Sisukord
Arvamus
Postimees
09.12.2016
Eesti Pressisõbraks valiti Karmen Turk ja -vaenlaseks Toomas Hendrik Ilves Mälumäng Raivo Susi ei looda kiirele väljavahetamisele (3) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tagakülg Katusekambris külmetav tudeng on hääbuv liik (2) Michalit toetavad nii Ansip kui ka Rõivas (1) Leiger võib juba nädalavahetusel Eestisse jõuda Tartu teadlased avastasid korduvalt katkevate raseduste ootamatu põhjuse (2) Majandus Rahatrükk jätkub veel vähemalt järgmise aasta lõpuni Õiguskantsler ei hinda kobarseadust enne selle jõustumist (1) OPECi otsuses mängis võtmerolli Venemaa Majanduse lühiuudised Advokaadibüroo võttis riigi kaubandusesindaja üle Välismaa Välismaa lühiuudised 9.12.2016 KOHALIK VAADE: Pärast talurahvapartei võitu käib Leedu poliitikas madin lehmade, õlle ja loodete pärast PERSOON: Vasaktriumviraadi taandumine Meesaar püüab migrandid lõksu Arvamus PÄEVAINTERVJUU Pevkur tahab otsused tagatoast välja tuua, Michal vähem poliitkorrektsust (3) Marti Aavik: koolilaps – majanduse vedur? (4) Tarmo Pikner: Ratasele käib Savisaare sigadustest läbi imbunud partei ohjamine ilmselgelt üle jõu (22) Postimees 1897. aastal: Narva vanemad väntsutavad koolilapsi Juhtkiri: Reformierakond vajab nüüd liidrit, mitte juhti (2) Eerik Kergandberg: ajakirjandusvabadus ja õigusemõistmise kohustus (11) Kultuur Peaosatäitja käis neli aastat poksitrennis Olematu plaadiesitlus Kanuti Gildi SAALis Sport Spordi lühiuudised Veerpalu stardib laupäeval Davosi MK-etapil Tagasilöök: patendiamet keelas uue tipphokiklubi nime kasutamise ära Meistrite liigas sai võitmisest karistus Tarbija Marsad, lehmad, vein ja filosoofia Tartu Kaks naist jätsid põlevas majas elu Kodumaine kuusk muutub iga jõuluga pisut kallimaks Kunstisõpru tervitab kusev naine (8) Viis poksivat venda üksteise peal löögitäpsust ei lihvi Tulevasi smartovkasid ehivad kunstiteosed Tartu korvpallikool tahab hoida parima klubi tiitlit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Reformierakond vajab nüüd liidrit, mitte juhti

2 min lugemist
Taavi Rõivas püsis peaministriametis kahes valitsuses kokku 32 kuud. FOTO: Liis Treimann / Postimees

Ekspeaminister Taavi Rõivas sai sageli võtta kui nõrk juht, kelle otsustamise viisiks oli pigem otsuste edasilükkamine. Nüüd suutis Rõivas ometi otsusele jõuda ning väärib selle eest poliitikuna tunnustust. Reformierakonna juhi ettepanekul koguneb tuleva aasta alguses üldkogu, et valida erakonnale uus esimees ja juhatus.

Rõivase sammu kiirus on seekord tähtis nii erakonnale kui ka ühiskonnale. Esindusdemokraatia seisukohalt on oluline, et opositsioon oleks tugev ning toimiks süsteemi tasakaalustava tegurina. Kohtade arvult suurima poliitilise jõuna riigikogus peaks Reformierakond olema kahtlemata selge opositsiooniliider. Rõivast ei kritiseerinud aga ainult avalikkus ja koalitsioonipartnerid, vaid sageli nähtavamalt või varjatumalt ka tema enda erakonnakaaslased. Nii ei ole paraku võimalik edasi minna ning eespool toodud ootusi täita.

On ülioluline, kellest saab senise esimehe mantlipärija. Reformierakonna pink on pikk, aga häid esimehekandidaate pole kunagi liiga palju. Reformierakonnas leidub kahtlemata administraatori omadusega juhte (pikaajaline valitsuses viibimine on nende esilekerkimist soodustanud), kellest mõndagi on vaatlejad aegade jooksul esimehe saabastesse sobitanud. Sageli soositakse organisatsioonides just selliseid juhte, kes paraku eelistavad isiklikku mugavust teravamatele väljakutsetele.

Kui erakonna etteotsa kerkib administraatori tüüpi juht, siis võib kõik olla küll sile ja korras, kuid nii opositsioonis nähtaval olemiseks kui eelseisvaid kohalikke valimisi (eriti Tallinnas) silmas pidades vajab erakond hoopis teistsugust inimest. Mitte niivõrd punktuaalset tehnokraadist juhti, vaid karismaatilist liidrit, kes oleks avalikkuse silmis usaldusväärne ning isikuna särav.

Kui vaadata praegu teadaolevaid kandidaate - Kristen Michal ja Hanno Pevkur - siis mõlemal on tugevaid omadusi ja ka nõrgemaid külgi. Aga aega on, kandidaate võib lisanduda.

Suuresti Edgar Savisaare isikust tingitud põhjustel ei ole opositsioon pikka aega olnud Eesti poliitilistes protsessides kuigi mõjukas. Tugeva opositsiooni kujunemine on praegu aga iseäranis tähtis, sest uus valitsus kavandab põhimõttelisi ümberkorraldusi maksusüsteemis, alkoholipoliitikas jne.

Vabaerakond juba hoiatas, et maksumuutusi plaanitakse läbi suruda kiirustades ja kobarseadusena. Selline lähenemine on vastuolus hea õigusloome tavaga ning saanud õigustatud kriitikat, näiteks Teenusmajanduse Koja eestvõtmisel korraldatava parima ja halvima seaduse konkursi analüüsides.

Vead õigusloomes maksavad valusalt kätte. See on opositsiooni töö, mida Reformierakond ei saa jätta riigikogu väikestele fraktsioonidele, kelle hääl jääb paratamatult nõrgaks.

Seotud lood
08.12.2016 10.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto