Sisukord
Uudised
Tänane leht
02.12.2016
Eesti Looduskaitsjad alustasid Eesti taassoostamist (7) Mälumäng Reservväelased alustavad täna esimest äkkõppust (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert EIK ei menetle Savisaare kaebust Tagakülg Õnnetussurmi on mullusest rohkem Ratas: Keskerakond peab tõenäoliselt oma kinnistud müüma Esikülg 2.12 Oleg Gross näitas oma firmale hangitud uhket kopterit Ametikoht, mida ei saanud tagasi lükata (3) Nafta hinnaralli võib jääda lühiajaliseks (1) Bangkokis on lõbus nii emal kui tütrel Majandus Ott Pärna aitas lätlastel Eestile järele jõuda Eksportivad ettevõtjad igatsevad sotsiaalmaksu lage Itaalia majandusel kaks aastakümmet seisakut Õlle- ja viinaaktsiisi vahe väheneb märkimisväärselt Nafta hinnaralli võib jääda lühiajaliseks (1) Välismaa Välismaa lühiuudised 2.12.2016 Soome eurosaadikud kurdavad tüütu reisikohustuse üle, mida arvavad eestlased? Putini sõnul vajab Venemaa sõpru, mitte vaenlasi Moskva Suure Teatri happerünnaku eest vangi mõistetud balletitantsija on teatris tagasi Arvamus Taavi Minnik: Repinski unelm (18) Juhan Kivirähk: Rail Balticu teadmatus (5) Andrus Karnau: energia läheb kallimaks Postimees 1939. aastal: käsk Punaarmeele - marssida üle Soome piiri (3) Anders Ljunggren: hoidkem sõnavabadust (5) Priit Kärsna: miks õudusunenägu? Vastuseks Garri Raagmaale Juhtkiri: üksmeel kohalikes huvides ja haldusreformi tipphetk Kultuur Mees kirjutas raamatut nagu keskaja munk Sport Spordi lühiuudised Kolm veerandaega vastasseisu ja palju kahjutunnet Eesti Suusaliit lubab Kilbi täna Lillehammeri sprindivõistluse starti Jalgpalli kõige hirmsamad saladused lasti paisu tagant valla Norra maleime alistas Putini austaja (3) McGregor andis hulludele kuulujuttudele hoogu juurde Tarbija Bangkokis on lõbus nii emal kui tütrel Tartu Filmimees Andres Sööt jagas muret dokumentalistika häguste piiride pärast Sebe ehitab Tartu piirile uue bussidepoo Jõululaadad võtavad nädalalõpul tuurid üles Ülikooli kliinikumis töötab põrgukatel – moodne autoklaav Uued treenerid keeravad kütet juurde Salvestist tuleb uudiseid nagu Vändrast saelaudu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jõululaadad võtavad nädalalõpul tuurid üles

2 min lugemist
Eile käisid Tartu Näituste messikeskuses ettevalmistused nädalalõpu laadaks. Muu hulgas seati õhtupoolikul paika Lottemaad. FOTO: Kristjan Teedema

Hakkab kätte jõudma aeg jõululauale söödavat-joodavat varuda ning lähedastele-sõpradele kinke osta. Järgnevad kolm nädalat peetakse Tartus ja selle lähiümbruses mitu jõululaata, kust igaüks võib leida endale midagi põnevat. Algust tehakse juba sellel nädalavahetusel.

Täna keskpäeval teeb külastajatele uksed lahti Tartu Näituste messikeskuse jõululaat, kus üle nelja tuhandel ruutmeetril on kauplejaid paarisaja ringis. Seekordne laat on Tartu Näituste majas kahekümne aasta suurimaid. 

Jõululaada projektijuht Annika Pettai märkis, et kingiideid leiab laadalt igaüks, sest tooteid on müügilettidel Peipsi sibulast Hispaania vinnutatud singini ja puidust mänguasjadest käpikuteni välja.

Lastele Lottemaa ja ponid

Tartu Näituste kommunikatsioonijuhi Henrik Urbeli sõnul on tänavu laat väga menukas välismaa kauplejate seas. Kohale tullakse nii Lätist, Leedust, Ukrainast, Venemaalt kui ka Valgevenest. 

Urbel rääkis veel, et kui tavaliselt on messihalli laadal lastele rõõmu toomas mitmesugused loomad, nagu kitsed, lambad ja jänesed, siis seekord tuleb Pärnumaalt külla Lotte koos sõpradega ja pakuvad lastele mitmesuguseid tegevusi. Ka on esindatud Ahhaa jõuluteaduskeskusega, kus tehakse nii teaduskatseid kui teaduslikke jõuluehteid. Urbeli sõnul loomad laadalt siiski ei puudu: messikeskuse välialal saab näha ponisid, kes teevad lastele sõitu. 

Tavapäraselt on võimalik jõululaadale sõita tasuta jõulubussiga, mis väljub laadapäevadel täistundidel Raekoja platsilt, sinna on selleks tehtud spetsiaalne bussipeatus. Laadale pääseb kahe euro eest. Kuni kaheteistaastased lapsed saavad sisse tasuta. 

Laupäeval leiab Tartumaal aset veel mitu jõululaata. Juba viiendat korda on Alatskivi lossis jõuluturg: esimese korruse saalid muutuvad käsitööde ja jõulutoitude müügipaigaks. Teisel korrusel Tubina muuseumi saalis toimuvad aga mitmesugused kontserdid. Keldris tegutsevad kohvik ja käsitöötoad ning esimest korda on lastele mängunurk.

Laatu paljudes paikades

Homme saab laadamelust osa ka Tartu loodusmajas, kus huvikooli õpilased ja töötajad müüvad omavalmistatud mänguasju. Laada tulu läheb loodusmaja loomatoa elanike toidu- ja ravikulude katteks. Avatud on kohvikud ja õpitoad nii suurtele kui väikestele.

Tartu linna jõululaat, mis võtab enda alla suure osa Raekoja platsist ja Küüni tänavast, tuleb aga järgmise nädala laupäeval, 10. detsembril. Seal ootavad ostjaid kauplejad, kes müüvad käsitöötooteid, sooja jooki, pirukaid ja muud Eestis tehtud toitu.

Traditsiooniliselt toimub sellel aastal ka Lõunakeskuse jõulaat, mis vältab 12.–23. detsembrini. Kauplejaid tuleb sinna kuuekümne ringis. Lõunakeskuse juhatuse liige Jaan Lott ütles, et kuna kaubanduskeskuses käivad ehitus- ja remonditööd, on see neile katsumuste aasta. Tema sõnul pole aga kordagi tekkinud kahtlust, et seetõttu tänavu jõululaat ära jätta. 

Lott rääkis, et laat tuleb sama suurel kujul kui varasemail aastail, küll aga pole asukoht päris see, millega inimesed on harjunud. Näiteks näeb tänavu kauplejaid vastavatud Maksimarketi juures. Ülejäänud kauplemisala paikneb kaubanduskeskuse vanemas osas, kus laadamüüjate letid on sätitud vastavalt ehitusolukorrale. 

Lähinädalatel peetakse jõulaatu ka Jõgevamaal. Tuleval reedel on laat Põltsamaal, nädal hiljem aga Jõgeval. 

Valik Tartu- ja Jõgevamaa laatu

  • Tartu jõululaat Tartu Näituste messikeskuses 2.–4. detsembril. 
  • Alatskivi lossi jõuluturg 3. detsembril. 
  • Tartu loodusmaja heategevuslaat 3. detsembril.
  • Põltsamaa jõululaat J. Kuperjanovi tänaval  9.-10. detsembril.
  •  Tartu linna jõululaat 10. detsembril raeplatsil ja Küüni tänaval.
  • Eesti disaini jõuluturg 10. detsembril Tartu loomemajanduskeskuses.
  • Lõunakeskuse jõululaat 12.–23. detsembril.
  • Aparaaditehase eksperimentaalkaubamaja Kolm Kuuske 13.–17. detsembril.
  • Jõgeva jõululaat 16. detsembril kultuurikeskuses ja selle ümbruses.
  •  Õpilasfirmade jõululaat 17. detsembril Tartu kaubamajas.
Seotud lood
01.12.2016 03.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto