Sisukord
Arvamus
Tänane leht
02.12.2016
Eesti Looduskaitsjad alustasid Eesti taassoostamist (7) Mälumäng Reservväelased alustavad täna esimest äkkõppust (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert EIK ei menetle Savisaare kaebust Tagakülg Õnnetussurmi on mullusest rohkem Ratas: Keskerakond peab tõenäoliselt oma kinnistud müüma Esikülg 2.12 Oleg Gross näitas oma firmale hangitud uhket kopterit Ametikoht, mida ei saanud tagasi lükata (3) Nafta hinnaralli võib jääda lühiajaliseks (1) Bangkokis on lõbus nii emal kui tütrel Majandus Ott Pärna aitas lätlastel Eestile järele jõuda Eksportivad ettevõtjad igatsevad sotsiaalmaksu lage Itaalia majandusel kaks aastakümmet seisakut Õlle- ja viinaaktsiisi vahe väheneb märkimisväärselt Nafta hinnaralli võib jääda lühiajaliseks (1) Välismaa Välismaa lühiuudised 2.12.2016 Soome eurosaadikud kurdavad tüütu reisikohustuse üle, mida arvavad eestlased? Putini sõnul vajab Venemaa sõpru, mitte vaenlasi Moskva Suure Teatri happerünnaku eest vangi mõistetud balletitantsija on teatris tagasi Arvamus Taavi Minnik: Repinski unelm (18) Juhan Kivirähk: Rail Balticu teadmatus (5) Andrus Karnau: energia läheb kallimaks Postimees 1939. aastal: käsk Punaarmeele - marssida üle Soome piiri (3) Anders Ljunggren: hoidkem sõnavabadust (5) Priit Kärsna: miks õudusunenägu? Vastuseks Garri Raagmaale Juhtkiri: üksmeel kohalikes huvides ja haldusreformi tipphetk Kultuur Mees kirjutas raamatut nagu keskaja munk Sport Spordi lühiuudised Kolm veerandaega vastasseisu ja palju kahjutunnet Eesti Suusaliit lubab Kilbi täna Lillehammeri sprindivõistluse starti Jalgpalli kõige hirmsamad saladused lasti paisu tagant valla Norra maleime alistas Putini austaja (3) McGregor andis hulludele kuulujuttudele hoogu juurde Tarbija Bangkokis on lõbus nii emal kui tütrel Tartu Filmimees Andres Sööt jagas muret dokumentalistika häguste piiride pärast Sebe ehitab Tartu piirile uue bussidepoo Jõululaadad võtavad nädalalõpul tuurid üles Ülikooli kliinikumis töötab põrgukatel – moodne autoklaav Uued treenerid keeravad kütet juurde Salvestist tuleb uudiseid nagu Vändrast saelaudu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: Repinski unelm

2 min lugemist
Martin Repinski. FOTO: Mihkel Maripuu

Alustuseks tuleb tunnistada, et Keskerakonna ja Martin Repinski elektoraat kutsub esile lugupidamatust. Selle moodustavad paljuski inimesed, kes pole elus midagi saavutanud, kuna pole selle jaoks vaevunud midagi ära tegema, ning kel pole see tõttu mingeid perspektiive.

Seda ühiskonna segmenti on oma kitsastes huvides osavalt ja küüniliselt kuritarvitanud erinevad jõud. Eespool kirjeldatud inimestele on tarvis näidata vaenlast, kes nende hädades süüdi on, sest kes see ennast ikka oma probleemides süüdistab. Selleks otstarbeks sobivad vastavalt olukorrale terved riigid, rahvad ning ka ühiskondlikud, majanduslikud ja poliitilised grupid, mida neile siis erinevad, kuid harmooniliselt koos tegutsevad propagandaaparaadid – käitajaks näiteks Kreml, eelmise kodukootud järeleahvijad või munitsipaalvõim – ka demonstreerivad.

See ongi Keskerakonna ja selle juhtide suurim vastutustundetus: loopida selle pulbitseva agressiivse katlakese alla – ka Tallinna maksumaksjate raha eest – hagu juurde, teades, et ühel hetkel võib see puruks lennata, tuues kaasa negatiivseid tagajärgi tervele ühiskonnale.

Kuid see polegi niivõrd oluline, vaid lubage tähelepanu juhtida asjaolule, mida Martin Repinskit ümbritsevate skandaalide puhul pole tehtud. Tegemist on Keskerakonnas suure erandiga. Repinski on nimelt selles seltskonnas üks väheseid kui mitte ainus self-made man. Ehitades aastatega nullist üles Konju mõisa talu, on ta tõestanud, et kõvasti töötades on võimalik saavutada Ameerika – või kuidas soovite, ka Eesti või Vene – unelm.

Tõepoolest, poliitikuna on tegemist kogenematu inimesega, kuid sellegipoolest on Repinskil olnud ettevõtja ja tööandjana reaalse eluga rohkem kokkupuuteid kui enamikul nüüdisaegsetel profipoliitikutel, kellest suurem osa elab suletud ringis, liigub juba aastaid ringi teatud väljakujunenud trajektoori pidi jne.

Uue põlvkonna eesti karjääripoliitikute näol on tavaliselt tegu inimestega, kelle vertikaalseks liftiks on midagi uuskomsomoli sarnast ning kel edu nimel tulnud igal sammul tõestada ustavust parteile ja selle juhtidele, millegi ees risti ette löömata, kui vaja, toksides rekordilise arvu netikommentaare, kui vaja, saades kangelaslikult molli teistelt omasugustelt vabariigi valimiskomisjoni ukse taga, kui vaja, tassides kilekotiga raha jne.

Repinski mõjub praeguses Keskerakonnas justkui valge vares ja sobiks pigem klassikalise liberalismi eduloo (tehes eesmärgipäraselt tööd, jõuad elus edasi) kaanepoisiks, mitte erakonda, mille valimistulemus on juba aastaid sõltunud inertsest, kadedast ja end igati solvatuna tundvast massist. Me vajame seisakust väljumiseks rohkem selliseid inimesi, kes ei karda püüda unistust, nimetagem seda Ameerika, Eesti või Vene omaks, ning selle nimel tööd teha.

Seotud lood
01.12.2016 03.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto