Sisukord
Auto
Postimees
17.12.2016
Eesti
Sild kahe maailma vahel
Mälumäng
Ratas: omad saavad alati rohkem kriitikat kui teised (18)
Horoskoop
Male
Palju õnne
Dilbert
Loomaaias taas üks lõbus nädalavahetus
Tagakülg
Tulevane maailmameister
Noorsoopolitseinik: vanemad jätavad lapse autode voolu ja lahkuvad
Eesti lühiuudised
Majandus
Kutsekoolis kohtub teismeline vanaemaga
Välismaa
«Nad hakkasid meid juba bussis käperdama» (1)
Uuring: eurooplased ülehindavad moslemite osakaalu elanikkonnast mitu korda (3)
Välismaa lühiuudised 17.12.
Pääsetee Aleppost sulgus
Kriisi korral leiab vasturohtu (28)
Arvamus
Taavi Minnik: katastroof nimega Obama (19)
Juhtkiri: lääne nõrkus on Putini võit (20)
Neid mehi kuulatakse
Tulevane maailmameister
Starman sulle, raha mulle
Naftamagnaadi uus amet
Peeter Langovitsi tagasivaade: ameeriklased tahavad Eesti Energiat
Postimees 1938. aastal: Keres – üksi 37 vastu!
EKI keelekool: kui kaua kestab öö?
Toomas Pauli essee: mõistmise mõistatus (2)
Ene Pajula veste: mammi arvab, et kortsud kaunistavad naist (1)
Kultuur
Eesti kultuuri täheatlas: realistliku elukujutuse algus
Quo vadis, Eesti kolkaküla?
Popmuusika-aasta 2016 – kurb, kuid tõhus
Kirjutab heitlik sõbratar
Sport
Postimehe vahendusel näeb tuliseid duelle
Kui palju on inimene võimeline kannatama?
Elu Venemaal puhta sportlasena ehk kuidas kaotada sõpru
Venelased kardavad tähtsatest võistlustest ilma jääda
Korvpallurid: ohtlikud reklaamid tuleks platsilt ära koristada
AK
10 raamatusoovitust Krista Kumbergilt
Müürilehe kirjandustoimetaja soovitab häid raamatuid
Vahur Laiapea: Afganistanis kadunud Nõukogude sõdurite jälil (5)
Eesti kirjandus 2016. aastal, Maire Liivamets soovitab
Brežnevi aeg – viimane hingetõmme enne möödapääsmatut krahhi (12)
Mida lugeda? Kaupo Meiel annab nõu
Just neid raamatuid soovitab lugeda Veronika Kivisilla
Eesti kultuuri täheatlas: realistliku elukujutuse algus
Brežnevi-anekdoodid
Ooperitegu Brüsselis – mitte nõrganärvilistele
Rein Veidemanni tagasivaade: sõjakangelane ja kirjanik
Arter
Kallim kastist: kas seksrobotit saab armastada? (6)
Kuhu kaovad superauhinnad?
Justin Petrone: päkapikk soovitab
Euroopa parim mehekeha on voolitud mõistusega
Sõiduproov: Citroën C3. Paadunud urbanisti silmarõõm
Tehislikust vaba Aparaat
14 nippi, kuidas telefonikaameraga kaunimaid jõulupilte teha
Pehme, krõbe, krobe
Argiasjade paadunud romantik
Triin Koch: kooriproovist päästab ainult pulm või eksam
Iseõppimine või personaaltrenn?

Sõiduproov: Citroën C3. Paadunud urbanisti silmarõõm

3 min lugemist
Jõulupostkaart. Sinimustvalge «sitikas» lumises metsas. Lõika välja ja saada sõbrale. FOTO: Eero Vabamägi

Prantslaste linnaliikur Citroën C3 on juba kõvasti kiita saanud ja pretendeerib ka Euroopa aasta auto tiitlile. Arter proovis järele, mida tal on konkurentsis ette näidata.

On reedene pärastlõuna ja saabuvast nädalavahetusest annab märku tuure koguv ummik. Olen end sisse seadnud triibulise tekstiiliga kaetud pehmemööblil, mis oleks nagu hipsteršikist sisustuspoest vehkat teinud. Päris mõnus on. Nii plehkupannud sohva kui ka seda ümbritsev väike elutuba jätavad sümpaatse mulje. Siit sõitjateruumist on pagendatud kõik, mis pole otseselt hädavajalik, aga see-eest vaatavad vastu seitsmekümnendate funki meenutavad disainielemendid.

Vahetan sõidurida ja võtan foori taha järjekorda. Näib, et mu kaaslane – väike ja iseteadliku olekuga linnaelukas Citroën C3 – tekitab kaasliiklejates huvi. Suud-silmad ammuli meid just ei vahita, aga elevust on märgata. Mu reisikaaslane on tõepoolest kõike muud kui igav ja hall. Ta on rüütanud end sinimustvalgesse, ent see pole taotluslik. Lihtsalt nii on juhtunud – valge katus, küljepeeglid ja udutulede pesad, koobaltsinine kere ning mustad detailid.

See värvivalik on vaid üks paljudest. Citroën C3 kataloogis leidub üheksa keretooni ja kolm kontrastset katusevärvi, mis teeb kokku koguni 36 kombinatsiooni. Kõige pilkupüüdvamad C3 välimuses on kahtlemata auto külgpaneelidel väljakumerduvad õhumullid või -muhud, mis kannavad nime Airbumps. Tegelikult on need spetsiaalsest materjalist vetruvad taskud, mille ülesanne on absorbeerida parklamõlke. Kõik teavad, kui nõmedad on parklamõlgid. Õhumullid ilmusid esimesena kahe aasta eest mudeli Citroën C4 Cactus külgpaneelidele.

Seitsmekümnendate funki pakutakse moodsas võtmes. FOTO: Eero Vabamägi
Üllatavalt avar. Mahutab nii sohvad kui ka 300 liitrit pakiruumi. FOTO: Eero Vabamägi

C4 Cactus on omal kombel revolutsiooniline mudel,  ning uus C3 on tema ideoloogiline mantlipärija. Cactusega otsustas Citroën näidata okkaid autotööstuse üldisele võidurelvastumisele ja teha vastukaaluks midagi lihtsat – nii tehnilises kui ka kasutajasõbralikkuse mõttes. Eesmärk oli teha auto taas lihtsaks ja odavaks. Cactuselt laasiti maha keerulised funktsioonid, millest paljusid peaaegu kunagi ei kasutata. Juhi käsutusse jäi ainult 11 nuppu, rangele kaalukaotusele allutatud autos ei saanud tagumisi aknaid enam alla kerida ei mootori ega vända abil (need ju lisavad kaalule mitu head kilogrammi), vaid õhutuspilu avamiseks oli klamber.

Uue «sitika» C3 puhul on mõnedest Cactuse liialdustest loobutud (tagaaknad näiteks avanevad normaalselt), kuid mõned vahvad detailid on jäänud. Esiuksel on seespool käepideme asemel tekstiilist rihm, nagu neid võib leida mõnest ekstreemdieedil superautost. Truuks on jäädud ka PSA kontserni platvormile, mida jagavad Peugeot 208, Citroën C3 ja toosama C4 Cactus. Kui C3-lt õhumuhud, kitsad pilusilmad ja värviskeemid maha koorida, siis on ta oma sõsara Peugeot 208-ga äravahetamiseni sarnane.

Sarnasusi leidub ka mootorivalikus ja jõuülekandes. «Sitika» puhul kuulub Start-stopp-süsteem standardvarustusse, käiguvahetuseks on viiekäiguline manuaalkäigukast või kuuekäiguline automaatkast. Kõik C3-le pakutavad bensiinimootorid on erinevas võimsusastmes (68, 82 ja 110 hj) versioonid 1,2-liitrisest kolmesilindrilisest. See mitmelt poolt kiitust kogunud kolmepütine jõuallikas teeb vahvat põrinat, passib C3-le hästi ning ei maksa peljata, et see sobib peaasjalikult vaid linnasõiduks. Jõuallikas on pädev ka maanteel ning teeb teist muu hulgas viisakama juhi, sest äkilisteks möödasööstudeks napib tal rammu. 1,6-liitrine diiselmootor arendab 100 hj ning varasemad kogemused sama tüüpi jõuallikatega lubavad eeldada, et nende reaalne janu ei ületa metsikult tehase lubatut.

C3 üks voorusi on ka tema hind, mis algab 10 500 eurost. Hinnaklass on küll soodne ja insenertehnilisest virvarrist on loobutud, kuid sellest hoolimata on C3 roolitunnetus meeldivalt tummine ning lihtne vedrustus tuleb oma ülesannetega toime. Sõitjateruum on taotluslikult lihtsa auto kohta vaikne, ainult maanteekiirusel koguneb küljepeeglite ümber tuulemüra. Miinuseks on tundetu siduripedaal, kuid seda tõbe saab ravida kuuekäigulise automaatkastiga. Samas on käsikasti käigud nii-öelda pikad ja linnas läheb harva neljandat vaja.

Aga igal pool võib vaja minna lisavidinat nimega ConnectedCam. Tahavaatepeegli külge kinnitatud HD-kaamera salvestab kõike, mis jääb 120 kraadi ulatuses auto ette. Fotosid ja kuni 20-sekundisi videoklippe saab muidugi sotsiaalmeedias jagada, kuid asjal ei puudu ka praktiline pool. Kaamera on varustatud GPSiga ja aktiveerub liiklusõnnetuse korral automaatselt, suutes iseseisvalt talletada õnnetusele eelnenud 30 ja järgnenud 60 sekundit. Nii et kui keegi teie ees midagi rumalat korraldab, on tõendusmaterjal võtta.

Juhiabisüsteemidest on standardvarustuses sõidureast väljumise hoiatus, liiklusmärgituvastus ja automaatselt lülituvad tuled, lisavarustusest saab soetada tagurduskaamera, võtmeta käivituse, pimenurga hoiatuse ja üht-teist veel – kokkuvõttes on valik superminide klassis väga korralik.

FOTO: Eero Vabamägi
Tark kaamera, mis käivitub liiklusõnnetuse korral automaatselt ja jäädvustab ka õnnetusele eelnenud 20 sekundit. FOTO: Eero Vabamägi

Citroën C3

1,6 BlueHDi Feel

Mootor: 1560 cm³, R4, diisel, 100 hj, 254 Nm

Sooritus: 0–100 km/h 10,6 s, 188 km/h

Jõuülekanne: 5-käiguline manuaalkäigukast, esivedu

Kulu: 3,6 l / 100 km, 94 g/km CO2

Mass: 1086 kg

Hind: alates 10 500, prooviautol alates 15 900 eurost

Seotud lood
16.12.2016 19.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto