Sisukord
Arvamus
Postimees
25.11.2016
Eesti Purjus pataljoniülem põhjustas avarii (19) Oponendid süüdistavad Austria presidendikandidaadi Eesti kodanikust isa natsiminevikus (10) Mälumäng Isehakanud kiropraktik vigastas imikut korduvalt Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Kasvatamist vajavad hoopis lapsevanemad (4) Tagakülg Esikülg 25. november Talunik tahab kaitseväelt tuhandeid eurosid: hävitajate tekitatud stress jättis lehmad ahtraks (15) Eesti neiule siirati Soomes uus süda, mis aitab elada tavapärast elu Majandus Maailma vanimal pangal hakkab aeg otsa saama Gaasiaktsiisi järsk tõus annab tööstusele ja peredele jõhkra löögi (10) Välismaa Ameerika sõdurid tähistasid tänupüha ka Afganistanis Iisraeli armees võitleb üha rohkem naisi Välismaa lühiuudised 25.11.2016 Kümme kõlavat tsitaati 30ndate ja tänapäeva seotuse kohta Kas tormilised 30ndad on tagasi? (16) KOHALIK VAADE: Ungari kuldsete viisade äri võib peagi lõppeda Saksamaalt lahkunud Briti pataljon valmistub nüüd Eestiks (1) Arvamus Postimees 1892. aastal: esimene elektrivalgus Tartus Silver Meikar: kolm ettepanekut Reformierakonnale (6) Aarne Mäe: Rakvere ehitud Eiffel (1) Henrik Roonemaa: Facebook ajab elevandi oma toast välja või sureb (4) Marion Pajumets: naispresident ja kolmandik valitsuskabinetist naised – kuhu veel edasi? (11) Juhtkiri: Eesti kaitseväe masendavad häbiplekid (1) Kultuur Modigliani koos kaasteelistega Von Krahli lava vallutavad uued noored Aivar Valdre üllatustega täidetud teekond «Šušani» President, kes õpetas Kennedy mõrvarile vene keelt Valgevene esimene president: Jeltsin oli tõeline demokraat (2) Sport Hälvin püstitas kodujääl isikliku rekordi Spordi lühiuudised Algab lõputu võitlus üksikute MK-punktide eest Levkoi aeg koondises lõppes: üks asi jäi hingele Eesti publik tahab võitlusringis show’d F1-sarja kalendris püsivad segadused Meistrite liigas terendab paljudele tippklubidele karm loos Tarbija Lego majade saar Veneetsia külje all Tartu Postimeest on välja antud siin- ja sealpool Emajõge (1) Postimehe uus kodu on täis moodsaid lahendusi Naabritest hoolimine tõi aasta küla tiitli Meelelahutus Koomiks Sudoku

Henrik Roonemaa: Facebook ajab elevandi oma toast välja või sureb

3 min lugemist
Henrik Roonemaa FOTO: Toomas Huik

Seoses Brexiti-kampaania ning Donald Trumpi valimiskampaaniaga on avalikkuse ette kerkinud teema, et paljud internetis, eelkõige Facebookis levivad uudislood on täielikud väljamõeldised. Need võltsid uudised on suunanud suurte poliitiliste protsesside käiku ning kuigi osaliselt on nende taga ilmselt tõesti olnud poliitilised konkurendid kodu- või välismaalt, on palju sellest ka lihtsalt raha teenimiseks tehtud pettus.

Tellijale Tellijale

Nagu tegid need Makedoonia koolipoisid, kes avastasid, et kui teha Trumpi-teemaliste uudiste leht ja levitada neid Facebooki kaudu, siis tuleb sinna lehele palju inimesi ja poisid teenivad reklaamiga tuhandeid dollareid, ilma mingi poliitilise tagamõtteta.

Nüüd on meil suur probleem. Toas pandi tuli põlema ja selgus, et seal oligi päriselt suur võltsuudiseid tootev elevant. Brexit ja Trump kinnistasid arusaama, mis oli hakanud tekkima tunduvalt varem. Euroopas oleme saanud vähemalt aasta või paar jälgida, kui osavalt agendid internetis tegutsevad. Ukraina sõda on üks hea näide (seal on kohati täiesti võimatu öelda, mis on tõde ja mis emma-kumma poole spinn), aga miks mitte ka 13-aastase Liza juhtum Saksamaal, keda migrandid ei röövinudki tegelikult ära ning mis tekitas Kremli ja Saksa valitsuse vahel korraliku tüli.

Hea uudis on see, et elevandi väljailmumisega on probleem ennast sisuliselt ise ka lahendanud, sest Facebookil on nüüd valida: ta kas ajab selle elevandi oma toast välja või sureb ise. Mark Zuckerberg on sellest lõpuks ometi aru saanud ja lubab pidevalt avalikkuse ees lahendust. Ma ei kahtle, et ta on siiras.

Facebooki jaoks on küsimus ka majanduslik. Endiselt kehtib ütlus, et sa võid lollitada vähe inimesi kaua aega või palju inimesi lühikest aega, aga mitte palju inimesi kaua aega. Esiteks saavad inimesed aru, et neid lollitatakse, nagu nad hakkavad praegu väga kiiresti aru saama, ning teiseks tüdinevad nad sellest trallist lihtsalt ära. Kõik tõe ja tõenduspõhisuse eest seisjad peaksid nüüd sellele protsessile veel suuremat hoogu andma, et Facebooki kui võltsuudiseid levitava kanali probleem oleks veel teravamalt avalikkuse ees – seda kiiremini lahendus saabub.

24.11.2016 26.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto