Sisukord
Majandus
Tänane leht
29.11.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Kvoot läheb esimest korda lõhki (20) Esikülg 29. november RKAS ei näe Patarei müümisele alternatiivi Ratas lubab, et peaministritundi Tallinna TVs ei tule (4) Keskerakond peab Repinskit endiselt ministriks sobivaks Majandus Kasv eeldab muutusi institutsioonides Energia talvepakett kummutab arusaama säästust (9) Paberite järgi on Konju kitsejuust Eesti päritolu Vene majandustark: tõsised probleemid algavad naftahinnaga allpool 40 dollarit (4) Välismaa Pikaldane thatcherist astus varjust välja Ungari ajakirjanikku karistati migrandiks maskeerumise eest PILTUUDIS: Madame Tussaud' muuseum näitab Istanbulis Atatürki Välismaa lühid Valgus, vesi ja toasoe on miljonitele Hispaanias luksus (1) Valls võib segada sotside kaarte (1) Saksa välisluure tähistas juubelit (1) Arvamus David Vseviov: kuidas seljatada populismi? (11) Gert Jostov: kõigepealt tuleb teha teed, et raha Eestisse pääseks (5) Margus Mihkels: automaks. Mõtleme veel (19) Postimees 1932. aastal: vabadussõjalased kinniste uste taga Juhtkiri: turg nõuab töökäsi (6) Taivo Ruus: EASi teenused tuleb avada konkurentsile (3) Kultuur ABBA muusikal, kus möllavad «Absolutely fabulousi» mutid (1) Kas teater võiks olla plaan B? Sport Räpane taktika võib tuua Hamiltonile karmi karistuse WADA raport: dopingutarvitamine aina kasvab Viis teemanti süsteemses lihvimises Venemaa metallilinna superstaaride dessant Tallinna Raskema graafiku kiuste edasipääsujahile Tallinn RKAS ei näe Patarei müümisele alternatiivi Tarbija Arstid ja patsiendid võtsid asja käsile: valmimas on esimene digivisiite võimaldav rakendus Tartu Prügisõda ähvardab Tartus jäätmeveo hinda tõsta Tartu Skate-halli kohale kerkis suur küsimärk (1) Väljavõte ulatuslikust õnnelikust ajatükist Ametnikud: koolide probleemid pole kaasava hariduse tagajärg (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vene majandustark: tõsised probleemid algavad naftahinnaga allpool 40 dollarit

7 min lugemist
Moskva majandusteadlase Jevsei Gurvitši hinnangul on Venemaa majanduse sõltuvust nafta hinnast raske vähendada. FOTO: Jaanus Piirsalu

Kui Vladimir Putin ei anna rohelist tuld reformidele Venemaal, siis on majanduse stagneerumine pikaks ajaks möödapääsmatu, ütleb Moskva üks tuntumaid majandusteadlasi Jevsei Gurvitš.

Tellijale Tellijale

Hiljuti avaldas Venemaa majandusarenguministeerium (just selle juht Aleksei Uljukaev pandi eelmisel nädalal koduaresti, süüdistatuna Rosnfetilt altkäemaksu väljapressimises-J.P.) pikaajalise majandusprognoosi, mille peamine mõte oli, et Venemaad ootab tõenäoliselt ees 20 aastat stagnatsiooni. Majanduskasv jääb selle aja jooksul poolteist korda väiksemaks kui maailmas keskmiselt. Kuivõrd selline prognoos on reaalne, arvestades praegust olukorda Venemaal?

Kui naftahinnad ei hakka kasvama nagu 2000-ndatel ning ka siseriiklikult ei tule mingeid muutusi Venemaal, siis selline stsenaarium on peaaegu möödapääsmatu.

Ja see tähendab, et võrdluses muu maailma arenguga langeb Venemaa veelgi allapoole? Kas Venemaa kukub välja arenenud riikide liigast? (IMF andmete järgi on Venemaa SKP nominaalse suuruse järgi maailmas langenud juba 12. kohal Korea ja Austraalia vahele, kuid ostujõu pariteeti arvestades 6 kohal Saksamaa ja Brasiilia järel. Kui vaadata SKP inimese kohta, siis nominaalses väärtuses asub Venemaa 71. kohal Maldiivide ja Mehhiko vahel, kuid ostujõu pariteeti arvestades 52. kohal Kreeka ja Läti vahel -J.P.)

Väga arenenud riikide hulka ei kuulu Venemaa juba praegu. Meie SKP inimese kohta on 70 protsenti kõrgema maailma keskmisest, me kuulume maailmas praegu ülemisse keskklassi (upper middle class) elatustaseme mõistes. Tasapisi hakkame arengult langema võrreldes teiste riikidega.

28.11.2016 30.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto