T, 6.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Nafta hind tegi taas ilusa hüppe

Tõnis Oja
, majandusajakirjanik
Nafta hind tegi taas ilusa hüppe
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Nafta hind tegi eile juba mitmenda korraliku hüppe viimaste nädalate jooksul. Põhjuseks see, et  Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) mitte kuuluvad riigis otsustasid samuti oma tootmist vähendada ning Saudi Araabia andis mõista, et toodangukärped seisavad veel ees. Eelmine järsk hinnatõus leidis aset seoses OPECi naftaministrite nõupidamisega 30. novembril, kus naftakartell otsustas vähendada tootmist 1,2 miljoni barreli võrra ööpäevas.

Hüpe pole aga kaugeltki ilus tarbijate jaoks, kes peavad nüüd kütusetanklates bensiiniliitri eest mõne sendi rohkem välja käima. Eile õhtuks oli Brenti nafta hind kerkinud neli protsenti, 56,81 dollarini barreli eest. Nii kallis oli must kuld viimati eelmise aasta suvel.

Naftakartelli mitte kuuluvad riigid eesotsas Venemaa ja Mehhikoga nõustusid vähendama tootmist 558 000 barreli võrra ööpäevas, mis oli küll vähem kui esialgu lubatud 600 000 barrelit, kuid siiski piisavalt palju. Tegemist on esimese OPECi ja naftakartelli mitte kuuluvate riikide koostööga alates 2001. aastast. Peale nimetatute osalesid leppes ka Omaan ja Kasahstan.

Tagasi üles