Sisukord
Kultuur
Postimees
13.12.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Riigi olulisema tee ehitamine sohu toob riskid (2) Land Roveri rehvi sisse mahub üle poolesaja püstoli (11) Õiguskomisjonis arutati Savisaare toimiku avalikustamise asja Raportis ei soovitata Patareid müüa Esikülg 13. detsember Idarahaskandaali 2 sepistasid mõrvatud poliitiku lähikondsed (4) Ratase oht – kõikuvaid hääli koguni kolmandik Majandus Nafta hind tegi taas ilusa hüppe Valitsusliit tõmbas automaksule pidurit Eestile kahjulik maksutõmblus Välismaa Trumpi ministrivalik meenutab tõsieluseriaali Ukraina koolitunde saadab mürskude kaja Välismaa lühiuudised 13.12. Iraani ja USA jahenevad suhted seavad ajaloolise tuumaleppe ohtu Rünnakud Ukraina eesliinil on ägenenud (1) Arvamus Lea Danilson-Järg: kas visata lapsevanemad koos vanniveega välja? (3) Kristi Malmberg: riigile kahjulik tõmblemine (3) Olev Remsu: vabastatud instinktid ja isolatsionism Heldur Meerits: mässame maksudega, aga kuidas tõsta ettevõtlikkust? (47) Postimees 1991. aastal: ETV peadirektor on mures peaministri surve pärast (1) Juhtkiri: OPECi nafta-show Kultuur Skandaali, seda aga ei tulnudki Jim Jarmusch kõigi aegade parima rokkbändi kallal Sport Venno vedas koduklubi üllatusvõiduni Ott Tänaku suur võimalus sai teoks Spordi lühiuudised Uus aasta, sama loosiratas: Bayern ja Arsenal jälle vastamisi Läti boikott Venemaale: kas eeskuju näitamine või omade karistamine? (1) USAs tahetakse spordifännid relvadega staadionile lubada (1) Võimas algus kruvib ootusi Adik Levin: tippspordist ja oma riigi au kaitsmisest Tallinn Raportis ei soovitata Patareid müüa Tartu Haldusreform ähvardab Vara valla lõhki rebida Aparaaditehases avab viieks päevaks uksed kaubamaja Lastekodulapsed said kingiks kümme tahvelarvutit Suusakeskused läksid üle kiipkaardile Alatskivil Lossi tänaval tuleb peagi kaheksas elamises soolaleivapidu (1) Murdugu luud või voolaku veri – roller derby naised üksteise vastu vimma ei pea Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jim Jarmusch kõigi aegade parima rokkbändi kallal

4 min lugemist
Iggy Pop ja The Stooges aktsioonis. FOTO: Kaader filmist / Danny Fields ja Gillian McCain

Mu hea tädipoeg juhtus kunagi vanematel aegadel mängima kord Levikas plaate. Kuna seal oli kogu taristu väga segane, tuli ta hommikul tagasi nii, et talle oli kotti sattunud ka võõras The Stoogese teise plaadi «Fun House» Venemaal piraadina välja antud vinüül, mis oli küll pealkirjas tõlgitud kui «Dom Kaifa». See tõlge oli muidugi oluliselt olemuslikum kui originaal. Stooges oligi «kaifimaja» ja sellistele asutustele on kõigi eelduste järgi antud vähe aega olla.

Tellijale Tellijale

Nad tulevad kiiresti, tegutsevad (enese)hävituslikult, nende vastuvõtuks ei pruugi veel olla leiutatud keelt, nad võivad kaduda, muutuda kultuslikuks, asuda mõjutama ning saada hiljem õlgadele ja panteonidele ja ajakirjadesse Mojo ning Uncut tõstetud kui kangelased. Enamikku sellistest kaifimajadest hiljem küll ei mäletata, Stoogest aga küll ja selleks on rohkem kui põhjust.

Jim Jarmusch nimetab «Gimme Dangeri» alguses Stoogest kõige olulisemaks rokkbändiks maailmas ja mul pole plaani selles osas väga vaielda. Detroiti lähedalt Ann Arborist pärit The Stooges andis esimese ja ühtlasi omanimelise plaadi välja 1969, selle produtseeris Velvet Undergroundi avangardist John Cale ja edetabelis jõudis plaat umbes sajandale kohale. The Stooges sai tuntuks ka kui muljet avaldav ja ilmselt ületamatu live-band, mille esinemised olid rohkem isegi performance-kunsti alla liigitatavad. Ka Jarmuschi film näitab meile kuulsat videomaterjali ühest Stoogese esinemisest.

12.12.2016 14.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto