P, 4.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tragöödia tabas mitmes mõttes lähedalt

Evelyn Kaldoja
Tragöödia tabas mitmes mõttes lähedalt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Vesa Winbergi puudutas üleeileöine Imatra tragöödia mitmes mõttes lähedalt: esiteks oli ta oma bändiga esinemas tulistamispaigale väga lähedal asuvas restoranis ning teiseks tundis ta kõiki kolme hukkunut.

«Ma olin eile õhtul praktiliselt sündmuspaigal,» rääkis Winberg eile Postimehele antud telefoniintervjuus. Soome rahvusringhäälingus YLE töötav Winberg mängib ka bändis, kes esines üleeile õhtul ühes teises Imatra restoranis, tragöödiapaigale Vuoksenvahtile väga lähedal.

«Lavalt avanes mul tegelikult vaade tänavale, kus see kõik juhtus,» rääkis Winberg. «Kontserdi ajal tuli mu naine ning ma nägin tema huultelt, et ta ütles, et oli olnud tulistamine ja inimesed on pihta saanud.»

«Meil on oli oma kavast veel neli-viis lugu mängida. Kui need olid esitatud, siis läksin tänavale välja ja nägin, et seal lebas kolm valge linaga kaetud surnukeha,» jätkas Winberg.

«Lavalt avanes mul tegelikult vaade tänavale, kus see kõik juhtus,» rääkis Winberg.

YLE ajakirjaniku sõnul valitses linnas küll kurbus ja mõistmatus, kuid mitte kaos. «Restoranid ei lasknud küll uusi inimesi sisse, aga ruume ei tehtud ka tühjaks, mis külvanuks paanikat,» lausus ta.

Winbergi hinnangul tegi politsei sündmuspaigal väga head tööd. Samuti kiitis ajakirjanik seda, et kriisikeskus, kust rünnakus kannatada saanud abi saaksid, avati juba öösel ja tuge saab sealt praegugi.

Nagu ütles Postimehele Helsingis põhjanaabrite suurimas päevalehes Helsingin Sanomat tragöödiaööl valves olnud Heikki Aittokoski, oli sama hästi kui ainus info, mille Soome rahvas enne eilset hommikut sai, see, et Imatras toimus tulistamine ja kahtlusalune võeti vahi alla.

Aittokoski oli umbes kella 00.30 ajal saanud ka teate kolmest hukkunust, millele ta siis öösel telefonitsi idapiirilinnast kinnitajaid leida üritas.

«Politsei oli alguses väga kidakeelne,» rääkis Aittokoski. «Ülejäänud info leidis kinnitust alles hommikul, meil olid vaid kinnitamata kommentaarid, et seal on kolm hukkunut.»

Tol hetkel polnud ohvrite nimed veel teada. Info nende isikute kohta hakkas ringlema eile hommikul, alguses kuulujuttude tasemel ja siis juba kinnitatult. «Praegu on mulle kõige šokeerivam see, et kaks tapetut olid kohalikud ajakirjanikud ja kolmas linnavolikogu esimees,» ütles Winberg. «Ma tundsin neid kõiki.»

Winberg meenutas, et oma hea tuttava linnavolikogu esimehe Tiina Wilén-Jäppineniga rääkis ta viimati reedel. «Ta pidi tulema mu kontserdile,» meenutas YLE ajakirjanik, korraks telefoni teises otsas ilmselgelt murdudes. «See on nii traagiline ja rumal sündmus. Need kolm naist olid lihtsalt läinud õhtul välja linna populaarseimasse restorani. »

Ta läks kirjeldusega edasi: «Ma mõtlesin kontserdi ajal just, et miks teda seal pole, sest ta oli mulle reedel öelnud, et kohtume kontserdil. Järgmine kord, kui ma temast kuulsin, olid täna ringlema hakanud kuulujutud, et ta sai surma. See osutus kurvaks tõeks.»

Winbergi sõnul valitseb Imatras praegu sügav masendus. «See on suur hoop Imatra linnale – Tiina Wilén-Jäppinen oli väga armastatud ja austatud inimene,» sõnas ta.

Sündmuspaika oli eile toodud hulgaliselt küünlaid ja Imatra linnavolikogu kogunes  kriisiistungile. «Imatra on olnud väga rahulik piirilinn – seepärast see nii haiget teebki,» arvas Winberg.

Märksõnad
Tagasi üles