Sisukord
Arvustused
Postimees
19.02.2020
Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud (5) Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada (1) Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust (1) Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad (2) Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon (4) Marek Sammul: suletus toodab konnatiike Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus (1) Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Anett Kontaveit: sisehallist välja minek tahab harjumist, aga sain hästi hakkama Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus (1) Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Eesti iseseisvusvõitluse epitsentris

3 min lugemist
Vladimir Juškin esiltemas oma raamatut. FOTO: Teet Malsroos/Õhtuleht

Veerandsada aastat Eesti iseseisvuse taastamisest hakkab ümber saama. Sel puhul on ilmunud uusi kogumikke ja autoriraamatuid, mis seda ajaloolist hetke mälestuste, tõlgenduste ja käsitlustega ümbritsevad. 

Tellijale

Loetlegem neid: «Kuidas me pääsesime helgest tulevikust» (koostajad Arvo Junti, Peet Kask, Rein Ruutsoo), «Olid alles ajad! Taasiseseisvunud Eesti Vabariik 25» (koostaja Helen Lausma-Saar), Aadu Jõgiaasa «Veretu võitlus Eesti eest 1991», «Eesti iseseisvus võideti Moskvas» (koostaja Jüri Kraft), Jari P. Havia, Hannu Oittineni «Ratkaisun vuodet. Naapurimme Viron tie istenäisyyden palauttamiseen». Teist nii mahukat päevikut sellest ajast, veel enam, seestpoolt, otse epitsentrist vaadatuna, nagu seda on Edgar Savisaare valitsuse nõuniku Vladimir Juškini oma, aga ei ole.

Tegelikult peakski seda lugema paralleelselt Savisaare enda mammutteosega «Peaminister» (2004), sest Juškinile oligi «valitsus» suurelt jaolt Savisaar, kelle «kärsitu iseloom» määras kaheks aastaks Juškini elu «sisu ja rütmi» (lk 18). Juškini enesetutvustusest ilmneb, et ta on pärit Nõukogude Liidu Raketivägede Akadeemias õpetanud ohvitseri perest. Ka Juškin ise on lõpetanud kõrgema tehnikaülikooli raadiolokatsiooni erialal ning saanud sõjaväelise lisaerialana õhutõrje-raketikompleksi  sihturohvitseri paberid ja auastme. Vahepeal tutvus ta aga «heledapäise eestlannaga» (cherchez la femme!) – abielu, mis tõi Juškini Eestisse ja andis talle ühtlasi uue kodumaa. Maailm on väike ja tuleb välja, et mind seob Juškiniga omakorda  Kasahstanis paiknev Sarõ-Šagani polügoon. Käisin seal oma sõjaväeteenistuses autojuhina 1967. aastal õhutõrjekomplekside õppelaskmistel. Nägin päris lähedalt, kuidas sihturohvitserid ei saanud lokaatoriekraanil kokku viia piloodita sihtmärki ja patareist startinud raketti S-75 või S-125, nii et see maandus suure pauguga stepis mõni kilomeeter eemal patareide «rindejoonest». Loodan, et Juškinil laskmine õnnestus ja ta ei pidanud oma väeosaga polügoonil «praadimisele» jääma. Veel saame teada, et ajal, mil Juškin juba Eesti Vabariiki taastas, lõpetas ta kõrgema parteikooli – tähenduslik fakt ajast, mil suurem jagu eestlasi oli 1989. aastal sellesama partei liikmepileti lauale pannud.

18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto