätte? Tarbija Naastrehv hoiab ratturi püsti ka jäisel teel Tartu Kas uus valitsus tõmbab Tallinna-Tartu kiirteele pidurit? (5) Vooremaa valda ei tule, aga sünnib 14 000 elanikuga Jõgeva vald Detsembri alguseni saab igaüks sõjapõgenike lastele rõõmu valmistada Hansa kooli juhid kähmlusest: keeruliste laste õpetamise koorem on koolile liiga raske (6) Suure elamu seintele sobivad suured pildid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1931. aastal: kodanikkude keskele külvatakse vaenu

1 min lugemist

Pühapäeval peeti Saksa teatri ruumides «elavat rahva sõna» sotsialistliku töölispartei Tartu ühingu korraldusel, mis oma väljakutsuvate ettekannete tõttu mürgliga lõppes.

Esimene osa, kus esinesid kõnedega riigikogu liige A. Rei ja linnanõunik Joh. Sütt, kandis asjalikku ilmet. Lisapalad olid aga niivõrd provotseerivad, et see rahulolematuse esile kutsus.

Esitati maitsetuid kupleesid ja labaseid torkeid kodanluse aadressil. «Poliitilise revüü» ettekande puhul ei suutnud publikum enam rahulikuna püsida, kuna selles osas eriti mõnitama hakati kodanikkude usu ja rahvuslikke tundeid. Saalis kuuldus protestihääli: nõuti niisuguste ettekannete lõpetamist. Tekivad vastastikused ägedad sõnavahetused ja keegi noor sotsialist lõi ühte protesteerijat. Politsei astub vahele.

Tõsist nurinat ei tekitanud sarnaste labasuste etendamine mitte ainult «kodanlaste» keskel, vaid ka kõigi arukate tööliste ringkonnas ning on arusaadav, et ühiselt pareeriti mõnitav kallaletung meie riigile ja kodanikkude tunnetele. Agarust näitasid peaasjalikult ainult punaste sidemetega noorsotsialistid.

Imestati, miks üldiselt lugupeetud kõnelejad nagu hrad Rei ja Sütt lubavad oma ettekannete-koosolekul labasusi etendada ega võta vaevaks kontrollida selle sisu. Kindel on, et sellega ei arendata mingit klassiteadvust ega maa ilmavaadet, vaid tekitatakse kodanikkudes kunstlikke vastuolusid.

24.11.1931

Seotud lood
    23.11.2016 25.11.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto