Sisukord
Arvamus
Tänane leht
24.11.2016
Eesti Rõivas: peamine viga oli valvsuse kaotus (2) Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Käina ja Hiiu valla ühinemisel tekib kolm osavalda Palju õnne Tallinki uus LNG-laev hakkab ilmet võtma Vaesus lühendab paljude eestlaste eluiga Üksik pensionär hakkab saama 115-eurost toetust Õpilase koolitee on sajandiga pikenenud 700 meetrit EAS püüdis Ärmat päästa riigi rahaga (17) Majandus Repinski sõnul pole ta Hollandi juustu müünud oma toodanguna Rahva meelest karjub Repinski kitsetalu hoolsa käe järele (3) Majanduse lühiuudised USA börsidel käib võimas presidendiralli Välismaa Merkel hoidus Trumpi ja Brexitit mainimast Välismaa lühiuudised 24.11. Optimistid näevad Kremlis soovi pingeid lõdvendada Obama jagas autasusid Taani peatas kvoodipagulaste vastuvõtu PERSOON: Serbia hunt võitleb Venemaa eest Arvamus Ahto Lobjakas: Eesti uue külma sõja eesliinil (12) Aarne Seppel: õigusfilosoofiline jalahoop e-riigi tiigrile Postimees 1931. aastal: kodanikkude keskele külvatakse vaenu Juhtkiri: vajame põhjamaist selgust EASi ja Ermamaa asjus (6) Sulev Valner: elanike küsitlus ei ole mõttetu (1) Riina Varts: kuidas juhtida Eestit? (1) Kultuur Preljocaj ise tuli külla, aga ilma balletita Sven Grünberg: mõtestamata elul ei ole väärtust Sport Jalgpallikoondis lõpetas aasta võiduga Suusaliit lepingust ei loobu, kuid sportlastele tehakse erand Spordi lühiuudised Päikesevarjutus ja sada tundi tööd viie päeva nimel Male kapist välja tuleku pidu «maailma pealinnas» (1) Saksa talendi imeline tagasitulek Meistrite liigas Kas NBA jätab Euroopa klubid külma kätte? Tarbija Naastrehv hoiab ratturi püsti ka jäisel teel Tartu Kas uus valitsus tõmbab Tallinna-Tartu kiirteele pidurit? (5) Vooremaa valda ei tule, aga sünnib 14 000 elanikuga Jõgeva vald Detsembri alguseni saab igaüks sõjapõgenike lastele rõõmu valmistada Hansa kooli juhid kähmlusest: keeruliste laste õpetamise koorem on koolile liiga raske (6) Suure elamu seintele sobivad suured pildid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: vajame põhjamaist selgust EASi ja Ermamaa asjus

2 min lugemist

Nüüd selgub, et juba 2012. aastal oli plaan presidendi abikaasa Evelin Ilvese firmale Ermamaa antud toetus viimse sendini Eesti maksumaksja kanda jätta. Tõsi, toonane majandusminister Juhan Parts (IRL) tõkestas selle korruptsioonimaigulise ettepaneku reljeefselt ja otsustavalt. Ja õigesti tegi!

Nüüd väärib Eesti, väärime meie kodanike ja maksumaksjatena seda, et kõik juhtunu räägitaks üksipulgi, keerutamise ja vassimiseta selgeks. Seepärast, EASi kunagised nõukogu ja juhatuse liikmed, president Ilves ja Evelin Ilves, asjasse puutuvad presidendikantselei töötajad ning teised asjaosalised – aeg on rääkida selgesõnaliselt, kuidas kõik tegelikult toimus. Me tahame teada, kuidas asjad Eestis käisid, otsustamaks, mis laadi toimetamist aktsepteerime tulevikus.

Kui riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esimees Artur Talvik (Vabaerakond) on pärast asjaosaliste kuulamist sunnitud tõdema, et jäi ebaselgeks, kas ja kuidas EASi otsuselangetajaid toona mõjutati, siis ongi meil puudu vastus erakordselt olulisele küsimusele. Eesti väärib seda, et säärased kahtlused kas ühemõtteliselt kummutataks või kui siiski on toimunud midagi hämarat ja sobimatut, kõneldaks sellestki ausalt ja võetaks õppust tuleviku jaoks.

On lausa alatu mõelda, et pärast EASi viimase juhi Hanno Tombergi ametist vabastamist on kõik lahendatud, selge ja mingit uurimist ega arutamist enam tarvis pole. Tahes või tahtmata meenub klassikaline tsitaat «Onu Remuse juttudest»: «Võõras võtab teiselt rasva, omanik saab märgi sappa, sootuks süütu kannatab.»

Selles loos on õigustatud küsimusi esitavaid inimesi, sh ajakirjanikke ja poliitikuid, püütud näidata kui kadedaid ja mõistmatuid, kes ei saa aru, millisesse keerulisse olukorda sattus president Ilves ning ta toonasele abikaasale kuulunud ettevõte, kui kõik nende varasemad plaanid pärast Toomas Hendrik Ilvese vabariigi presidendiks valimist pea peale pöördusid. Kui tuhme inimesi, kes ei suuda mõista, millist kasu on Eesti saanud 4000 külalise vastuvõtmisest just Ärma talus. Ja kitsarinnalisi, kes senti pooleks ajades ei taipa, kui väga vajab Eesti edaspidigi president Ilvese rahvusvahelisi kontakte, esinemisi jpm. Oleks aeg loobuda sellisest mossitavast ussitamisest oma rahva ja Eesti maksumaksjate suhtes.

Ausaid ja üksikasjalikke selgitusi mõistetakse. Eriti kui emotsionaalsetele seletustele lisanduksid mõistlikud arvud, vabatahtlikult pakutud kompromissina. President Ilvese töö eest on makstud palka, talle kehtisid presidendi ametihüved ja kehtivad edaspidigi. Loomulikult ootame, et ta seisab ka tulevikus oma võimete ja võimaluste piires Eesti huvide eest. Ent ootame ka põhjamaisele olekule kohast suhtumist maksumaksja rahasse ja asjaajamise läbipaistvusse.

Seotud lood
    23.11.2016 25.11.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto