Sisukord
Nädala näod
Postimees
10.12.2016
Eesti Mälumäng Susi protsess algab tõenäoliselt lähikuudel Palju õnne Dilbert Male Horoskoop Pensioni koju toomise tasu kallineb Tagakülg Kohtunik lubab järgida oma siseveendumust Mudavannid vahelduvad pesuga Toomas Lepp kinnitas nõukogule oma süütust Eesti lühiuudised Uue ministrikandidaat käis Kadriorus Esikülg 10. detsember Väike Vladik tuli Eestisse ravile Majandus Maag teatas Tere ostmisest Ühisdeklaratsioonidega saab tagasi sama palju raha Majanduse lühiuudised Välismaa Rumeenia valib homme parlamenti Rumeenia parteide valimisplatvormid kõik ühte nägu ja sisutühjad Serbia ääremaa sigitab islamiäärmuslasi Arvamus Juhtkiri: vähem silmakirjalikkust (10) Hendrik Alla: kalibreeritud tagumik Värskus tõi võidu Postimees 1914. aastal: sõda Kogemus loeb Ei ühtegi sõna päritolust Sulle, mulle, pigem mulle (1) Ajalugu läbi Eesti fotokuningate kaamerasilma Indrek Schwede veste: jalgpall, meeste viimaseid pelgupaiku Marti Aavik: kes on Eesti eliit ehk seisus kohustab (6) EKI keelekool: endlikepp ja näpupood Kultuur Arhitektid auhindasid parimaid Eesti kultuuri täheatlas: rahvusvärvide sünd Metallica – metal'i tööeetikud Raamat nagu mosaiik: kildudest tervikuks Nädala plaat. Elusam kui aastate eest Aja auk. Sonic Youth murrab läbi Väikene hümn vaimuvalgusele Tähemehe Maal veedetud aastate kroonika Kas Looja tunneb kiusatust? Sport Spordi lühiuudised Sildaru poolel teel tiitli kaitsmisele Venelased on supi sees, millest on raske välja tulla Töö käib Vassiljevi viimase suure lepingu nimel Mariel Gregor: vastumeelsus «kehka» vastu kadugu, aga laiskus samuti (2) Hispaanlaste kasvatatud noore sloveeni tähelend AK Margit Timakov: olgem tasakaalukad Arhitektid auhindasid parimaid Eesti kultuuri täheatlas: rahvusvärvide sünd Raamat nagu mosaiik: kildudest tervikuks Naatukene nihu kaust Aja auk. Sonic Youth murrab läbi Nädala plaat. Elusam kui aastate eest Kas Looja tunneb kiusatust? Väikene hümn vaimuvalgusele Gunda Tire: mida PISA uuring näitab andekate laste kohta? (1) Marti Aavik: kes on Eesti eliit ehk seisus kohustab (6) Peeter Langovitsi tagasivaade: vormelilegendi kiirvisiit Iga teine on ülekaalus – püsti, liigutama, reket kätte ja Arsenali või Manchester City treeneri jutule (10) Karl Pajusalu: kuidas müüa teadusliku sisuga raamatuid? Arter Positsioneerimisest Poliitikud, palun, raputage endale tuhka pähe! (2) Ainult wifist jääb väheseks Nõid Nastja on oma kehaga sõber Taste of Asia: ettevaatlikud Aasia maitsed Rotermanni kvartalis Jüri Nikolajev – Eesti hääl Narvas(t) (47) Võimatu moemissioon: leia müts! Põgus põige põhjamaisele jõululauale Teeks õige stiilipeo? Kurb küll, kui ind kaob. Kust leida tiivad? Raju andmine kontori jõulupeol Esoteerikaäri: palju enamat kui kivikaubandus Autoarvustus:Peugeot 3008. Lõvikutsikas jahib tulevikku Tänavused jõulud tulevad vilkudes ja vilistades Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sulle, mulle, pigem mulle

2 min lugemist
Toomas Lepp FOTO: Illustratsioon: Andrus Peegel

Ameerika Ühendriikide saatkonna asejuhi vastuvõtul selle nädala esmaspäeval kiitles Toomas Lepp, kuidas Tallinna Televisioonis (TTV) on algamas täiesti uus, tasakaalus ajastu, kus sõnavabadus on suurim väärtus.

Selleks hetkeks oli Keskerakonna uue juhi Jüri Ratase valitsus olnud võimul 13 päeva ja lood endise juhi Edgar Savisaare viimaste aastate tegemistest polnud veel Postimehes ilmunud. Veidi enam kui 24 tundi hiljem peeti Lepp kinni, süüdistatuna Tallinna TVs 200 000 euro omastamises, ja ülekuulamisruumist pääses ta alles eile hommikul.

5. novembri Keskerakonna kongressil võisid kohalolijad näha, kuidas Edgar Savisaare ja Jüri Ratase ette teada võitjaga heitluse lõppedes lidus Lepp kaamerate-mikrofonidega Ratase ja tema meeskonna kõrvale, et uuele peremehele truudust demonstreerida.

Oma isa poolt eestimaalase kohta veidi kõrgema temperatuuriga hispaania vere pärinud Lepa kohta on öeldud «valge juut, valge mustlane, valge hispaanlane» ehk vihjatud, et tal on küüned enda poole iga riigikorra ajal, ning lisatud: «Saatus saab aga inimese kätte.»

Lepp on vastuoluline isiksus: ühelt poolt lapsemeelne emotsionaalsus, ülevoolav heatahtlikkus, teisalt aga nii eraelus kui ka tööl suhtumine «täna armastan, homme peksan». Lõunamaa veri ei ole siin piisav vabandus.

Kui Lepp aastatel 1997–1999 ETV peadirektor oli, vaatasid toonased töötajad justkui multifilmi, kuidas ta linna pealt või välismaalt tulles suured kilekotid lauale asetas. Ühes kaamerad, teises muud televidinad. Ja tšekid-tšekid-tšekid, mille peale tehnikaosakonnas tehti suured silmad: «Meil polnud selliseid asju ju vaja...»

ETV juhtimise ajaks jäi ametlikult kaks aastat, millest vähemalt pool kulus Lepal töövaidlustele, pärast mida ta kord lasti lahti, kord ennistati. Suures tootmishoos suutis ta kohe tekitada 70 miljoni krooni suuruse miinuse, mille järel ei räägitud ETV-le üsna tavapärasest rahahädast, vaid tõsisest pankrotist. Oli aeg, mil töövaidluste ajal Leppa asendanud inimesed pidid puudujäägi korvamiseks ühel päeval koondama 164 inimest.

Mida mõtlesid need inimesed, kes Lepa ETV juhi kohale panid (vandenõuteooria räägib riigitelevisiooni teadlikust lõhkumisest erakanalite edu huvides) ning mis saab TTV nõukogust, kes kõike toimuvat alates Lepa tööle asumisest 2012. aasta sügisel pealt on vaadanud? Savisaare kohtulugu arvestades võib mõista, et käitumismallid, valede võrgustik on laotunud üle pealinna ja puhastustuli alles võtab hoogu.

Pärast põrumist leidis Lepp Savisaare ja TTV näol justkui kaane oma loomuse potile. Peamise pahanduse tõi kaasa TTV kuulus saade «Vaba mõtte klubi», mille tootmine maksis väidetavalt tuhandeid eurosid, millest suur osa kadus Lepa tasku. Alguses lubati saatekülalistele 50 eurot, siis 40 eurot ja lõpuks...

Lootusrikkalt mõnest erakanalist TTVsse telekarjääri jätkama läinud inimesed on tunnistanud, et niikaua kui Lepa enda sahtlid olid raha täis, jagus raha ka saadeteks, sahtli liialt kerge sulgumise järel lõpetati ka saated.

Kolmapäeva hommikul olid TTV töötajad hoolimata oma varasemast suhtumisest «ta on ju hüsteerik ja seda võis kahtlustada» ikkagi šokis. Lepp oskas oma keevalisuse ja meediakogemusega innustada. «Tundke uudist! Olge alati löögivalmis! Ja mis peamine – eetris kõlagu kaunis, ladus eesti keel,» toonitas esmalt Tartu Riiklikus Ülikoolis eesti filoloogiat õppinud ja 1978. aastal Tallinna Pedagoogilise Instituudi lavastaja-näitejuhina lõpetanud mees.

«Libe keel ja näitejuhtimisharidus on ära petnud meid paljusid,» tõdesid tema kolleegid. Telefonid-arvutid TTVs ei lennanud, pastakad ja kustukummid vastu seina küll. «Paranähtus omaette,» kõlas isegi tunnustavalt.

Seotud lood
09.12.2016 12.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto