Sisukord
Arvamus
Postimees
29.11.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Kvoot läheb esimest korda lõhki (20) Esikülg 29. november RKAS ei näe Patarei müümisele alternatiivi Ratas lubab, et peaministritundi Tallinna TVs ei tule (4) Keskerakond peab Repinskit endiselt ministriks sobivaks Majandus Kasv eeldab muutusi institutsioonides Energia talvepakett kummutab arusaama säästust (9) Paberite järgi on Konju kitsejuust Eesti päritolu Vene majandustark: tõsised probleemid algavad naftahinnaga allpool 40 dollarit (4) Välismaa Pikaldane thatcherist astus varjust välja Ungari ajakirjanikku karistati migrandiks maskeerumise eest PILTUUDIS: Madame Tussaud' muuseum näitab Istanbulis Atatürki Välismaa lühid Valgus, vesi ja toasoe on miljonitele Hispaanias luksus (1) Valls võib segada sotside kaarte (1) Saksa välisluure tähistas juubelit (1) Arvamus David Vseviov: kuidas seljatada populismi? (11) Gert Jostov: kõigepealt tuleb teha teed, et raha Eestisse pääseks (5) Margus Mihkels: automaks. Mõtleme veel (19) Postimees 1932. aastal: vabadussõjalased kinniste uste taga Juhtkiri: turg nõuab töökäsi (6) Taivo Ruus: EASi teenused tuleb avada konkurentsile (3) Kultuur ABBA muusikal, kus möllavad «Absolutely fabulousi» mutid (1) Kas teater võiks olla plaan B? Sport Räpane taktika võib tuua Hamiltonile karmi karistuse WADA raport: dopingutarvitamine aina kasvab Viis teemanti süsteemses lihvimises Venemaa metallilinna superstaaride dessant Tallinna Raskema graafiku kiuste edasipääsujahile Tallinn RKAS ei näe Patarei müümisele alternatiivi Tarbija Arstid ja patsiendid võtsid asja käsile: valmimas on esimene digivisiite võimaldav rakendus Tartu Prügisõda ähvardab Tartus jäätmeveo hinda tõsta Tartu Skate-halli kohale kerkis suur küsimärk (1) Väljavõte ulatuslikust õnnelikust ajatükist Ametnikud: koolide probleemid pole kaasava hariduse tagajärg (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

David Vseviov: kuidas seljatada populismi?

4 min lugemist
David Vseviov FOTO: Priit Simson

Populistide elu võiks teha keerulisemaks. Mis polegi iseenesest raske. Tuleb lihtsalt asetada probleemid tegelikku pingeritta, kirjutab ajaloolane David Vseviov.

Tellijale Tellijale

Pole eriti tavaline alustada pealkirjas esitatud küsimusele vastust otsides tõdemusega: ma ei tea. Kuid praegusel juhul pole kahjuks muud võimalust ega midagi parata – populism selle mõiste kõige üldisemas tähenduses on suuremate raskusteta hullutanud inimesi juba sadu, isegi tuhandeid aastaid tagasi. Ning saab sellega suurepäraselt hakkama ka tänapäeval, olles näiteks vormistavalt kokku võetud lausesse, millega meie president uue valitsuse ellu saatis: rahval on alati õigus. Täpsustamata, et sageli paraku pigem variandis, mis võiks kõlada «õigus eksida».

Tavapärase arusaama järgi paistab, et populismiks nimetatud nähtusel on kaks poolt: salakavalad poliitikud ja neid millegipärast usaldav rahvas. Ning esimeste tegutsemisnipp on mängimine meie ülejäänute ürgsete unelmate klahvidel. Maalida sisuliselt katmata lubaduste abil (mõnikord ka, nagu seda harrastas Vana-Rooma väepealikust poliitik Crassus, reaalsemas variandis, tuhandete toiduga kaetud laudadega) meie silmade ette ideaalmaastikke. Ning ühed neist (poliitikud) on vohavas populismis süüdi ja teised (rahvas) pigem süütud. Kuid see pole kaugeltki nii.

Mingid meie ihalused – neid võiks nimetada isegi bioloogilisteks – on loonud soodsa pinnase nii mõnelegi manipulaatorite lemmikteemale. Olgu selleks näiteks ihalus kindla käega teostatud tugeva võimu järele. Et meil ülejäänutel oleks võimalik vastutust kartmata kellelegi kuulekalt järgneda. Selline ootus ja selle ootuse ärakasutamine kumas korduvalt läbi näiteks Taavi Rõivasele tehtud etteheidetest. Isegi igati lugupeetud kommentaatorite etteheidetes, mida võib kokku võtta peaministri olekut iseloomustava sõnaga «pehmo».

Mida see aga tähendab? Milline otsustamisstiil paikneb skaala teises otsas, kui üks ei sobi ja on äärmuslikult pehme? Kas selleks pole mitte autoritaarsus? Ja kas oponentide sellise märgistamise valiku taga pole mitte tajutav panustamine inimestele omasele juhiihalusele? Kusjuures ihalus «tugeva» peaministri järele lähtub olemuselt samadest arusaamadest nagu paljude venemaalaste unistus, et Donald Trump astub ühtsesse macho-meeste ritta, kus Putini kõrval on juba koha sisse võtnud (vähemalt ekraanil) otsusekindlust kehastavad Depardieu ja Seagal. Mis tähendab, et nende näidete puhul on lihtsalt tegemist ühe medali eri külgedega.

Minul tavakodanikuna pole loomulikult aimu, kuivõrd pehme (poliitiliselt) endine peaminister oli, kuid minu kindel eelistus on elada riigis, kus täitevvõimu peamises elluviijas ei nähta kõvakäelisuse kehastust.

28.11.2016 30.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto