Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
14.12.2016
Eesti Minister Reinsalu: mõte pühapäevasest alkoholimüügikeelust oli vaid nali (1) Toomas Lepp arvab, et Tallinna Televisioon likvideeritakse Napsi saab osta edaspidigi pühapäeval, kuid mitte tanklast (1) Eesti viinaralli ärgitab Soomet alkoholipiiranguid muutma (1) Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Eesti lühiuudised Riigikogu liikmed valmistuvad taas ööistungiteks Kohus saatis inimesi rünnanud seenekaupmehe vangi Kuidas keerutada poliitraha (8) Esikülg 14.12 Majandus Elisa sõlmis kokkuleppe Starmani ostmiseks Riigikogu enamus toetas Rail Balticut (15) Majanduse lühiuudised Donald Trumpi majanduspoliitika on eklektiline Välismaa Varssavis avaldasid meelt nii valitsuse pooldajad kui ka vastased UNHCR: põgenikke ei nähta ühiskonnale kasulikena ÜRO: Aleppo mattub verre (3) Itaalias kimpus olevaid migrante smugeldatakse Maltale (1) Vene võimud kiusavad beebikarpide pidajaid Arvamus Jürgen Ligi: kaotajad, kes ei oska võita (17) Juhan Mellik: odavad klikid (9) Juhtkiri: gigantide heitluse ootel Postimees 1928. aastal: Moskva kommunistid jahivad Läti noorsugu Ahto Lobjakas: faktikontrolli ajastu (4) Maarja Vaino: kommunikeerida või suhelda päriselt? Lõpuks paistab ikkagi asjade tegelik olemus (4) Kultuur Isalik arm ja abitus Birgitta Festival toob kuulajateni maailma muusikateatri paremiku Sädeleva jõudeelu kiituseks Sport Lätlaste kisa tõttu jäi Venemaa suure tiitlivõistluseta Pidurdamatu Zirk koputab jõudsalt täiskasvanute klassi uksele Kalevi seni kahvatu hooaja kolm põhjust Vitsale järgnes präänik Tarbija Hambaarstid pole nõus riigi poolt peale surutud hindadega tööd tegema (2) Kiretu masin õpetab noori arste Tartu Nagu kevadel: Emajõgi tõusis jõulukuul ootamatult üle kallaste Raadi rehvimägede hurraaga alanud jahvatamine võtaks praeguse tempo juures aastaid Ahhaa paisub senisest veelgi suuremaks Põltsamaa koolipoisi leiutise abil leiab kalur veest hõlpsalt oma võrgu üles (3) Toeks saavad poomismäng, juutuub ja videokõned Omaaegne ülimenukas diiva kerkib unustusehõlmast Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: gigantide heitluse ootel

2 min lugemist
Elisa logo. FOTO: TAIRO LUTTER / POSTIMEES

Eesti telekomiturg muutub nähtavas tulevikus üsna põhimõtteliselt, kui Starmani omandanud Elisa astub Telia vastu. 151 miljoni eurone tehing on Eesti majanduses ajalooline esiteks oma mastaapsuses ja teiseks seetõttu, et puudutab meid kõiki, kes me iga päev kasutame e-teenuseid tööl ja kodus, asjaajamiseks ja meelelahutuseks. Tehing peegeldab majanduskeskkonna elujõudu, kliendid saavad järjest paremaid teenuseid, kuid uueneval turul on ka omad kitsaskohad.

«Ees on põnevad ajad,» kommenteerivad värsket tehingut valdkonna asjatundjad nagu ühest suust. Seda kahtlemata, nii ettevõtetele endile kui ka klientidele. Interneti pidev kättesaadavus on juba praegu midagi täiesti enesestmõistetavat, kuid pelgalt mobiilsidest ei piisa – seda ressurssi tuleb teiste kasutajatega jagada ning andmemahul on piir ees. Niinimetatud asjade interneti ajastu tuleb aga hooga lähemale, nutikodudes võrgus olevad seadmed vajavad suhtlemiseks kiiret ühendust.

Starmani ostuga lisab Elisa endale kaablivõrgu võimalused. Seega läheb paljudel Elisa ja Starmani klientidel elu edaspidi kahtlemata lihtsamaks, sest kogu teenustepaketi – telefon, internet, TV – saab edaspidi ühest kohast. Teine suur tegija ootab turul juba ees, kui aasta alguses sai Eesti Telekomist Telia Eesti ning EMT ja Elioni asemel võeti kasutusele Telia kaubamärk.

Niisiis tõotab tulla tõeline gigantide heitlus. Käed rüpes ei saa kumbki istuda, arendada ja investeerida tuleb kõvasti. Teenuste sisu läheb mitmekesisemaks ja paremaks. Näiteks see, milliseid filmikanaleid pakutakse või milline on videolaenutuse valik, võib olla juba praegu määrav tegur teenuse pakkuja valikul. Tulevikus, kui nutiseadmeid tuleb koju järjest juurde, võidab see, kes suudab kliendile pakkuda parimat ja turvalisemat terviklahendust.

Kindlasti tõotab kliendijaht panustamist turundusse ja reklaami. Samas ei maksa unustada, et konkurents niisugusel oligopoolsel turul (vähe osalisi, sarnased tooted) pole täielik, mistõttu ei maksa odavamatest hindadest tingimata unistada. Ennemini öeldakse kundele, et sama või parem juba pisut suurema summa eest saab kõike tunduvalt rohkem.

Kuid kahtlemata leidub vähemasti Eesti turul ka hinnatundlikke kliente, kes eelistavad pigem lihtsamat ja soodsamat lahendust ning mõtlevad, milleks mulle nii rikkalik teenustepakett, kui ma suurt osa neist tegelikult ei tarbigi. Mõnel inimesel on ju ka nutiajastul teadlikult taskus nuputelefon. Siinkohal pakub mõningast lohutust teadmine, et turule jääb peale kahe gigandi vähemalt esialgu ka tegijaid, kes tegutsevad peaasjalikult ühes valdkonnas, näiteks mobiilsideturul.

Seotud lood
13.12.2016 15.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto