Sisukord
Arvamus
Tänane leht
10.12.2016
Eesti Mälumäng Susi protsess algab tõenäoliselt lähikuudel Palju õnne Dilbert Male Horoskoop Pensioni koju toomise tasu kallineb Tagakülg Kohtunik lubab järgida oma siseveendumust Mudavannid vahelduvad pesuga Toomas Lepp kinnitas nõukogule oma süütust Eesti lühiuudised Uue ministrikandidaat käis Kadriorus Esikülg 10. detsember Väike Vladik tuli Eestisse ravile Majandus Maag teatas Tere ostmisest Ühisdeklaratsioonidega saab tagasi sama palju raha Majanduse lühiuudised Välismaa Rumeenia valib homme parlamenti Rumeenia parteide valimisplatvormid kõik ühte nägu ja sisutühjad Serbia ääremaa sigitab islamiäärmuslasi Arvamus Juhtkiri: vähem silmakirjalikkust (10) Hendrik Alla: kalibreeritud tagumik Värskus tõi võidu Postimees 1914. aastal: sõda Kogemus loeb Ei ühtegi sõna päritolust Sulle, mulle, pigem mulle (1) Ajalugu läbi Eesti fotokuningate kaamerasilma Indrek Schwede veste: jalgpall, meeste viimaseid pelgupaiku Marti Aavik: kes on Eesti eliit ehk seisus kohustab (6) EKI keelekool: endlikepp ja näpupood Kultuur Arhitektid auhindasid parimaid Eesti kultuuri täheatlas: rahvusvärvide sünd Metallica – metal'i tööeetikud Raamat nagu mosaiik: kildudest tervikuks Nädala plaat. Elusam kui aastate eest Aja auk. Sonic Youth murrab läbi Väikene hümn vaimuvalgusele Tähemehe Maal veedetud aastate kroonika Kas Looja tunneb kiusatust? Sport Spordi lühiuudised Sildaru poolel teel tiitli kaitsmisele Venelased on supi sees, millest on raske välja tulla Töö käib Vassiljevi viimase suure lepingu nimel Mariel Gregor: vastumeelsus «kehka» vastu kadugu, aga laiskus samuti (2) Hispaanlaste kasvatatud noore sloveeni tähelend AK Margit Timakov: olgem tasakaalukad Arhitektid auhindasid parimaid Eesti kultuuri täheatlas: rahvusvärvide sünd Raamat nagu mosaiik: kildudest tervikuks Naatukene nihu kaust Aja auk. Sonic Youth murrab läbi Nädala plaat. Elusam kui aastate eest Kas Looja tunneb kiusatust? Väikene hümn vaimuvalgusele Gunda Tire: mida PISA uuring näitab andekate laste kohta? (1) Marti Aavik: kes on Eesti eliit ehk seisus kohustab (6) Peeter Langovitsi tagasivaade: vormelilegendi kiirvisiit Iga teine on ülekaalus – püsti, liigutama, reket kätte ja Arsenali või Manchester City treeneri jutule (10) Karl Pajusalu: kuidas müüa teadusliku sisuga raamatuid? Arter Positsioneerimisest Poliitikud, palun, raputage endale tuhka pähe! (2) Ainult wifist jääb väheseks Nõid Nastja on oma kehaga sõber Taste of Asia: ettevaatlikud Aasia maitsed Rotermanni kvartalis Jüri Nikolajev – Eesti hääl Narvas(t) (47) Võimatu moemissioon: leia müts! Põgus põige põhjamaisele jõululauale Teeks õige stiilipeo? Kurb küll, kui ind kaob. Kust leida tiivad? Raju andmine kontori jõulupeol Esoteerikaäri: palju enamat kui kivikaubandus Autoarvustus:Peugeot 3008. Lõvikutsikas jahib tulevikku Tänavused jõulud tulevad vilkudes ja vilistades Meelelahutus Koomiks Sudoku

EKI keelekool: endlikepp ja näpupood

2 min lugemist
Maire Raadik FOTO: Erakogu

Olid kunagi ajad, kui poes seisis kaupmees leti taga. Siis tulid aga poed, kus ostja sai ise riiulite vahel kõndida, kaupa korvi või kärusse laduda, ning teenindajat nägi ta vaid kassas. Inimesed pandi ise ennast teenindama. Sõnagi tuli siitsamast kokku: iseteenindus, iseteeninduspood, iseteeninduslik pesula jne. Liitsõna oli siiski kohmakas, kui oli vaja seda veel teiste sõnadega liita, ning 1972. aastal pandi mõiste sõnavõistlusele ja saadi uudissõna selve.

Selve aluseks on inglise sõna self, mille mitmuse vorm on selves ja mis tähendab ’ise’, liitsõnades ’enda’. Rahvas selvet siiski päris omaks ei võtnud ja näiteks selvepoodi nimetati hoopis näpupoeks. Eks ta ole ju pood, kus saab asju oma näpuga katsuda. Selve-sõna noppis hiljem üles üks toidupoekett, liitis tüvele r-i ja sai endale kena nime Selver.

Nüüd on meil uus iseteenindusvaldkond: endast piltide tegemine. Seda võib teha oma käe toel, aga parima tulemuse saavutamiseks on müügivõrgus saadaval juba ka spetsiaalsed pulgad, mille otsa oma mobiil kinnitada. Rahvas on leidnud endast tehtud piltidele värvikaid nimetusi, üks neist endel, ja kui endlit hakati pulga otsast tegema, tuli endlikepp.

Endel on muidugi kõnekeele sõna, aga kuidas öelda kirjakeeles? Nähtust kirjeldades saaksime sõnaühendi endast tehtud foto. Rakendades selve-tüve, paneme kokku liitsõna selvefoto. Kolmas võimalus on võtta inglise sõna selfie ja see suupäraseks mugandada. Sel moel saame võõrsõna selfi, mida erinevalt inglise selfie’st sobib eesti tekstis kirjutada püstkirjas nagu muidki võõr- ja omasõnu. Endast tehtud foto ja selvefoto on selgemad, aga selfi lühem. Lühemuse eeliseid kogeme taas siis, kui hakkame uusi liitsõnu tegema: selfipulk nagu ka endlikepp on paraja pikkusega, selvefotopulk juba pikem ja endast foto tegemise pulk või enda pildistamise pulk juba liiga pikad. Ega siin muud ei aita, kui tuleb tunnistada, et uut laensõna, olgu nimisõnana või selfitama-verbina, vajab ilmselt ka kirjakeel.

Aga läheme lõpetuseks veel kord poodi. Praeguseks oleme sealmaal, et peaksime juba läbi saama ka ilma kassapidajata. Meil on uut moodi kassad, kus on makseterminal ning ostjal tuleb oma kaubad ise läbi piiksutada ja seejärel ka maksta. On näha, et iga kaupmees tahaks oma kassat ka ise sõnaga ristida, olgu selleks ekspresskassa, nutikassa või selveekspress, kuid oma olemuselt on kõik need kassad ikka iseteeninduskassad ehk selvekassad. Selve-tüvi on poole sajandi eest laenatud meile kõigile, jagame teda siis sõbralikult.

Näpupoe sõna on jäänud ajalukku ja sel on ka oma põhjus. Ajal, kui kõik poed on nagunii selvepoed, polegi suuremat tarvidust seda eraldi nimetada. Näis, kuidas läheb endlil.

Seotud lood
    09.12.2016 12.12.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto