Sisukord
Arvamus
Tänane leht
01.12.2016
Eesti Uue projektiga tahetakse parandada eesti keele oskust Seitse aastat kild põses Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Exceli tabelis maha tõmbamise aeg on läbi (6) Palju õnne Keskerakonna ja prokuratuuri kokkulepe on vähetõenäoline Süüdistus võib võtta Keskerakonnalt maja EASi juhatuse liikmed jätkavad ametis Balti jaama tunnelis käib kirgas värvidemäng Võrdsuse üle hakkab valvama Ossinovski (1) Eesti lühiuudised 1.12 Särgavast võib saada Repinski nõunik (5) Majandus TV3 on ilmselt kallilt müügis Raasuke kasvataks majandust vähemalt nelja protsendi võrra IMFi eksperdi hinnangul võiks Eesti maksusüsteem jääda lihtsaks Nii mõnigi jaekett võib lähiaastatel uksed sulgeda Pilveteenused andsid Microsoftile uue hingamise Välismaa Venemaa HIVi-epideemia kogub alles tuure (2) Välismaa lühiuudised 01.12 (1) Prantsuse linn pöördub häbenemata paremäärmusluse poole (1) PERSOON: Kes on António Guterres? Soome tervishoiuametnikud: Peterburis ja Leningradi oblastis vohab HIVi-epideemia Luba küttida ebalojaalseid õpetajaid (3) Arvamus Postimees 1937. aastal: kommunistide kolgatatee Martin Villig: Taxify kogemusel parandab tehnoloogia juhtide liikluskäitumist (5) Katri Raik: kui läheb Narva, kas siis ka Eesti? (20) Juhtkiri: sotside arsenal täienes fanfaarihelidega Erkki Koort: uued julgeolekuohud nõuavad kiiremat reageerimist (4) Juhan Mellik: ilmetu põlvkonna inimesed Eesti poliitikas (5) Maret Pihu: mille eest lastele kehalises kasvatuses üldse hindeid pannakse? (13) Kultuur «Venemaal ei saanud enam hingata.» Vox Clamantis - tipus riikliku püsitoetuse puudumise kiuste Kultuuri lühiuudised Sport Selveri mänedžer päästis meeskonnale finaalikoha Spordi lühiuudised Tänak: Eesti rallis valitseb keeruline aeg (1) Ott Tänak hooaja valusaimast hetkest, arengust, uuest autost ja perekonna toest Gunnar Männik: ületreening laste spordis Tarbija Talverehvid peavad tänasest all olema Kartulisortide taga peitub terve teadus Tartu Poisikesest kasvas linnamelus noormees Rahvusülikool mõtiskleb pidustustel oma rolli üle Mis nime siis maimukesele ka paneme? Maimuke saab rahva enamuse toetatud nime Tartu tuntud lavakoomik ehitas haagisesse köögi ja peab koduhoovis burgeriäri Importprügi toob rohkem tulu ja põleb paremini Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: sotside arsenal täienes fanfaarihelidega

2 min lugemist
Valitsuse pressikonverents Stenbocki majas. Jevgeni Ossinovski. FOTO: Liis Treimann / Postimees

See, et sotsiaaldemokraadist tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski haaras koalitsiooniläbirääkimistel enda alla võrdse kohtlemise teemad, polegi nii väike asi, kui esmapilgul võiks arvata – potentsiaal propagandistlikuks punktipüüdmiseks ja tülideks on sellel valdkonnal täiesti olemas ja seda just eriti sotside juhtimise all.

Ossinovski ütles Postimehele: «Võrdõiguslikkus ja inimeste võrdne kohtlemine on sotsiaaldemokraatide tuumväärtused. Nii julgen öelda, et see valdkond on jõudnud oma õigesse koju.» Võib muidugi kiuslikult küsida, mida see «õigesse koju» jõudmine õigupoolest tähendab ja millega see seotud on. Sotsiaalministeeriumi võrdsuspoliitikate osakonna endisest juhatajast on saanud tervise- ja tööministri Ossinovski nõunik. Osakonna praegune juhataja on aga varem olnud minister Urve Palo nõunik.

Tõsimeelsemalt küsigem, kas tõesti on just sotsiaaldemokraadid need peaaegu ainsad, kellele on inimeste võrdne kohtlemine oluline. Vastus on kindel «ei». Loomulikult tegelevad ka konservatiivsed ning liberaalsed mõtlejad ja erakonnadki võrdse kohtlemise teemaga. On seda teinud ajaloos, teistes riikides ja teevad praegu ka Eestis. Erinevus on aga vahendites, mida võrdse kohtlemise taotlemisel õigeks peetakse. Kindlasti ei ole sotsiaaldemokraatlikul ideestikul, ammugi mitte mõnel konkreetsel sotsiaaldemokraatlikul poliitikul, neis asjades tõemonopoli.

Võrdsuspoliitikad ei eksisteeri mingilgi moel vaakumis, mingil nõiduseväel täiesti muudest eluvaldkondadest eraldi seisvana. Vastupidi. Need on tihedalt seotud sellega, kuidas inimesed on motiveeritud osalema majanduses, kui palju pingutama. Kõige üldisemalt sellega, kas inimesed üldiselt võtavad pigem ise vastutuse oma saatuse ja heaolu eest või jäävad rohkem lootma abstraktse kellegi teise, tüüpiliselt riigi peale. Terve hulk tüüpiliselt sotsiaaldemokraatlikke lahendusi – olgu või mitmesugused kvoodid – riivab ka nii isikuvabadusi kui ettevõtlusvabadusi. Seega on tegu sügavalt maailmavaadet puudutava teemaderingiga. Ja nii konservatiividel kui ka liberaalidel on seejuures öelda paljugi erinevat, võrreldes sellega, mida arvavad õigeks sotsiaaldemokraadid.

Pealegi pole sotsiaaldemokraatlikud lahendused end sugugi ühemõtteliselt praktikas tõestanud ka seal, kus neid juba aastaid katsetatakse. Tüüpiline sotsiaaldemokraatlik arsenal on neis asjus teiste poliitiliste voolude omast kõlavam – on vastased ja on võitluslipud, mille alla koonduma kutsuda. Ses võtmes on pahad tööandjad eraettevõtjad, keda võiks trahvida. Lihtsalt üks propagandaprõmmimist küsimuse alla seadev näide: üllatuslikult on Eestis sooline palgalõhe suurem hoopis avalikus sektoris.

Inimeste põhiõiguste tagamine nõuab igapäevast juhtum-juhtumilt tööd palju rohkem kui fanfaarihelisid ja trummipõrinat. Ja selle igapäevase tööga on Eestis asjalood objektiivsete näitajate järgi üpris hästi.

Seotud lood
    30.11.2016 02.12.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto