Sisukord
Arvamus
Postimees
21.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (3) Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (1) Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri (1) Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine (31) Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid (1) Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? Herman Kelomees: linnainimeste maaelu (1) Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist (2) Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs (4) Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu (2) Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (3) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (1) Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime (5) Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta (1) Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik (1) Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva Meelelahutus Koomiks Sudoku

Neeme Korv: peata pealinn, kui kaua veel?

2 min lugemist
Neeme Korv FOTO: Eero Vabamägi / Postimees

Eesti Vabariigi pealinnal pole juba pikka aega linnapead. On kriminaalmenetluse tõttu ametist tagandatud Edgar Savisaar, on linnapea kohusetäitja Taavi Aas, on abilinnapead, aga linnapead ei ole. Õieti oli asjade seis piinlik juba siis, kui Savisaar sai kahtlustuse ja tagandati ametist. Nüüd on veel piinlikum. Euroopa Inimõiguste Kohus otsustas Savisaare kaebust tagandamise kohta mitte menetlusse võtta. On tagumine aeg teha kohusetäitjast linnapea või valida uus meer.

Elu ei jää muidugi seisma. Belgial polnud valitsust 540 päeva – segadust jätkus ja üks ajakirjanik kasvatas endale protestiks Saddam Husseini väärilise habeme, aga süsteem püsis püsti. Tallinna linna juhtimine, mis sattus näiteks Savisaare haigestumise ajal ilmsesse šokiseisundisse, on meerita juba vaikselt ära harjunud. Ka avalikkus on Keskerakonna hegemoonia ajal linna asjade suhtes järjest tüünemaks muutunud, seega ei takista miski status quo säilimist.

Kõlab nagu lahtisest uksest sissemurdmine, aga linnal on linnapead vaja. Ka ettevõte suudab mõnda aega juhita töötada, kuid aja jooksul hakkab inerts organisatsiooni ümber kujundama – allüksustest saavad vürstiriigid. Kohaliku omavalitsuse kontekstis on aga veel olulisem küsimus poliitilisest vastutusest.

Kui Keskerakonnas algas sisevõitlus erakonna esimehe koha nimel, deklareeris Tallinna linnavõim (abilinnapead) omamoodi neutraliteeti. See oli kummaline avaldus. Linnavalitsuse paneb ametisse ja vabastab volikogu. Seal on aga teadupärast Keskerakonna ainuvõim. Seega, kui räägime poliitilisest vastutusest olukorras, milles Tallinn praegusel moel linnapeata edasi tiksub, tuleks meil vaadata Keskerakonna esimehe Jüri Ratase poole.

Poliitilisse retoorikasse on viimastel nädalatel siginenud fraas «puhastunud Keskerakond». Mismoodi puhastunud? Nüüdseks süüdistuse saanud ja kohtuteed ootav esimees võeti maha, aga need, kes tema väärtusi ülistasid, on erakonnas edasi. Erakonna uus esimees ei ole aga astunud kuigi jõulisi samme, et nendest väärtustest (ja väärtuse kandjatest) otsustavalt vabaneda, niisamuti ei paista puhastumist pealinnas.

Arvan, et see pole juhuslik. Nagu ka see, et Tallinna linna kodulehelt leiab küll viite, et linnapea kohuseid täidab Taavi Aas, ent mitte nii hoolikale või teadlikule külalisele (ja enamasti oleme üsna pealiskaudsed) vaatab sealt mitmel pool vastu «linnapea Savisaar» ning linnapea (s.o Savisaare) blogi.

Kui avalikkusel pole, kelle otsa vaadata ning vastutus hajub, siis on see kahtlemata kellelegi kasulik. Võitlus käib järgmiste kohalike valimiste nimel ning sellest sogasest veest loodab Keskerakond rohket saaki. Osa Savisaare valijaskonnast on kõige suhtes immuunne, linnapea de facto on Savisaar ning teistele saab pakkuda «puhastunud Keskerakonda».

Seotud lood
20.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto