Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
30.11.2016
Eesti Mälumäng Eesti lühiuudised Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Noored turnisid Tartus kivisillutise kohal Tagaots Savisaare kaitsja mängib mõistlikule menetlusajale Ühinevad vallad mõtlevad välja pööraseid kohanimesid (4) Ratas: kogu kaasus peab olema hea õppetund erakonnale Mesijutuga naistekütt osutus HI-viiruse levitajaks (3) Riigikohus hakkab uuesti menetlema kahe mõrvari kaasusi Majandus OPEC üritab nafta hinda tõusma sundida (1) Tallinna börs kerkis rekordtasemele Kalaliidu liikmed on Rimi ja Prismaga sarnases segaduses, ootavad juhilt selgitusi Välismaa Brasiilia jalgpallimeeskonna muinasjutt sai traagilise lõpu 72 traagilist päeva Tšiili Andides Välismaa lühiuudised 30.11.2016 Orjoli kuberner: võrreldes Richard Kolmandaga oli Ivan Julm vagur laps! Ivan Julma ja Stalini kujud näitavad «Vene teed» (12) UKIPi uus juht kavatseb Tööpartei välja vahetada Arvamus Teet Roosaar: ees on õudsed ajad (1) Vastukaja: Türgist ja Järvast Kaire Uusen: kes on tegelikult Eesti parim selgeltnägija? (5) Kätlin Konstabel: jälle sai keegi peksa, kedagi rööviti... (1) Postimees 1996. aastal: suren enne kui AIDSiravim avastatakse Juhtkiri: Keskerakonna põrgutee (4) Kultuur Kolm karu, kuldkiharake ja saepuru Suurushullustus, mis realiseeriti haiglas (1) Sport Spordi lühiuudised Norrakad määravad oma superstaarile kavala karistuse (2) El Clasico valmistab sel aastal brittidele tuska Eesti tulevikulootus ostetakse prantslastelt välja ning uks Kalevisse on avatud Sõudjad said sõrmused sõrme NBA pole enam võlusõna. Isegi Eestis Tallinn Linnajuhid distantseeruvad Vesterbacka superplaanist Salmonelloos sundis lapsele asenduskohta otsima Tarbija Spetsialistide õpetused kontorirotile: kuidas nutikael sirgeks ajada ja tööl luid piinamata istuda Tartu Tartu seljatas riigi erikoolide raha asjas Spaahotell meelitab luksusega (1) Teoorias tolerant, praktikas veel sallimatu Keeruline vähilõikus võib nüüd patsiendile tunduda kui käkitegu Tartu säästlikuks valgustamiseks kulub veel palju aastaid Piibe maanteel muutuvad vasakpöörded ohutumaks (1) Tamme gümnaasium tegi tähtsa praktikumi esimest korda oma koolis Kunagi juhatasid tõrvikukandjad jõukamaid tartlasi üle künklike ja mudaste uulitsate Meelelahutus Koomiks Sudoku

Teet Roosaar: ees on õudsed ajad

2 min lugemist
Teet Roosaar. FOTO: PP

Õlletootjad on külvamas paanikat: pudel õlut hakkavat poes maksma poolteist eurot, soomlased lähevad Eesti asemel Lätti, piiripunktide lähedale püstitatud Alko1000 kauplustes tekivad hiigelpikad järjekorrad.

Minu jaoks isiklikult on õlu sooja ilma jook. Näiteks Tai pealinnas Bangkokis maksis 660-sentiliitrine Changi pudel 7-Eleveni kauplustes 1,47 eurot. Baarides tuli samasuguse pudeli eest tasuda 1,84–3,15 eurot. Turistid jõid nagu loomad.

Eestis on õlu kauplustes kuumadel suvekuudel odavam. Baarides seevastu on hinnavahe mitte kahe-, vaid kolme-neljakordne. Mõni Pärnu meelelahutuskohtadest julges suvel kannu eest isegi neli eurot küsida.

Kindlasti mõjutab lahja alkoholi aktsiisi tõstmine õllejoojate käitumist, aga eeskätt peaksid paindlikud olema pigem kõrtsid kui kauplused. Need, kellele pudelist-paarist piisab, Lätti varusid hankima ei torma, purju joomiseks võidakse rohkem hakata eelistama kangemat kraami.

Soome noored Pärnusse õlle pärast ei tule. Suvepealinna külastavad Soome pered ja pensionärid, kes hindavad Pärnu liivaranda, parke ja meelelahutusvõimalusi. Rikkamate riikide noored pidutsevad Mallorcal, ainult Weekendi festivali laadsed üritused suudavad neid korraks Eestisse meelitada.

Lätis tasub ostureisidel käia küll. Leedus ja Poolas ka, seal on asjad veelgi odavamad. Aga osta tasub ehitusmaterjale, tarbekaupu, riideid ja jalanõusid, mitte kastide kaupa alkoholi.

Augustikuine Valmiera kihas Lõuna-Eestist tulnud kaasmaalastest. Ostsin 50 euro eest pintsaku, mis Eestis maksnuks vähemalt 120. Oleks ostnud ka Riekeni kingad, mille valik oli üsna lai, aga uusi kingi polnud vaja.

A. Le Coqi õllekohvrite pärast Pärnust Iklasse sõita tundub kuidagi veider. Palju sa ikka jood. Kui janu tekib, võib ju paarkümmend senti rohkem maksta.

Mullegi meeldiks, kui õlu maksaks Eestis sama vähe kui Tšehhis. Aga ma ei lähe Tšehhi või Kambodžasse õlle pärast. Kambodža hindu meenutades meenub seegi, et seal tuleb õpetajale hea hinde saamiseks meelehead maksta.

Kui uues koalitsioonileppes millegi üle nuriseda, siis selleks on sotsiaaltöötajate palgad. Õpetajate palku tõstes ei maksa unustada, et hoolekandeasutuses on kõrgharidusega töötaja 600-eurone brutopalk juba kõva sõna.

Haridust ja kultuuri eelistades kipub palgavahe üha enam suurenema. Pärnu linnavalitsusel ei õnnestunud isegi 1040-eurose kuupalgaga erivajadustega inimeste rehabilitatsioonikeskuse juhataja kohta täita. Soov, et aastaks 2020 oleks kõigil hooldajatel erialane haridus, ajab sellise palgapoliitika juures lihtsalt naerma.

* Autor on Postimees Gruppi kuuluva Pärnu Postimehe uudistetoimetaja

Seotud lood
29.11.2016 01.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto