Sisukord
Arvamus
Postimees
25.11.2016
Eesti Purjus pataljoniülem põhjustas avarii (19) Oponendid süüdistavad Austria presidendikandidaadi Eesti kodanikust isa natsiminevikus (10) Mälumäng Isehakanud kiropraktik vigastas imikut korduvalt Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Kasvatamist vajavad hoopis lapsevanemad (4) Tagakülg Esikülg 25. november Talunik tahab kaitseväelt tuhandeid eurosid: hävitajate tekitatud stress jättis lehmad ahtraks (15) Eesti neiule siirati Soomes uus süda, mis aitab elada tavapärast elu Majandus Maailma vanimal pangal hakkab aeg otsa saama Gaasiaktsiisi järsk tõus annab tööstusele ja peredele jõhkra löögi (10) Välismaa Ameerika sõdurid tähistasid tänupüha ka Afganistanis Iisraeli armees võitleb üha rohkem naisi Välismaa lühiuudised 25.11.2016 Kümme kõlavat tsitaati 30ndate ja tänapäeva seotuse kohta Kas tormilised 30ndad on tagasi? (16) KOHALIK VAADE: Ungari kuldsete viisade äri võib peagi lõppeda Saksamaalt lahkunud Briti pataljon valmistub nüüd Eestiks (1) Arvamus Postimees 1892. aastal: esimene elektrivalgus Tartus Silver Meikar: kolm ettepanekut Reformierakonnale (6) Aarne Mäe: Rakvere ehitud Eiffel (1) Henrik Roonemaa: Facebook ajab elevandi oma toast välja või sureb (4) Marion Pajumets: naispresident ja kolmandik valitsuskabinetist naised – kuhu veel edasi? (11) Juhtkiri: Eesti kaitseväe masendavad häbiplekid (1) Kultuur Modigliani koos kaasteelistega Von Krahli lava vallutavad uued noored Aivar Valdre üllatustega täidetud teekond «Šušani» President, kes õpetas Kennedy mõrvarile vene keelt Valgevene esimene president: Jeltsin oli tõeline demokraat (2) Sport Hälvin püstitas kodujääl isikliku rekordi Spordi lühiuudised Algab lõputu võitlus üksikute MK-punktide eest Levkoi aeg koondises lõppes: üks asi jäi hingele Eesti publik tahab võitlusringis show’d F1-sarja kalendris püsivad segadused Meistrite liigas terendab paljudele tippklubidele karm loos Tarbija Lego majade saar Veneetsia külje all Tartu Postimeest on välja antud siin- ja sealpool Emajõge (1) Postimehe uus kodu on täis moodsaid lahendusi Naabritest hoolimine tõi aasta küla tiitli Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Eesti kaitseväe masendavad häbiplekid

2 min lugemist
NATO miinitõrjegrupp FOTO: Liis Treimann

Viimased nädalad on kujunenud Eesti kaitseväele iseäranis süngeks. Avalikkuse ette jõudnud kaks erineva taustaga kriminaalset juhtumit, millega on seotud kõrged ohvitserid, sunnivad küsima: mis ometi sünnib?

Me muretseme julgeoleku pärast ja peame olema valmis võtma vastu uusi liitlaste üksusi. Me ei saa lubada lohakusvigu ja ammugi mitte rumalusi valdkonnas, mis nõuab ennekõike täpsust ja korda.

Riigiprokuratuur uurib suurt alkoholi ja sigarettide vedu miinijahtijal Sakala: NATO miinitõrjegruppi kuuluvalt laevalt leiti 56 kasti maksumärkideta sigarette, ligi 1000 liitrit kanget alkoholi, umbes 300 liitrit veini ja üle 400 liitri õlut. Sakala komandör kaptenmajor Ott Laanemets astus ametist tagasi. Vastutuse toimunu eest võttis ka mereväe ülem mereväekapten Sten Sepper, kes samuti oma töökohalt lahkus.

Nüüd sai ametist priiks ka Tapal asuva pioneeripataljoni ülem kolonelleitnant Eero Tepp, kes põhjustas raskes joobes liiklusõnnetuse ning põgenes sündmuskohalt. Kogenud ja tunnustatud kaitseväelane.

Kahtlemata tuleb niisugusel juhul võtta vastutus ja seda on ka tehtud. Samal ajal peab tegelema ennetusega. See tähendab põhjalikku uurimist, miks nii läks ja kas saanuks kuidagi juhtunut ära hoida. Karistus karistuseks, kuid patustajad on ometi inimesed, kelle koolitamiseks on kulutatud hulk töötunde ja raha. Emotsionaalselt: kellega riik on sidunud lootusi. Pealegi tuntakse just majoritest ja kolonelleitnantidest kaitseväes suurt puudust – seda rääkis kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras mullu Postimehe usutluses. «Kolonelleitnanti ei saa võtta tänavalt. Selle auastme saamiseks peab teenima 20 aastat,» ütles Terras.

Hapras ja kriisialtis maailmas peame olema enesekindlad, see tähendabki toetumist usaldusväärsetele institutsioonidele ning kaitseväe positsioon on olnud selles pingereas üks paremaid. See on erakordselt tähtis riigikatse aspekt just sisejulgeolekut silmas pidades. Tänavu juunis avaldatud Turu-uuringute ASi küsitluse järgi usaldab kaitseväge 77 protsenti Eesti elanikest. Selle nimel on tehtud pikki aastaid kõvasti tööd. Lammutamine läheb paraku alati kiiremini ja kergemini kui ehitamine.

Ja lõpuks, Eesti kaitsevägi ei ole ainult Eesti kaitsevägi, vaid osa Põhja-Atlandi alliansist. Viimastel päevadel on palju räägitud mainekahjust meie partnerite silmis, sellest, millised võivad olla näiteks mõtlematute väljaütlemiste tagajärjed. Ajal, mil oleme valmistanud ette kaitseväge ja kogu ühiskonda uute liitlaste üksuste võõrustamiseks, määrivad piinlikud juhtumid meie mainet ning tekitavad asjatut vaimset ja ainelist lisakoormust.

Seotud lood
24.11.2016 26.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto