Sisukord
Arvamus
Tänane leht
02.12.2016
Eesti Looduskaitsjad alustasid Eesti taassoostamist (7) Mälumäng Reservväelased alustavad täna esimest äkkõppust (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert EIK ei menetle Savisaare kaebust Tagakülg Õnnetussurmi on mullusest rohkem Ratas: Keskerakond peab tõenäoliselt oma kinnistud müüma Esikülg 2.12 Oleg Gross näitas oma firmale hangitud uhket kopterit Ametikoht, mida ei saanud tagasi lükata (3) Nafta hinnaralli võib jääda lühiajaliseks (1) Bangkokis on lõbus nii emal kui tütrel Majandus Ott Pärna aitas lätlastel Eestile järele jõuda Eksportivad ettevõtjad igatsevad sotsiaalmaksu lage Itaalia majandusel kaks aastakümmet seisakut Õlle- ja viinaaktsiisi vahe väheneb märkimisväärselt Nafta hinnaralli võib jääda lühiajaliseks (1) Välismaa Välismaa lühiuudised 2.12.2016 Soome eurosaadikud kurdavad tüütu reisikohustuse üle, mida arvavad eestlased? Putini sõnul vajab Venemaa sõpru, mitte vaenlasi Moskva Suure Teatri happerünnaku eest vangi mõistetud balletitantsija on teatris tagasi Arvamus Taavi Minnik: Repinski unelm (18) Juhan Kivirähk: Rail Balticu teadmatus (5) Andrus Karnau: energia läheb kallimaks Postimees 1939. aastal: käsk Punaarmeele - marssida üle Soome piiri (3) Anders Ljunggren: hoidkem sõnavabadust (5) Priit Kärsna: miks õudusunenägu? Vastuseks Garri Raagmaale Juhtkiri: üksmeel kohalikes huvides ja haldusreformi tipphetk Kultuur Mees kirjutas raamatut nagu keskaja munk Sport Spordi lühiuudised Kolm veerandaega vastasseisu ja palju kahjutunnet Eesti Suusaliit lubab Kilbi täna Lillehammeri sprindivõistluse starti Jalgpalli kõige hirmsamad saladused lasti paisu tagant valla Norra maleime alistas Putini austaja (3) McGregor andis hulludele kuulujuttudele hoogu juurde Tarbija Bangkokis on lõbus nii emal kui tütrel Tartu Filmimees Andres Sööt jagas muret dokumentalistika häguste piiride pärast Sebe ehitab Tartu piirile uue bussidepoo Jõululaadad võtavad nädalalõpul tuurid üles Ülikooli kliinikumis töötab põrgukatel – moodne autoklaav Uued treenerid keeravad kütet juurde Salvestist tuleb uudiseid nagu Vändrast saelaudu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhan Kivirähk: Rail Balticu teadmatus

4 min lugemist
Juhan Kivirähk FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES

Rail Balticu trassivalikul tuleb otsida mõistlikku kompromissi. See otsing on aga mõeldav vaid siis, kui kõik osalised on võimalikult hästi informeeritud. Värske uuring aga näitab, et Eesti inimesed on Rail Balticu rajamise poolt- ja vastuargumentidest halvasti informeeritud, kirjutab sotsioloog Juhan Kivirähk.

Tellijale Tellijale

Eelmise sajandi 30ndatel aastatel USAs George Gallupi algatatud avaliku arvamuse küsitlused lähtusid põhimõttest, et avalik arvamus on indiviidide arvamuste summa mingi ühiskondlikult aktuaalse küsimuse kohta, millest on avalikkust piisavalt informeeritud. See on samasugune lähenemine kui referendumite puhul: kodanike kätte saab anda otsuste langetamise siis, kui neid on probleemi olemusest ning otsuse võimalikest tagajärgedest piisavalt informeeritud.

Rail Balticu küsimuses praegu Eestis rahvahääletust korraldada ei saaks, sest elanikkonna informeerituse tase on selleks ebapiisav. Kuid see, et inimesed on jäetud teadmatusse, ei saa olla demokraatlikus ühiskonnas õigustuseks otsuste vastuvõtmisele kabinetivaikuses. Sedavõrd mastaapsed projektid nagu Rail Baltic, mis nõuavad märkimisväärsel hulgal ka maksumaksjate raha panustamist, vajavad laiapõhjalist ühiskondlikku toetust. Paraku läheb Rail Balticu rajamisest vaikides mööda ka uue valitsuse koalitsioonilepe. Sellest leiab vaid ebamäärase alapunkti «Teostame suuremahulisi taristu investeeringuid».

01.12.2016 03.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto