Sisukord
Majandus
Postimees
09.12.2016
Eesti Pressisõbraks valiti Karmen Turk ja -vaenlaseks Toomas Hendrik Ilves Mälumäng Raivo Susi ei looda kiirele väljavahetamisele (3) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tagakülg Katusekambris külmetav tudeng on hääbuv liik (2) Michalit toetavad nii Ansip kui ka Rõivas (1) Leiger võib juba nädalavahetusel Eestisse jõuda Tartu teadlased avastasid korduvalt katkevate raseduste ootamatu põhjuse (2) Majandus Rahatrükk jätkub veel vähemalt järgmise aasta lõpuni Õiguskantsler ei hinda kobarseadust enne selle jõustumist (1) OPECi otsuses mängis võtmerolli Venemaa Majanduse lühiuudised Advokaadibüroo võttis riigi kaubandusesindaja üle Välismaa Välismaa lühiuudised 9.12.2016 KOHALIK VAADE: Pärast talurahvapartei võitu käib Leedu poliitikas madin lehmade, õlle ja loodete pärast PERSOON: Vasaktriumviraadi taandumine Meesaar püüab migrandid lõksu Arvamus PÄEVAINTERVJUU Pevkur tahab otsused tagatoast välja tuua, Michal vähem poliitkorrektsust (3) Marti Aavik: koolilaps – majanduse vedur? (4) Tarmo Pikner: Ratasele käib Savisaare sigadustest läbi imbunud partei ohjamine ilmselgelt üle jõu (22) Postimees 1897. aastal: Narva vanemad väntsutavad koolilapsi Juhtkiri: Reformierakond vajab nüüd liidrit, mitte juhti (2) Eerik Kergandberg: ajakirjandusvabadus ja õigusemõistmise kohustus (11) Kultuur Peaosatäitja käis neli aastat poksitrennis Olematu plaadiesitlus Kanuti Gildi SAALis Sport Spordi lühiuudised Veerpalu stardib laupäeval Davosi MK-etapil Tagasilöök: patendiamet keelas uue tipphokiklubi nime kasutamise ära Meistrite liigas sai võitmisest karistus Tarbija Marsad, lehmad, vein ja filosoofia Tartu Kaks naist jätsid põlevas majas elu Kodumaine kuusk muutub iga jõuluga pisut kallimaks Kunstisõpru tervitab kusev naine (8) Viis poksivat venda üksteise peal löögitäpsust ei lihvi Tulevasi smartovkasid ehivad kunstiteosed Tartu korvpallikool tahab hoida parima klubi tiitlit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Õiguskantsler ei hinda kobarseadust enne selle jõustumist

2 min lugemist
Ülle Madise FOTO: Jaanus Lensment

Õiguskantsler Ülle Madise ütles vastuses riigikogu liikme Remo Holsmeri (Reformierakond) järelepärimisele, et alustab uue valitsuse algatatud maksumuudatuste kobarseaduse põhiseaduslikkuse järelevalvemenetlust pärast selle vastuvõtmist ja võimalikku jõustumist.

«Lugemiste vahel eelnõule lisatud mahukad ja erinevaid seadusi hõlmavad muudatusettepanekud ning nende sisuliseks menetlemiseks jäetud äärmiselt piiratud ajavahemik raskendavad demokraatliku riigi toimimise eelduseks olevat parlamendisisest debatti ega võimalda tõenäoliselt vajalikul määral arvestada huvigruppide arvamustega ega ka teha kvaliteetset mõjuanalüüsi,» kirjutas Madise eile õiguskantsleri kodulehel.

«Seesugust õigusloomet on tauninud ja nn kobarseaduste negatiivset mõju põhiseaduslikele väärtustele ja poliitilisele kultuurile kritiseerinud erinevad õiguskantslerid, nende hulgas ka mina 2015. aasta septembris oma aastaülevaatekõnes mullukevadise maksupaketi saamislugu kommenteerides,» lisas ta.

Madise rõhutas oma põhimõttelist seisukohta, et kirjeldatud praktika on tavaolukorras lubamatu, eriolukordi tuleb aga käsitleda eraldi.

«Hetkel jätan hindamata konkreetse kaasuse asjaolud, sealhulgas väited, millega seekordset kiirustamist on põhjendatud,» kirjutas õiguskantsler.

«Õiguskantsleri põhiülesanne on põhiseaduslikkuse järelevalve. Seepärast alustan 302 SE seadusena vastuvõtmise ja võimaliku jõustumise järel ning asjakohaste taotluste laekumisel vastavalt ametivandele ja õiguskantsleri volitustele põhiseaduslikkuse järelevalve menetlust, jõudmaks selgusele, kas kiirkorras jõustatud õigusaktid on kooskõlas Eesti Vabariigi põhiseadusega,» lisas Madise.

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Holsmer pöördus sel nädalal õiguskantsler Madise poole, saamaks õiguslikku hinnangut uue koalitsiooni plaanitavate maksumuudatuste kiirendatud korras menetlemisele riigikogus.

Holsmer viitas oma kirjas sellele, et 2. detsembril esitles rahandusminister Sven Sester (IRL) riigikogu rahanduskomisjonile kokku üle viie seaduse muutmist, mida taheti tulumaksuseaduse ja sotsiaalmaksuseaduse muutmise seaduse eelnõusse lisada. Sama tööpäeva õhtul saadeti rahanduskomisjoni liikmetele tutvumiseks kõigi vastavate seadusemuudatuste kavand kokku 37 lehel.

«Rahanduskomisjon oli teinud ettepaneku eelnõu teiseks lugemiseks 7. detsembriks, seda rohkem kui nädal enne laekunud täiendavaid muudatusettepanekuid. Esitatud muudatusettepanekute arutelu jäi pooleli 5. detsembri rahanduskomisjoni istungil ning see jätkus 6. detsembril,» lisas Holsmer.

«Riigikogu liikmetelt on võetud mõistlik aeg maksumuudatustega tutvumiseks ning seisukoha kujundamiseks. Muudatused on ulatuslikud ja omavad laia sisulist mõju. Niisamuti ei ole esitatud muudatused läbinud tavapärast kooskõlastusringi vabariigi valitsuses ning neid pole tutvustatud ka asjasse puutuvatele ettevõtlusorganisatsioonidele,» märkis Holsmer.

Reformierakondlasest poliitik viitas kirjas, et vahetult enne teist lugemist riigikogu täiskogus on eelnõus tehtud muudatused, mis ei ole otseselt seotud selle algse eesmärgiga. «Ma ei vaidlusta valitsuskoalitsiooni soovi teha poliitilised eesmärgid seaduseks, kuid see ei saa olla õigustuseks, et kärpida parlamentaarset arutelu sisuliselt miinimumini,» kirjutas ta.

Rahanduskomisjon teatas kolmapäeval, et lükkab maksuseaduse arutamise järgmisesse nädalasse. Komisjoni keskerakondlasest esimehe Mihhail Stalnuhhini sõnul on edasilükkamise põhjuseks põhimõttelised muudatused ja arutelud gaasi- ja alkoholiaktsiisi ettepanekute üle.

Seotud lood
08.12.2016 10.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto