Sisukord
Eesti
Postimees
18.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu (1) Eesti Paarisaja õpetaja keeleoskus alla nõutu Apteegiketid ootavad riigikogu järgmist käiku Saeveskit ähvardab materjalipuudus Majandus Yandex.Taxi tegutseb Eestis seadusvastaselt (4) Alaealine saab poest suitsu ja viina lihtsa vaevaga Välismaa Lätlased kutsuvad tüli tõttu boikoteerima Taani suhkrut ja Lego klotse (2) Torm Dennis uputas Suurbritanniat Turistitõkke püstitamine Rooma sümboli ümber ärritab ajaloolasi Arvamus Juhtkiri: igav ja turvaline Balti riik (1) Aimar Altosaar: hoiame oma au ja väärikust Krista Kodres: humanitaarteadused, kunstid ning teadmistepõhine Eesti Neeme Raud: Trump peab silmas raha ja kasu Sandra Haugas: haridus ja pered ei vaja koolikatseid Meie Eesti Erkki Koort: Kanuti aed ja uusarendus Helina Maasing: kuidas luua linnaplaneerimisega turvatunnet Kultuur Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (2) Sport Imelaps Hålandi suur unistus: Dortmundi kaudu Inglismaa meistriks Uus spordiseadus piirab sportlastele suurte stipendiumide maksmist Tervis Eestlane Aasias – kuidas trotsida koroonaviirust? Tartu Trammi Tartusse toomiseks kulub kümme aastat ja 400 miljonit eurot Mait Raava: kliinikum peab valima endale arstist juhi Eili Arula: Eesti Laulu on Tartusse väga vaja Tartumaa Kuldse Tammeoksa kandjate read täienevad Hotellipidajatel tuleb üha enam arvestada lastega peredega BMX-krossis tõid tartlased karikavõistlustelt mitu esikohta Veel neli kuud ning soomeugrilased peavad Eesti Rahva Muuseumis maailmakongressi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Parts lubab IRLis jätkata

3 min lugemist
Juhan Parts FOTO: Liis Treimann

Mõne Juhan Partsile pöialt hoidnud ja Brüsseli asjaajamises vilunud allika hinnangul esines ta eilsel europarlamendi kuulamisel silmapaistvalt hästi. Enesekindel ja rahulik paistis ta ka vahetult pärast europarlamendi Rue de Trèvesi majast väljumist – ikka veel sissepääsu lubav silt «Visiteur» (ee k külaline – toim) pintsakul.

Kuidas valmistusite kuulamiseks eelarvekontrolli komisjonis? On see üldse võimalik?

Ma lugesin Rudolf Tobiase «Joonase lähetamise» faabulat, et otsida paralleele. Mingid elemendid võib ju leida…

Aga oma sisemise otsuse tegin ma ju poolteist aastat tagasi – enne seda, kui andsin nõusoleku meie rahandusministrile ja riigikontrolörile, viisin end ikkagi enam-vähem kurssi, kas see asi võiks mulle huvi pakkuda või mitte. Ja sellest on möödunud poolteist aastat. Eks ma olen püüdnud end sügavuti sisse süüa suurtesse ja laiadesse küsimustesse, mis võivad selles töös ette tulla.

Kui palju oli teile ette teada infot n-ö poliitiliste küsimuste kohta, mis võivad europarlamendis üles kerkida? Teil on ju teie ministriminevik.

Brüsselisse tuli küll mingeid täiesti kummalisi kaebekirju Eestist jne, aga ükski n-ö poliitiline küsimus ei tekita minus ebakindlust, sest ma tean, et olen teinud parimaid otsuseid, mida on saanud teha neil hetkedel Eesti riigi huvides. Kõigil neil otsustel on oma väga pikk lugu ja kontekst, omad valikud. Kui neid tead, siis on ükskõik milline jorin vaid tuul väljal.

See ei tähenda, et mitmeid neist otsustest ei tulekski vaadata kriitilise pilguga. Täna (eile – toim) küsiti minult näiteks selle kohta, et ma olin kunagi neli aastat Eesti Erastamisagentuuri nõukogu liige, see oli 20 aastat tagasi, et kas sealt ei ole huvide konflikti. Milline küsimus!

Kõige kurvem, mis on mind selle protsessi puhul imestama pannud – ja võib-olla veel nädal ning ma saan rääkida veel avatumalt –, me ei saa lubada Eesti avalikus ruumis samasugust infopropagandat, mida räägime suurtes Euroopa riikides. Kus vale on lihtsamini omaksvõetav kui tõde. See on kummaline.

Väga hea, et küsiti Estonian Airi kohta ja veel mõningaid riigisiseseid asju. Mulle ei valmista need raskusi, sest ma tean, et need otsused olid tegemise hetkel parimad valikud, rääkimata mitmest asjast, mille kohta räägitakse, et need on kõrge riskiastmega, ka neid riske tuleb hinnata adekvaatselt. Kõige lihtsam on mitte midagi teha.

Mainisite n-ö kaebekirju Eestist. Kes neid saatis, millest need rääkisid?

Oli ühe seltskonna kiri, mis saadeti vist poolele Euroopale. Miks ma peaksin õukonnanarridele reklaami tegema? Nad on väikesed inimesed.

Millised küsimused olid kõige ootamatumad? Kas tekkis hetki, kus oli võib-olla raske ennast talitseda?

Selliseid hetki ei olnud, aga kui sulle loetakse küsimusi ette erinevatest poliitilistest erakondadest, kes ei ole veel sinu kohta otsustanud, ning kokku tuleb 16 küsimust korraga ja siis pead hakkama neile vastama, siis on päris keeruline.

Küsimused algasid meie rahvuskaaslastest narride küsimustega ja lõppesid väga tõsiste küsimustega, mis puudutasid seda institutsiooni (Euroopa Kontrollikoda – toim) ja praegust Euroopat. Ma ise võtsin seda kui avalikku foorumit, kus saaksin tutvustada, millisena ma kavatsen sellesse kollegiaalsesse otsustusorganisse tööle minna. Ees ootavad mind ju 27 kolleegi ja seal tuleb sisulist tööd teha – ega ma sinna puhkama ei lähe.

Tuleb ju tutvustada, kes sa oled. Vaevalt mind siin eriti palju teatakse, ainult paberite järgi. Ma kasutasin seda võimalust.

Kas nüüd peate IRList välja astuma?

Ei, ei pea. Erakondlik kuuluvus ei ole keelatud, küll aga ei tohi ma olla selle juhtorganites.

Lisalugu

Komisjon näitas rohelist tuld

Euroopa Parlamendi eelarvekontrolli komisjon kuulas eile Eesti liikmekandidaadiks Euroopa Kontrollikojas nimetatud Juhan Partsi (IRL), praegust riigikogu liiget ning kunagist peaministrit ja majandusministrit.

Partsil tuli aru anda nii Estonian Airi kui ka Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse asjades ehk oma võimalikest eksimustest varasematel ametikohtadel. Ta tunnistas, et on olnud asju, mis on läinud valesti.

«Täiuslikke inimesi ei ole, aga parem kui on otsus, kui et neid otsuseid ei ole. Parem on õigeid asju õppida, õppida vigadest kui üleüldse mitte midagi otsustada. Loomulikult on asju, mis on läinud valesti, ja neid on tulnud parandada, aga see ongi elukogemus,» rääkis Parts komisjonile.

Salajasel hääletusel sai Partsi kandidatuur kahe kolmandiku eelarvekontrolli komisjoni liikmete toetuse, häältega 15 poolt, viis vastu ja üks erapooletu. Komisjoni arvamust hääletab europarlamendi täiskogu, mis teeb otsuse tõenäoliselt detsembris. BNS/PM

Seotud lood
17.02.2020 18.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto