N, 30.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Uuring: inimesed kahtlevad maksumuudatuste tulutoovas mõjus

BNS
Uuring: inimesed kahtlevad maksumuudatuste tulutoovas mõjus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Valitsuse pressikonverents.
Valitsuse pressikonverents. Foto: Liis Treimann

Eesti elanikud ei kipu uue võimuliidu kavandatavate maksumuudatuste tulutoovasse mõjusse uskuma, kusjuures just vaesemad inimesed on selles osas eriti pessimistlikud, selgub BNSi tellimusel Kantar Emori tehtud uuringust.

Kõigist uuringus osalenutest vastas 38,7 protsenti jaatavalt küsimusele, kas uue valitsuse majanduspoliitika ja plaanitavad maksumuudatused parandavad nende majanduslikku heaolu. Samas 48,7 protsenti arvas, et kavandatavad muudatused pigem või kindlasti ei paranda nende heaolu, ning 12,6 protsendil ei olnud seisukohta.

«Huvitav on märkida, et keskmisest skeptilisemad olid väiksema sissetulekuga inimesed, ehk need, kellele need meetmed on suunatud,» ütles uuringufirma Kantar Emori uuringujuht Aivar Voog küsitluse tulemusi kommenteerides.

Kuni 400 eurot pereliikme kohta teenivate inimeste hulgas leidis koguni 53,7 protsenti vastanutest, et uued maksukavad ei paranda nende heaolu, ja 38,7 protsenti uskus, et parandavad. 400–700 eurot pereliikme kohta teenivatest inimestest leidis 45,2 protsenti, et maksumuudatused parandavad nende heaolu, ja 42,5 protsenti, et ei paranda. Üle 700 euro pereliikme kohta teenivatest vastajatest leidis 50,2 protsenti, et maksumuudatused ei paranda, 36,6 protsenti aga, et parandavad nende heaolu.

Uue valitsuskoalitsiooni moodustanud erakondade toetajad samas usuvad, et valitsuse kavandatavad maksumuudatused parandavad nende heaolu, teiste erakondade toetajad aga mitte. «Suhtumine sõltub oluliselt vastanute erakondlikust kuuluvusest,» ütles Voog. «Uue koalitsiooni toetajad uskusid muudatuste mõju majanduslikule heaolule ning teised mitte.»

Koalitsiooni juhtpartei Keskerakonna toetajatest vastas samale küsimusele jaatavalt 61,5 protsenti. Täpselt sama palju ehk 61,5 protsenti IRLi toetajatest usub maksumuudatustest kasu saavat. Kõige skeptilisemad on koalitsioonis SDE toetajad, kellest 50,5 protsenti usub, et nad saavad maksumuudatustest kasu, ja 34,8 protsenti arvab, et nad pigem või kindlasti ei saa muudatustest kasu.

Kõige vähem usuvad maksumuudatustest kasu saavat Vabaerakonna toetajad, kellest 65,1 protsenti arvas, et nad ei saa uue koalitsiooni majanduspoliitikast kasu, ja 22,5 protsenti arvas, et saavad. Reformierakonna toetajatest uskus maksumuudatustest kasu saavat 25,7 protsenti, ning neid, kes arvasid, et nad ei saa sellest kasu, oli 64,9 protsenti. EKRE toetajatest uskus 38,1 protsenti, et nad saavad maksumuudatustest kasu, ja 54,7 protsenti, et ei saa.

Kokku küsitles Kantar Emor 25. novembrist kuni 1. detsembrini vastajate kodudes ja veebiintervjuude teel 931 valimisealist kodanikku vanuses 18–74 aastat.

Märksõnad
Tagasi üles