Sisukord
Arvamus
Tänane leht
12.12.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Röntgenipilt tõi nähtavale Eesti vanima ikooni (1) Tagakülg Eesti lühiuudised Leiger vaatas sadamad üle Tööinspektsioon suleb kolm nõustamisbürood Politseil pole hoiatusmenetlusteks piisavalt jõudu Majanduse lühiuudised Jõgeval kuulutati välja üle-eestiline jõulurahu Pevkur paneb tagatoale päitsed pähe (12) Majandus Kas eakamad juhid pidurdavad majandust? Valitsuse lubatud aktsiisileevendusel pole sisu Sõnajalad pöördusid Tootsi tuulepargi asjus kohtusse Majanduse lühiuudised Tubli rahamasin ja piisake meres Kas eakamad juhid pidurdavad majandust? (2) Välismaa AJA PEEGEL: Siuude vastupanu traagiline lõpp-peatükk (2) Istanbul leinas rünnakute ohvreid Välismaa lühiuudised 12.12.2016 Trump tõrjub süüdistusi Venemaa abi kohta (1) Arvamus Margus Parts: kui inimesest saab number Madli Vitismann: riik tellis parvlaevad, aga sai praamid (18) Mart Raudsaar: tõde teeniva vaba ajakirjanduse kaitseks (19) Postimees 1929. aastal: Austria rahuneb Juhtkiri: Leiger, uue karja esimene vasikas Sarrazin: moslemeid meie kultuur ei huvita (12) Henrik Roonemaa: mul on imelik lööve ja muud huvitavad andmed Kultuur Helgi Sallo ja Liina Vahtriku lavaelu Gerda Murrena kinnitab usku teatriime jäävusse Natuke rõve ja väga huvitav Sport Sildarud võidu järel: saime õppetunni, et alati tuleb maksimum välja pigistada Zirk ujus kolme päevaga viis Eesti rekordit Davosi MK-etapi suusarajad tõid eestlastele nulliringi Fännid koguvad mängijatele preemia maksmiseks raha Puudu jäi õnnest, otsustavusest ning väravatest Mart Seim asub valmistuma EMiks Novosjolovi treener: oluline on mitte rabeleda Tallinn Röntgenipilt tõi nähtavale Eesti vanima ikooni (1) Tartu Kõige suurepärasem kool ja lasteaed asuvad Tartus Videoblogija: teenin nüüd mitu korda rohkem Kaalumaja ummistanud prügiveoki pärast sai politsei prügimäele väljakutse Vald asub põlenud häärberit jälle koolimajaks taastama Öökullid koguvad haigetele lastele raha edasi Paberist maailmas sajab imelist lund Meelelahutus Koomiks Sudoku

Margus Parts: kui inimesest saab number

2 min lugemist
Põgenikud Vahemerel FOTO: ANDREAS SOLARO/AFP/Scanpix

Euroopasse pürgivad põgenikud on juba ammu meie inforuumi üle küllastanud ja inimeludest on saanud statistika. Rutiinsed uudised sellest, kuidas Vahemerel hukkus jälle 50 põgenikku, ei ületa enam isegi uudisekünnist.

See on paratamatu: ei jõua nii palju infot vastu võtta, ei suuda pidevalt kaasa tunda. Seda enam, et muulased on juba nime poolest võõrad ja võõra mure on tema enda asi.

Nii saabki tuhandetest inimestest anonüümne mass, mis lükatakse võimalikult kaugele ühiskonna äärealadele silma alt ära. Valitsused rahastavad kõikvõimalikke põgenikeprogramme, üksikud empaadid pakuvad abi, kuid üldiselt jääb mulje, et põgenikud on lihtsalt samasugune lahendust nõudev probleem nagu rändtirtsud või põldude niisutamine – teeme vajalikud sammud ja loodame, et järgmine aasta nii ei juhtu.

Paraku ei ole asi nii lihtne ega ole loota, et olukord niipea laheneks. Sõja ja tagakiusamise eest pagenud inimestel ei ole võimalik lihtsalt niisama koju tagasi pöörduda. Veel enam, asi võib minna mitu korda hullemaks, kuna praegu kõige rohkem põgenikke vastu võtnud Türgi ja Liibüa käituvad tundmatute muutujatena ja seni pidanud kork võib ühel hetkel lihtsalt eest lennata.

Türgi kemplemine ELi liikmestaatuse üle on hästi teada: vastutasuks liikmesusele nõustuvad nad põgenikega tegelema. Ankara üha ärplevam toon ja massiline inimõiguste rikkumine panevad aga Euroopa kannatuse ja põhimõtted tõsiselt proovile. Riigipea Recep Tayyip Erdoğan on juba korduvalt ähvardanud leppest taganeda ja kõik kukele saata.

Liibüa pudelikael võib järele anda aga hoopis teisel põhjusel: nimelt kardetakse, et džihadistid, kes sunnitakse Iraagist ja Süüriast pikkamisi taanduma, asuvad ümber Liibüasse ja üritavad sealsel kõikuval pinnasel oma kantsi kindlustada.

Sellisel juhul oleks Euroopa ukse all juba kaks hiiglaslikku probleemi: seni Liibüas varjupaika leidnud põgenikud on sunnitud sealt lahkuma ja nn islamikalifaati lahutaks Euroopa Liidust vaid tühised mõnisada kilomeetrit.

Häid lahendusi ei ole ning kahjuks ei suudeta isegi Euroopas jõuda kokkuleppele, mida peaks kriisi lahendamiseks tegema. Tegelikku probleemi kipub varjutama poliitiline vägikaikavedu, kus inimelud rakendatakse ideoloogia teenistusse ja põgenikest saavad lihtsalt muutujad, mis ei sobi võrrandisse.

Selle ennetamiseks on tarvis loobuda suvalisest poriloopimisest ja vaadata otsa külmadele faktidele: kui palju ja mida annaks üldse teha. Seda enam, et miljonite inimeste saatust ei saa venitada nagu kummi ja loota, et asi laheneb kuidagi iseenesest. Seda ei juhtu.

Kõik saavad ju lõpuks aru, et seis on kohutav mõlemale poolele ja mida efektiivsem on omavaheline suhtlemine, seda kiiremini saab edasi liikuda ka olukorra lahendamiseks. Selleks on aga tarvis vaadata lähemalt ja näha arvude taga ka inimest.

Seotud lood
10.12.2016 13.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto