Sisukord
Arvamus
Postimees
10.12.2016
Eesti Mälumäng Susi protsess algab tõenäoliselt lähikuudel Palju õnne Dilbert Male Horoskoop Pensioni koju toomise tasu kallineb Tagakülg Kohtunik lubab järgida oma siseveendumust Mudavannid vahelduvad pesuga Toomas Lepp kinnitas nõukogule oma süütust Eesti lühiuudised Uue ministrikandidaat käis Kadriorus Esikülg 10. detsember Väike Vladik tuli Eestisse ravile Majandus Maag teatas Tere ostmisest Ühisdeklaratsioonidega saab tagasi sama palju raha Majanduse lühiuudised Välismaa Rumeenia valib homme parlamenti Rumeenia parteide valimisplatvormid kõik ühte nägu ja sisutühjad Serbia ääremaa sigitab islamiäärmuslasi Arvamus Juhtkiri: vähem silmakirjalikkust (10) Hendrik Alla: kalibreeritud tagumik Värskus tõi võidu Postimees 1914. aastal: sõda Kogemus loeb Ei ühtegi sõna päritolust Sulle, mulle, pigem mulle (1) Ajalugu läbi Eesti fotokuningate kaamerasilma Indrek Schwede veste: jalgpall, meeste viimaseid pelgupaiku Marti Aavik: kes on Eesti eliit ehk seisus kohustab (6) EKI keelekool: endlikepp ja näpupood Kultuur Arhitektid auhindasid parimaid Eesti kultuuri täheatlas: rahvusvärvide sünd Metallica – metal'i tööeetikud Raamat nagu mosaiik: kildudest tervikuks Nädala plaat. Elusam kui aastate eest Aja auk. Sonic Youth murrab läbi Väikene hümn vaimuvalgusele Tähemehe Maal veedetud aastate kroonika Kas Looja tunneb kiusatust? Sport Spordi lühiuudised Sildaru poolel teel tiitli kaitsmisele Venelased on supi sees, millest on raske välja tulla Töö käib Vassiljevi viimase suure lepingu nimel Mariel Gregor: vastumeelsus «kehka» vastu kadugu, aga laiskus samuti (2) Hispaanlaste kasvatatud noore sloveeni tähelend AK Margit Timakov: olgem tasakaalukad Arhitektid auhindasid parimaid Eesti kultuuri täheatlas: rahvusvärvide sünd Raamat nagu mosaiik: kildudest tervikuks Naatukene nihu kaust Aja auk. Sonic Youth murrab läbi Nädala plaat. Elusam kui aastate eest Kas Looja tunneb kiusatust? Väikene hümn vaimuvalgusele Gunda Tire: mida PISA uuring näitab andekate laste kohta? (1) Marti Aavik: kes on Eesti eliit ehk seisus kohustab (6) Peeter Langovitsi tagasivaade: vormelilegendi kiirvisiit Iga teine on ülekaalus – püsti, liigutama, reket kätte ja Arsenali või Manchester City treeneri jutule (10) Karl Pajusalu: kuidas müüa teadusliku sisuga raamatuid? Arter Positsioneerimisest Poliitikud, palun, raputage endale tuhka pähe! (2) Ainult wifist jääb väheseks Nõid Nastja on oma kehaga sõber Taste of Asia: ettevaatlikud Aasia maitsed Rotermanni kvartalis Jüri Nikolajev – Eesti hääl Narvas(t) (47) Võimatu moemissioon: leia müts! Põgus põige põhjamaisele jõululauale Teeks õige stiilipeo? Kurb küll, kui ind kaob. Kust leida tiivad? Raju andmine kontori jõulupeol Esoteerikaäri: palju enamat kui kivikaubandus Autoarvustus:Peugeot 3008. Lõvikutsikas jahib tulevikku Tänavused jõulud tulevad vilkudes ja vilistades Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hendrik Alla: kalibreeritud tagumik

2 min lugemist
Positmees, Tallinn, 01.12.2016 Eesti Meedia töötaja. Hendrik Alla. FOTO: MIHKEL MARIPUU/POSTIMEES FOTO: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

«Inimene on asjade mõõt,» ütles vanakreeka filosoof Protagoras. Pärast aastaid kannatusi kitsastel toolidel ja kuudepikkust tööd nende uurimisel kinnitan, et inimese tagumik on toolide mõõt.

Kultuuriajakirjanikuna käin ma nädalas keskmiselt kord-paar kinos või teatris; kui käimas on mõni festival, siis vaata et iga päev. See on istuv töö ja mu tagumik ning jalad on tunda saanud kõikvõimalikke toole kitsastest kõvadest pukkidest luksuslike tugitoolideni. Kus on kõige suuremad ja kus kõige väiksemad? Põhjalik ja interaktiivsete graafikutega ülevaade 40 Eesti etendusasutuse toolidest on Postimehe veebiväljaandes.

Millegipärast on teatrites toolid märksa ebamugavamad kui kinodes. Minu inspiratsiooniallikas selle looga tegelemiseks on NO99, mis sai uued toolid tribüünidele 2014. aastal. Kõikidest mõõdetud toolidest on need peaaegu kõige väiksemad, 41 X 41 sentimeetrit. Kui selline ruut paberile joonistada, siis tundub, et ruumi küll ja veel, aga arvestage, et peate selle peal püsima sirutamata või püsti tõusmata oma paar tundi. Ja ega teistes teatrites asi parem ole: kui istumisalus ongi suurem, siis on jalaruumi vähem.

Millegipärast on kinotoolid hoopis mugavamad. Ka art-house-kinomajad, nagu Sõprus ja Artis, mis publikut menufilmidega ei peibuta, suudavad endale lubada täiesti korralikke pehmeid käetugedega toole sellise reavahega, et jala võib üle põlve visata, kartmata eesistujale kannaga kuklasse äsada. Mis siis rääkida veel kommertskinodest, kus mõnes on isegi motoriseeritud lamamistoolid.

Teatrite ja kinode esindajad seletasid, miks on kinotoolid teatritoolidest mugavamad. Mõneti kulgeb siin veelahe sedapidi, et enamik Eesti kinodest on kommertsettevõtted, kes peavad ennast ise ära majandama. Teatrid, aga vastupidi, saavad valdavalt riiklikku toetust. Nende põhjendusi lugege palun viidatud veebiloost.

Selle juures on teatripilet kinopiletist enamasti kaks-kolm korda kallim. Ja võrrelge selle juures näiteks Brad Pitti ja Priit Võigemasti honorare! No olgu, see oli nali. Ma tahan öelda, et jääb täiesti arusaamatuks, miks teatrid oma publiku mugavusele nii vähe tähelepanu pööravad. Kas see põhineb arusaamal, et kannatused õilistavad ja eesti teater on miskitpidi üllam kunst kui tselluloidile  – tänapäeval muidugi kõvakettale – salvestatud kujutised?

Kas eelistaksite pigem vaadata pehmes tugitoolis istudes Denis Villenueve’i «Saabumist» või ühe keskmise Eesti teatri keskmisel kägiseval toolil keskmist eesti lavastust (mul on mõned näited, aga viisakuse pärast jäägu nimed mainimata)?

Katse viia kinosaali mugavus kokku elava teatriesitustega tegi Kinoteater oma lavastusega «Once Upon a Time in Estonia», mida mängitakse Solarise Apollo kinosaalis. Tegemist on üsna keskpärase looga, aga vähemalt on pehmes toolis mõnusam tukkuda.

Seotud lood
    09.12.2016 12.12.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto