Sisukord
Majandus
Tänane leht
13.12.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Riigi olulisema tee ehitamine sohu toob riskid (2) Land Roveri rehvi sisse mahub üle poolesaja püstoli (11) Õiguskomisjonis arutati Savisaare toimiku avalikustamise asja Raportis ei soovitata Patareid müüa Esikülg 13. detsember Idarahaskandaali 2 sepistasid mõrvatud poliitiku lähikondsed (4) Ratase oht – kõikuvaid hääli koguni kolmandik Majandus Nafta hind tegi taas ilusa hüppe Valitsusliit tõmbas automaksule pidurit Eestile kahjulik maksutõmblus Välismaa Trumpi ministrivalik meenutab tõsieluseriaali Ukraina koolitunde saadab mürskude kaja Välismaa lühiuudised 13.12. Iraani ja USA jahenevad suhted seavad ajaloolise tuumaleppe ohtu Rünnakud Ukraina eesliinil on ägenenud (1) Arvamus Lea Danilson-Järg: kas visata lapsevanemad koos vanniveega välja? (3) Kristi Malmberg: riigile kahjulik tõmblemine (3) Olev Remsu: vabastatud instinktid ja isolatsionism Heldur Meerits: mässame maksudega, aga kuidas tõsta ettevõtlikkust? (47) Postimees 1991. aastal: ETV peadirektor on mures peaministri surve pärast (1) Juhtkiri: OPECi nafta-show Kultuur Skandaali, seda aga ei tulnudki Jim Jarmusch kõigi aegade parima rokkbändi kallal Sport Venno vedas koduklubi üllatusvõiduni Ott Tänaku suur võimalus sai teoks Spordi lühiuudised Uus aasta, sama loosiratas: Bayern ja Arsenal jälle vastamisi Läti boikott Venemaale: kas eeskuju näitamine või omade karistamine? (1) USAs tahetakse spordifännid relvadega staadionile lubada (1) Võimas algus kruvib ootusi Adik Levin: tippspordist ja oma riigi au kaitsmisest Tallinn Raportis ei soovitata Patareid müüa Tartu Haldusreform ähvardab Vara valla lõhki rebida Aparaaditehases avab viieks päevaks uksed kaubamaja Lastekodulapsed said kingiks kümme tahvelarvutit Suusakeskused läksid üle kiipkaardile Alatskivil Lossi tänaval tuleb peagi kaheksas elamises soolaleivapidu (1) Murdugu luud või voolaku veri – roller derby naised üksteise vastu vimma ei pea Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eestile kahjulik maksutõmblus

2 min lugemist
Kristi Malmberg. FOTO:SANDER ILVEST/POSTIMEES FOTO: SANDER ILVEST/

Värske koalitsiooni viimase nädala käitumine enda loodud maksupaketiga tekitab paratamatult küsimuse, kas neil ikka eksperte ka oli läbirääkimistelaua taga.

Kuidagi ei jäta head muljet see, kui kõigepealt käiakse mõne maksu kehtestamine välja, siis mõne päeva pärast muudetakse selle põhimõtteid ja veel mõned päevad hiljem teatatakse, et seda hakatakse uuesti muutma.

Just nii on praegu käitutud mootorsõiduki täiendava riigilõivuga. Aga mitte ainult. Samuti on uus koalitsioon teatanud, et teeb muudatusi esialgu kõvasti tõusma pidanud gaasiaktsiisi detailides ning jätab teatud tingimustel alles abikaasade ühise tuludeklaratsiooni esitamise võimaluse. Mitmete koalitsiooniläbirääkimiste käigus väljakäidud maksumuudatuste, nagu näiteks pangalõiv, konkreetne sisu pole endiselt teada. Uus valitsus on lubanud nende juurde tulla järgmise aasta esimeses pooles.

Selge see, et uus koalitsioon tahab näidata ennast jõulise reformijana, seda eriti olukorras, kus võimu juurde pääses lõpuks ometi teistsugune maailmavaade. Vägisi jääb aga mulje, et maksupakett visati kiirustades ja üle jala valmis ning nüüd, kui kapaga kriitikat saadud, hakatakse alles analüüsima ja olulisi detaile lihvima.

Kui tegu oleks ainult sisepoliitilise küsimusega, siis poleks olukord teab mis hull. Iseenesest ju hea, et kiirustades tehtud asjast iga hinna eest kinni ei hoita, vaid tunnistatakse vigu ja asutakse neid parandama.  Vähemalt jääb kohaliku maksmaksja jaoks suurem kahju sündimata, kuigi iga ettevõtja teeb reeglina siiski plaane pikema aja peale kui mõned kuud ja tahaks kindlasti juba nüüd, kui aastavahetus kohe käes, teada, mis maksud mis viisil järgmisel aastal kehtivad ja millised mitte.

Mis on selle juures aga kõige halvem, on sõnum välismaailmale.  Stabiilne maksukeskkond on ülioluline saamaks välisinvesteeringuid. Praegu aga meie maksukeskkond ülearu stabiilne väljapoole ei paista. Milline on see keskkond lähima paari-kolme aasta perspektiivis ettevõtja jaoks, on hetkel ikka päris segane. Mis maksud kehtivad ja mis kujul? See küsimus on praeguseks tekkinud ilmselt paljudel potentsiaalsetel välisinvestoritel ja –analüütikutel, kes Eestil silma peal hoiavad.

Muidugi võib öelda, et autode maksustamine pole võimaliku välisinvestori jaoks eriline argument, abikaasade ühisdeklaratsioonist rääkimata. Ent fooni loomisel on sellised tõmblused siiski olulised. Piisab muljest, et Eesti poliitikud ei tea päris täpselt, mida nad teevad. Lihtsam on välisinvestoril  valida mõni teine riik, kus maksuseis nii sogane pole. 

Seotud lood
12.12.2016 14.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto