Sisukord
Arvamus
Tänane leht
10.12.2016
Eesti Mälumäng Susi protsess algab tõenäoliselt lähikuudel Palju õnne Dilbert Male Horoskoop Pensioni koju toomise tasu kallineb Tagakülg Kohtunik lubab järgida oma siseveendumust Mudavannid vahelduvad pesuga Toomas Lepp kinnitas nõukogule oma süütust Eesti lühiuudised Uue ministrikandidaat käis Kadriorus Esikülg 10. detsember Väike Vladik tuli Eestisse ravile Majandus Maag teatas Tere ostmisest Ühisdeklaratsioonidega saab tagasi sama palju raha Majanduse lühiuudised Välismaa Rumeenia valib homme parlamenti Rumeenia parteide valimisplatvormid kõik ühte nägu ja sisutühjad Serbia ääremaa sigitab islamiäärmuslasi Arvamus Juhtkiri: vähem silmakirjalikkust (10) Hendrik Alla: kalibreeritud tagumik Värskus tõi võidu Postimees 1914. aastal: sõda Kogemus loeb Ei ühtegi sõna päritolust Sulle, mulle, pigem mulle (1) Ajalugu läbi Eesti fotokuningate kaamerasilma Indrek Schwede veste: jalgpall, meeste viimaseid pelgupaiku Marti Aavik: kes on Eesti eliit ehk seisus kohustab (6) EKI keelekool: endlikepp ja näpupood Kultuur Arhitektid auhindasid parimaid Eesti kultuuri täheatlas: rahvusvärvide sünd Metallica – metal'i tööeetikud Raamat nagu mosaiik: kildudest tervikuks Nädala plaat. Elusam kui aastate eest Aja auk. Sonic Youth murrab läbi Väikene hümn vaimuvalgusele Tähemehe Maal veedetud aastate kroonika Kas Looja tunneb kiusatust? Sport Spordi lühiuudised Sildaru poolel teel tiitli kaitsmisele Venelased on supi sees, millest on raske välja tulla Töö käib Vassiljevi viimase suure lepingu nimel Mariel Gregor: vastumeelsus «kehka» vastu kadugu, aga laiskus samuti (2) Hispaanlaste kasvatatud noore sloveeni tähelend AK Margit Timakov: olgem tasakaalukad Arhitektid auhindasid parimaid Eesti kultuuri täheatlas: rahvusvärvide sünd Raamat nagu mosaiik: kildudest tervikuks Naatukene nihu kaust Aja auk. Sonic Youth murrab läbi Nädala plaat. Elusam kui aastate eest Kas Looja tunneb kiusatust? Väikene hümn vaimuvalgusele Gunda Tire: mida PISA uuring näitab andekate laste kohta? (1) Marti Aavik: kes on Eesti eliit ehk seisus kohustab (6) Peeter Langovitsi tagasivaade: vormelilegendi kiirvisiit Iga teine on ülekaalus – püsti, liigutama, reket kätte ja Arsenali või Manchester City treeneri jutule (10) Karl Pajusalu: kuidas müüa teadusliku sisuga raamatuid? Arter Positsioneerimisest Poliitikud, palun, raputage endale tuhka pähe! (2) Ainult wifist jääb väheseks Nõid Nastja on oma kehaga sõber Taste of Asia: ettevaatlikud Aasia maitsed Rotermanni kvartalis Jüri Nikolajev – Eesti hääl Narvas(t) (47) Võimatu moemissioon: leia müts! Põgus põige põhjamaisele jõululauale Teeks õige stiilipeo? Kurb küll, kui ind kaob. Kust leida tiivad? Raju andmine kontori jõulupeol Esoteerikaäri: palju enamat kui kivikaubandus Autoarvustus:Peugeot 3008. Lõvikutsikas jahib tulevikku Tänavused jõulud tulevad vilkudes ja vilistades Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: vähem silmakirjalikkust

2 min lugemist

Eesti on esimene riik Euroopas, kes sellise seaduse vastu on võtnud: «Välismaalase suhtes võidakse sissesõidukeeldu kohaldada, kui on andmeid või on põhjendatult alust arvata, et välismaalane on osalenud või aidanud kaasa välisriigis toimunud inimõiguste rikkumisele, mis on endaga kaasa toonud isiku surma, raske tervisekahjustuse, tema alusetu süüdimõistmise kuriteos poliitilistel motiividel või muu raske tagajärje.»

Tähelepanuväärne on seegi, et üleeile hääletas selle – väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduse muutmise – poolt 90 riigikogu liiget ja vastu ei olnud keegi. Presidendi eilne žest kuulutada see seadus välja inimõiguste konverentsil osalejate ees oli sisukas, väärikas ja mõjus.

Rahvusvahelise kogukonna võime mõjutada riike, kes ei taha inimõigusi järgida, on paraku üpris piiratud. Aga see, mis võimalik, tuleb ära teha. Kahjuks ei ole aga just inimõigusi väärtustavas Euroopas sugugi kiiresti selga sirgu löödud ja inimõiguste rikkujatele asju selgelt välja öeldud isegi nii minimaalses vormis, et me ei taha teid oma pinnal näha, te ei sobi väärikate inimeste seltskonda.

Sergei Magnitski piinamisest ja tapmisest Venemaa vanglas on nüüdseks möödunud seitse aastat. 2012. aasta juulis võttis OSCE parlamentaarne assamblee vastu Monaco deklaratsiooni, milles õhutas liikmesriikide parlamente vastu võtma seadusi, millele toetudes saaks keelduda andmast viisat isikutele, kes olid seotud Magnitski põhjendamatu arreteerimise, piinamise, talle arstiabi keelamise ning tema surmaga, korruptsiooni ja selle kinnimätsimise ning teiste inimõiguste rikkumistega Vene Föderatsioonis.

Kui nüüd, neli ja pool aastat hiljem, on väike Eesti esimene Euroopas, kes sellise seadusemuudatuse lõpuks vastu võtab, peakski see panema esitama küsimust kõigile ülejäänud Euroopa riikidele. Mida te ootate?

On piinlik ja kahetsusväärne, kui kõige ilmsematele inimõiguste rikkumistele reageeritakse loiult ja vähegi reaalseid tulemusi toovaid samme ei julgeta astuda, sest kardetakse kas ärilist kaotust või lihtsalt ei julgeta ärritada välismaist autokraati.

Väga mugav on üha peenhäälestada inimõigusi riikide jaoks, kes peavad neist vabal tahtel kinni isegi siis, kui üks lihtne inimene neid peenhäälestamise tulemusi õigupoolest üldinimlike, kaitsmist väärt õigustena näha ei oskagi. Hoopis suuremat vaprust ja meelekindlust nõuab vastu astumine seal, kus kõige ilmselgemaid inimõigusi rikutakse absoluutselt sihilikult võimu huvides ja tihtipeale ka õigustatakse seda äärmusliku küünilisusega.

Vaba maailma riikide juhtmõte peaks ju olema seista inimeste vabaduse poolel. Oma riigis seda ka järgitakse. Diktaatoritega suheldes jäädakse aga tihtipeale pidama, kui üldsõnaline kurjustamine on tehtud. Liiga sageli ei järgne ka kõige väiksemaid tegusid, sest huvid seljatavad väärtused.

Kuni vaba maailm pole oma tegudes täiesti ühtne, saavadki inimõigusi jalge alla tallavad režiimid mängida «jaga ja valitse»-põhimõttel välja tulemuse, et ka vaba maailma riigid seavad tihtipeale esikohale majandushuvid. Eestis (ja mujalgi) on hästi tuntud küsimus poliitikule: kas te kohtuksite dalai-laamaga? Kui kõik vaba maailma poliitikud vastaksid sellele «jah, igal juhul» ja astuksid ühtseid samme, kui Hiina üritab mõnda riiki selle eest karistada, kaoks Hiinal manipuleerimisvõimalus.

Seotud lood
    09.12.2016 12.12.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto