Sisukord
Arvamus
Postimees
30.11.2016
Eesti Mälumäng Eesti lühiuudised Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Noored turnisid Tartus kivisillutise kohal Tagaots Savisaare kaitsja mängib mõistlikule menetlusajale Ühinevad vallad mõtlevad välja pööraseid kohanimesid (4) Ratas: kogu kaasus peab olema hea õppetund erakonnale Mesijutuga naistekütt osutus HI-viiruse levitajaks (3) Riigikohus hakkab uuesti menetlema kahe mõrvari kaasusi Majandus OPEC üritab nafta hinda tõusma sundida (1) Tallinna börs kerkis rekordtasemele Kalaliidu liikmed on Rimi ja Prismaga sarnases segaduses, ootavad juhilt selgitusi Välismaa Brasiilia jalgpallimeeskonna muinasjutt sai traagilise lõpu 72 traagilist päeva Tšiili Andides Välismaa lühiuudised 30.11.2016 Orjoli kuberner: võrreldes Richard Kolmandaga oli Ivan Julm vagur laps! Ivan Julma ja Stalini kujud näitavad «Vene teed» (12) UKIPi uus juht kavatseb Tööpartei välja vahetada Arvamus Teet Roosaar: ees on õudsed ajad (1) Vastukaja: Türgist ja Järvast Kaire Uusen: kes on tegelikult Eesti parim selgeltnägija? (5) Kätlin Konstabel: jälle sai keegi peksa, kedagi rööviti... (1) Postimees 1996. aastal: suren enne kui AIDSiravim avastatakse Juhtkiri: Keskerakonna põrgutee (4) Kultuur Kolm karu, kuldkiharake ja saepuru Suurushullustus, mis realiseeriti haiglas (1) Sport Spordi lühiuudised Norrakad määravad oma superstaarile kavala karistuse (2) El Clasico valmistab sel aastal brittidele tuska Eesti tulevikulootus ostetakse prantslastelt välja ning uks Kalevisse on avatud Sõudjad said sõrmused sõrme NBA pole enam võlusõna. Isegi Eestis Tallinn Linnajuhid distantseeruvad Vesterbacka superplaanist Salmonelloos sundis lapsele asenduskohta otsima Tarbija Spetsialistide õpetused kontorirotile: kuidas nutikael sirgeks ajada ja tööl luid piinamata istuda Tartu Tartu seljatas riigi erikoolide raha asjas Spaahotell meelitab luksusega (1) Teoorias tolerant, praktikas veel sallimatu Keeruline vähilõikus võib nüüd patsiendile tunduda kui käkitegu Tartu säästlikuks valgustamiseks kulub veel palju aastaid Piibe maanteel muutuvad vasakpöörded ohutumaks (1) Tamme gümnaasium tegi tähtsa praktikumi esimest korda oma koolis Kunagi juhatasid tõrvikukandjad jõukamaid tartlasi üle künklike ja mudaste uulitsate Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Keskerakonna põrgutee

2 min lugemist
Edgar Savisaar. FOTO: Mihkel Maripuu

Edgar Savisaar on olnud Eesti poliitikas üks keskseid tegelasi juba enam kui inimpõlve. Noorematele eestlastele võis seetõttu tunduda, et Savisaar oli poliitikas juba siis, kui nad sündisid ning tõenäoliselt on seal ka veel siis, kui neid siin ilmas enam pole. Kuid nali naljaks. Nii või teisiti on Edgar Savisaare kõrvale tõrjumisega tema enda näo järgi loodud erakonnas üks ajastu lõppemas.

Terve inimpõlve pikkusesse poliitikukarjääri mahub nii kordaminekuid kui ka altminekuid, kuid mingist hetkest kujunes see farsiks. Suurest poliitikust sai odioosne ja ekstsentriline klannipealik, kes armastas kolonel Gaddafi kombel avalikkuse ette ilmuda, ümbritsetuna noortest naistest, kellele meeldis rõhutada oma isiksuse ja seisukohtade erilisust, mis sageli olid küll karjuvas vastuolus reaalsusega. Nüüd on selle karjääri agooniline viimane vaatus jõudmas lõpule. Edgar Savisaarele on esitatud süüdistused altkäemaksu võtmises, mida tal on võimalus kohtus kummutada.

Küsimus polegi enam selles, mis saab Savisaarest, vaid hoopis tema erakonnas, mis on viimastel kümnenditel funktsioneerinud kollektiivse Savisaarena, kuid otsustas hiljuti oma vanaldase esimehe kõrvale tõugata. Põhimõtteliselt satub koos Savisaarega kohtupinki ju ka Keskerakond. Korra on ta ühes Lauri Laasi ja Priit Toobaliga seal juba istunud.

Keskerakonna-sisest võimuvõitlust on viimastel aastatel läbinud heade valgete ja pahade mustade jõudude võitluse narratiiv, mis seoses Jüri Ratase valimisega erakonna esimeheks ja Keskerakonna tõusmisega valitsusse jõudnud nüüd heade võiduga justkui lõpule.

Hoolimata eelnevast ja Jüri Ratase nina alla pobisetud vabandustest on endiselt selgusetu, millisest puhastumisest ja sisulistest muutustest on Keskerakonna puhul võimalik rääkida. Selle erakonna normide aluseks on seni olnud sõjakas antimoraal, mis tõrjunud igasuguseid väärtusi ja teadmisi. Sellega on aastaid õigustatud ebaseaduslikke ja ebamoraalseid samme, mis väljaspool sedasama vildakat maailmapilti õigustatud ei oleks. Selles süsteemis, mille arhitektiks Edgar Savisaar, polegi mingeid väärtusi ega teadmisi tarvis olnud, kuna vertikaalseks liftiks tippu on olnud tallalakkumine ning ustavus klannile ja selle juhile.

Puhastumist ja meeleparandust on võimalik tõestada vaid reaalsete tegudega, mitte vana juhi vahetamisega noore vastu ega valitsusse pääsemisega. Seda on Keskerakonna uutele juhtfiguuridele pidevalt meelde tuletatud, kuid nad on piirdunud kurttummade mängimisega ning lootnud, et küll pahandused ära unustatakse ja suurem torm mööda läheb. Kuid ei lähe. Seetõttu on ääretult masendav, et Eesti riigi ja Tallinna linna jaoks olulise asemel on need inimesed sunnitud endiselt elama Savisaare pärandis.

Seotud lood
29.11.2016 01.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto