Sisukord
Juhtkiri
Postimees
06.12.2016
Eesti Süüdistus paljastab Savisaare salaelu (19) Mälumäng «Kurat, ma ütlen» (2) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Tagakülg Savisaar: Sina ei saa minuta, mina sinuta. (8) Pillifond esitles hinnalisi ajaloolisi keelpille Esikülg 6. detsember Parts lubab IRLis jätkata Iga kool leiutab üliandekate jaoks oma jalgratast Majandus Itaalia hääletus turgusid ei liigutanud Majanduse lühiuudised Automaksu tuleb hakata tasuma igal omanikuvahetusel Olerex: maailmaturu hinnakasv kandub üle ka Eesti jaehindadesse Vana Tallinna liköör valiti Soome riigi esindusnapsuks Automaksu tuleb hakata tasuma igal omanikuvahetusel Välismaa Türgi territoriaalnõuded ja ähvardused rändelepe katkestada muudavad kreeklased ärevaks Trumpi peetakse NATO kohtumise edasilükkajaks Välismaa lühiuudised 6.12.2016 Itaalia astus referendumiga tundmatusse Stoltenberg pareeris ka Türgi ohvitseride küsimust Arvamus Meelis Einstein: nüüdisaegne infrastruktuur võiks olla Eesti järgmine suur eesmärk (3) Vambola Paavo: poliitikud ka ei õpi (2) Sirje Niitra: ei taha enam nõukanostalgiat (5) Juhtkiri: mäng on läbi, Keskerakond. On vastuste aeg (10) Postimees 1890. aastal: kas kool kiusab lapsi? Kultuur Tõsisem jõululugu kogu perele Kuidas elada, kui surm passib läve taga Sport Soe ilm võttis Sildarult võimaluse püüda veel üht X-mängude pääset Spordi lühiuudised Skandaalidesse sattunud tõstmine ähvardatakse olümpialt välja jätta Rikutud sedel ja lootusetuse tunne – trall Eesti vehklemises jätkub Rosberg ja teised püstipäi lahkujad: lähen ja naeran... (1) Tarbija Emme jagamise äpist signaalpoini Tartu Ülikooli raamatukogu jääb teadmata ajaks suletuks Paisuv Eeden plaanib kobarkino ja parkimismaja (2) Promenaadi kavand pöörab Atlantise naabruse pea peale Majandusteaduskond kolib ajutiselt vanasse rahvusarhiivi Tartu tantsijad ihkavad maailmameistreiks Verni Loodmaa: Tartu ja Soome – lähedased aastakümneid Karl Pütsepp: idiokraatia vastu Mida ja kuidas kasvatavad väikestes lastes muinasjutud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: mäng on läbi, Keskerakond. On vastuste aeg

2 min lugemist
Edgar Savisaar (seljaga) kätlemas ärimees Alexander Kofkiniga. FOTO: Politsei

Tallinna linnapea ametist tagandatud Keskerakonna endise esimehe Edgar Savisaare toimikus sisalduv materjal, nagu ka kogu tulevane kohtuprotsess, pakub kindlasti mõistetavalt suurt avalikku huvi. Intiimsed detailid ja tuntud avaliku elu tegelaste vestluste nüansid võivad tekitada ahastust, viha, šokki või panna naerma. Keda rõõmsalt, keda kahjurõõmsalt. Kuid see pole tragikomöödia ega ammugi jant.

Meie ees hakkab avanema Eesti ühe kõige staažikama ja seni ka teenekaks peetud poliitiku taust. Ja see ei ole õigupoolest põrmugi naljakas. See on kurb ja piinlik. Ajakirjandus ei mõista kedagi süüdi. Õigust mõistab õigusriigis kohus. Kuid ajakirjanduse ülesanne on näidata asjaolusid, mida on avalikkusel vaja teada. Selleks et aidata ühiskonnal hinnata protsesse ja isikuid, kes avalikus elus figureerivad, kelle kätte me esindusdemokraatias oleme usaldanud võimu. Kes langetavad meile kõigile olulisi otsuseid, kes kasutavad avalikku raha.

Kohus ei ole valimiskampaaniaaegne Ülemiste vanakese või Tallinna televisioonis linastunud Eesti riigi õiguskaitseorganeid pilanud telesaate taoline poliitiline tsirkus. Kohtupinki astub poliitik, kelle vastu on esitatud äärmiselt tõsised süüdistused. Mängimise aeg saab läbi. Küsimused nõuavad vastuseid.

Keskerakond pole seni andnud avalikkusele selget, üheselt mõistetavat signaali, kuidas minevikku suhtutakse. Poliitilises retoorikas räägitakse küll puhastumisest, kuid sellest ollakse esialgu päris kaugel. Erakonna esimees, peaminister Jüri Ratas on öelnud, et Keskerakond ei peaks käima iga nädal eri asjade pärast kohut, vaid «tegelema oma põhikirjaliste ülesannetega, mis on Eesti poliitika kujundamine ja seal kaasarääkimine». Samal ajal on juhatuse tasandil oldud valmis pakkuma Savisaarele töölepingut ja palka. Niisamuti hoitakse endise linnapea küsimuses madalat profiili Tallinna linnas, kus ainuvõim kuulub Keskerakonnale.

Süütuse presumptsioon loomulikult kehtib ning igal kodanikul on kui tahes ränkade süüdistuste puhul õigus ennast kaitsta. Ent peaminister Ratas ja Keskerakond võiksid selgusele jõuda, kas erakond ikka saab ennast puhtaks pidada ja Eesti poliitikat kujundada olukorras, kus ei distantseeruta selgelt Savisaare-aegsest väärtusruumist. Inimestest, kes endiselt kõike seda kaasas kannavad. Poliitilisest «kultuurist», mida avanev süüdistus ning tulevane kohtuprotsess hakkavad järjest lahti kerima.

Neile küsimustele tuleb vastus anda ka Keskerakonna valitsuspartneritel.

Eesti demokraatia võiks pärast veerand sajandit taastatud iseseisvust olla arenenud piisavalt tugevaks, et suudaksime teatud asju õigesti hinnata. Piisavalt tugevaks, et olla valmis ka teatud pärandit ümber hindama.

Seotud lood
05.12.2016 07.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto