Sisukord
Arvamus
Tänane leht
02.12.2016
Eesti Looduskaitsjad alustasid Eesti taassoostamist (7) Mälumäng Reservväelased alustavad täna esimest äkkõppust (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert EIK ei menetle Savisaare kaebust Tagakülg Õnnetussurmi on mullusest rohkem Ratas: Keskerakond peab tõenäoliselt oma kinnistud müüma Esikülg 2.12 Oleg Gross näitas oma firmale hangitud uhket kopterit Ametikoht, mida ei saanud tagasi lükata (3) Nafta hinnaralli võib jääda lühiajaliseks (1) Bangkokis on lõbus nii emal kui tütrel Majandus Ott Pärna aitas lätlastel Eestile järele jõuda Eksportivad ettevõtjad igatsevad sotsiaalmaksu lage Itaalia majandusel kaks aastakümmet seisakut Õlle- ja viinaaktsiisi vahe väheneb märkimisväärselt Nafta hinnaralli võib jääda lühiajaliseks (1) Välismaa Välismaa lühiuudised 2.12.2016 Soome eurosaadikud kurdavad tüütu reisikohustuse üle, mida arvavad eestlased? Putini sõnul vajab Venemaa sõpru, mitte vaenlasi Moskva Suure Teatri happerünnaku eest vangi mõistetud balletitantsija on teatris tagasi Arvamus Taavi Minnik: Repinski unelm (18) Juhan Kivirähk: Rail Balticu teadmatus (5) Andrus Karnau: energia läheb kallimaks Postimees 1939. aastal: käsk Punaarmeele - marssida üle Soome piiri (3) Anders Ljunggren: hoidkem sõnavabadust (5) Priit Kärsna: miks õudusunenägu? Vastuseks Garri Raagmaale Juhtkiri: üksmeel kohalikes huvides ja haldusreformi tipphetk Kultuur Mees kirjutas raamatut nagu keskaja munk Sport Spordi lühiuudised Kolm veerandaega vastasseisu ja palju kahjutunnet Eesti Suusaliit lubab Kilbi täna Lillehammeri sprindivõistluse starti Jalgpalli kõige hirmsamad saladused lasti paisu tagant valla Norra maleime alistas Putini austaja (3) McGregor andis hulludele kuulujuttudele hoogu juurde Tarbija Bangkokis on lõbus nii emal kui tütrel Tartu Filmimees Andres Sööt jagas muret dokumentalistika häguste piiride pärast Sebe ehitab Tartu piirile uue bussidepoo Jõululaadad võtavad nädalalõpul tuurid üles Ülikooli kliinikumis töötab põrgukatel – moodne autoklaav Uued treenerid keeravad kütet juurde Salvestist tuleb uudiseid nagu Vändrast saelaudu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: üksmeel kohalikes huvides ja haldusreformi tipphetk

2 min lugemist
Saaremaa. FOTO: Timo Anis

Oleme ära näinud haldusreformi ühe tipphetke: Saaremaa 11 kohalikku omavalitsust jõudsid üksmeelele ühinemises, mis tähistab põhimõtteliselt senise maakonna piires ühe valla loomist 1. jaanuarist 2018. Eraldi jäävad seaduses tulenevatest võimalustest lähtuvalt väikesaared Muhu ja Ruhnu; esialgu jäi kõrvale ka Pöide vald, mis tõenäoliselt sundliidetakse.

Saarlasi liidab geograafia: meri on ümberringi. Ühendus mandriga on Saaremaal teema number üks, mis liidab vundamendina kõiki elanikke. Allkirjadeni jõudmine võttis siiski mitu head aastat. Kohalikus ajakirjanduses peeti pikk ja asjalik debatt, otsiti plusse ja miinuseid, näiteid välismaalt. Pöide valla «ei» näitab, et leidus (ja leidub) ka ühinemise vastaseid. Osaliselt andis ühinemistõuke kindlasti kaks aastat tagasi kolme omavalitsuse liitmisel tekkinud Lääne-Saare valla kogemus. Ühinemist aitas edasi viia ka asjaolu, et selle vedajaks on aja jooksul olnud mitme erakonna poliitikud.

Arvud on muljet avaldavad: Saaremaa omavalitsuses hakkab elanikke olema 31 000, pindala 2589,39 ruutkilomeetrit, tulud 2018. aastal arvestuslikult 37,8 miljonit eurot. Neis arvudes peituvad ühinemise peamised võimalused ja ka hirmud. Skeptikud on maalinud pilte bürokraatlikust Kuressaarest, mis ahnitseb endale nii inimesed kui ka raha. See oht pole mingi vandenõuteooria. Pole kahtlust, et tulevase vallavõimu vastutus piirkonna kui terviku arendamise eest on väga suur.

Töö tegelikult alles algab. Oluline on ühendvallas luua selline võrgustik, mis annaks ka keskusest kaugemal elavatele inimestele võimaluse saada kõikvõimalikke avalikke teenuseid, mis meie ellu kuuluvad. Et lapsed saaksid võimalikult kodu lähedal kooli ja lasteaeda, et tegutseksid raamatukogud ja nii edasi. Kõike ei saa lahendada e-teenustega. Lääne-Saare valla esindajad on ajakirjanduses rääkinud, et ühinemise järel muutusid külakogukonnad senisest aktiivsemaks – selle saavutamine on juhtimise küsimus.

Linnastumisest pole pääsu, see protsess on sõna otseses mõttes üleilmne. Ent leidub näiteid, mis tugevdavad ühinemisusku. Näiteks Rootsis Gotlandi saarel, kus loodi üks omavalitsus, on väljaspool linnakeskust elavate elanike osakaal Rootsi regioonidest suurim. Trend keskuse Visby poole on alles, kuid kaugetki mitte nii hoogne kui mujal. «Mõte, et praegu oleks Gotlandil 14 omavalitsust, tundub väga veider,» tunnistas Gotlandil ja Rootsi omavalitsuste liidus pikalt ametis olnud Ulf Johansson kolm aastat tagasi ajalehes Saarte Hääl.

Saaremaal leitud üksmeel võiks olla heaks innustuseks mõistlikele ja läbi kaalutud ühinemistele ka mujal Eestis. Kohalik huvi peaks olema kogu piirkonna huvi, kogu piirkonna huvi omakorda kohalik huvi. Saaremaal on seda mõistetud.

Seotud lood
01.12.2016 03.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto