On tehtud väga halbu poliitilisi otsuseid, mille tulemusi me nüüd näeme. Esiteks pole osatud seletada, mida vabakaubandus tähendab. Teiseks pole hoolitsetud nende eest, kes töö kaotasid.
Meil Rootsis on kogemus 1970ndatest, kui meie varem suur laevaehitustööstus osutus järsku konkurentsivõimetuks. Loomulikult oli see valus nendele, kes kaotasid töö. Aga nad said uue koolituse, abiraha jne. Samamoodi oli tekstiilitööstusega jne.
Meie peaminister Stefan Löfven oli varem metallitööliste ametiühingu juht. Kui temalt küsiti, kas ta kardab uut tehnoloogiat, siis ta vastas, et kardab hoopis vana tehnoloogiat. Väikesed ja keskmise suurusega riigid sõltuvad ekspordist ja kui su konkurentsivõime langeb, siis sellel on pikaajalised halvad tagajärjed.
-Mida te silmas pidasite, kui ütlesite, et migratsioonikriisis polnud EL oma ülesannete kõrgusel?
Kui Süüria sõda muutus talumatuks ja inimesed hakkasid otsima asüüli, siis vaid viis ELi riiki 28st võtsid arvestataval määral pagulasi vastu. Paljud Euroopa riigid lihtsat sulgesid piiri ja ei võtnud vastutust. Ma arvan, et ELi jaoks polnud võimatu pagulasi vastu võtta, aga see peab olema jagatud vastutus. Ka ümberjagamise otsust, mis puudutas vaid 160 000 inimest, pole liikmesriigid järginud. Mina arvan, et ELil on tarvis uut asüülisüsteemi, ja kõik riigid peavad koormat kandma.
Meile tuli eelmisel aastal 163 000 pagulast. 35 000 neist olid saatjata alaealised, enamik noored poisid. Kuna me tahame head integratsiooni, siis polnud võimalik jätkata tempoga 10 000 pagulast nädalas, sest meil polnud nii paljude jaoks head vastuvõtusüsteemi. Kuna teised maad oma vastutust ei kandnud, siis pidime ka meie tegema ajutiselt (3 a) seadusega raskemaks Rootsi tulemise.