Sisukord
Arvustused
Tänane leht
10.12.2016
Eesti Mälumäng Susi protsess algab tõenäoliselt lähikuudel Palju õnne Dilbert Male Horoskoop Pensioni koju toomise tasu kallineb Tagakülg Kohtunik lubab järgida oma siseveendumust Mudavannid vahelduvad pesuga Toomas Lepp kinnitas nõukogule oma süütust Eesti lühiuudised Uue ministrikandidaat käis Kadriorus Esikülg 10. detsember Väike Vladik tuli Eestisse ravile Majandus Maag teatas Tere ostmisest Ühisdeklaratsioonidega saab tagasi sama palju raha Majanduse lühiuudised Välismaa Rumeenia valib homme parlamenti Rumeenia parteide valimisplatvormid kõik ühte nägu ja sisutühjad Serbia ääremaa sigitab islamiäärmuslasi Arvamus Juhtkiri: vähem silmakirjalikkust (10) Hendrik Alla: kalibreeritud tagumik Värskus tõi võidu Postimees 1914. aastal: sõda Kogemus loeb Ei ühtegi sõna päritolust Sulle, mulle, pigem mulle (1) Ajalugu läbi Eesti fotokuningate kaamerasilma Indrek Schwede veste: jalgpall, meeste viimaseid pelgupaiku Marti Aavik: kes on Eesti eliit ehk seisus kohustab (6) EKI keelekool: endlikepp ja näpupood Kultuur Arhitektid auhindasid parimaid Eesti kultuuri täheatlas: rahvusvärvide sünd Metallica – metal'i tööeetikud Raamat nagu mosaiik: kildudest tervikuks Nädala plaat. Elusam kui aastate eest Aja auk. Sonic Youth murrab läbi Väikene hümn vaimuvalgusele Tähemehe Maal veedetud aastate kroonika Kas Looja tunneb kiusatust? Sport Spordi lühiuudised Sildaru poolel teel tiitli kaitsmisele Venelased on supi sees, millest on raske välja tulla Töö käib Vassiljevi viimase suure lepingu nimel Mariel Gregor: vastumeelsus «kehka» vastu kadugu, aga laiskus samuti (2) Hispaanlaste kasvatatud noore sloveeni tähelend AK Margit Timakov: olgem tasakaalukad Arhitektid auhindasid parimaid Eesti kultuuri täheatlas: rahvusvärvide sünd Raamat nagu mosaiik: kildudest tervikuks Naatukene nihu kaust Aja auk. Sonic Youth murrab läbi Nädala plaat. Elusam kui aastate eest Kas Looja tunneb kiusatust? Väikene hümn vaimuvalgusele Gunda Tire: mida PISA uuring näitab andekate laste kohta? (1) Marti Aavik: kes on Eesti eliit ehk seisus kohustab (6) Peeter Langovitsi tagasivaade: vormelilegendi kiirvisiit Iga teine on ülekaalus – püsti, liigutama, reket kätte ja Arsenali või Manchester City treeneri jutule (10) Karl Pajusalu: kuidas müüa teadusliku sisuga raamatuid? Arter Positsioneerimisest Poliitikud, palun, raputage endale tuhka pähe! (2) Ainult wifist jääb väheseks Nõid Nastja on oma kehaga sõber Taste of Asia: ettevaatlikud Aasia maitsed Rotermanni kvartalis Jüri Nikolajev – Eesti hääl Narvas(t) (47) Võimatu moemissioon: leia müts! Põgus põige põhjamaisele jõululauale Teeks õige stiilipeo? Kurb küll, kui ind kaob. Kust leida tiivad? Raju andmine kontori jõulupeol Esoteerikaäri: palju enamat kui kivikaubandus Autoarvustus:Peugeot 3008. Lõvikutsikas jahib tulevikku Tänavused jõulud tulevad vilkudes ja vilistades Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kas Looja tunneb kiusatust?

2 min lugemist
Dino Buzzati «Loomine» Tõlkinud Anne Kalling, pildid Gerda Märtens FOTO: Raamat

Kuidas tunda ära, et tegemist on lasteraamatuga? Lihtne ju! Kui selles on palju värvilisi pilte ja vähe teksti ning raamat ise kapiukse suurune, siis küllap on mõeldud väikestele lugejatele.

Tellijale Tellijale

Kirjastus Koolibri ja illustraator Gerda Märtens tegid toreda tembu, et seda kinnisarusaama väheke õõnestada. Nad valisid Dino Buzzati 1966. aastal ilmunud ja 1988. aastal eesti keelde tõlgitud jutukogust «Merekoll» ühe nelja ja poole lehekülje pikkuse loo pealkirjaga «Maailmaloomine» ning kujundasid sellest 46-leheküljelise pildiraamatu «Loomine». Lastele? Täiskasvanutele? Vahet pole, igas vanuses lugeja leiab oma eelteadmiste ja elukogemuse järgi sealt midagi.

Itaalia kirjanikku Dino Buzzatit (1906–1972) ei saa kuidagi pidada lastekirjanikuks, ehkki tema aktivas sisaldub itaalia lastekirjanduse klassikasse kuuluv jutt «Karude sissetung Sitsiiliasse». Buzzati, kodanikunimega Traverso, oli hariduselt jurist ja tema leivatöö aastast 1928 ajakirjandus. Ta töötas kuni elu lõpuaastateni Milano maineka ajalehe Corriere della Sera juures. Kirjandusse tuli aastal 1933 lühiromaaniga «Mägede Bàrnabo», kuulsuse tõi Buzzatile romaan «Tatarlaste kõrb» (1940), mis on aastast 1991 ka eesti lugejale tuttav. Selle itaalia kirjaniku lemmikžanr on siiski fantastiline jutustus ja allegoorilised mõistujutud, kätt on ta proovinud muuseas ka koomiksikunstnikuna.

09.12.2016 12.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto