Sisukord
Arvamus
Tänane leht
15.12.2016
Eesti Valitsus plaanib keelata tubakatoodete väljapaneku poodides Tallinna vanausuliste palvela vabanes majavammist (1) Mälumäng Tallinnas juveelipoodi röövinud lätlasi tahab karistada ka Tšehhi Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Esikülg 15. detsember Tartus müüakse krunti kaitsealuse taime kasvukohas Sundravile saatmine on õigustatult keeruline E-sigarettide turgu ootab suurpuhastus (1) Majandus Zimmermann: Tartu–Riia kiirrongi võiks kohe käima panna (27) Soome majandus tõuseb tuhast Välismaa Aleppolastel pole pääsu (2) Välismaa lühiuudised 14.12.2016 Kaks Yle töötajat panid Sipilä afääri kajastamise tõttu lahkumisavalduse lauale Välismaa lühiuudised 15.12 Soome peaministrit süüdistatakse Yle vaigistamises PERSOON: Hea politseinik, halb politseinik ja Leedu õudustäratav poliitika Külmunud ja kodutud: Belgradi lõksu jäänud migrandid jõuluimele ei looda (1) Arvamus Kristjan Lepik: Rail Balticust võidaks kõik Eesti elanikud (27) Kristel Mets: eestlane karmistab, soomlane vabastab (1) Aivar Pau: mobiilside kauba peale (1) Juhtkiri: e-sigareti turg vajab reguleerimist Postimees 1939. aastal: Punaarmee 60 miili kaugusel Botnia lahest? Kultuur Lihtne ja lummav lumefantaasia Teatri sünd on ime Kultuuri lühiuudised Sport Spordi lühiuudised Kuidas peatreenerid kaotusest üle saavad? Tänaku uus paarimees: eesmärk on tulla maailmameistriks Valgas võivad pead lendama hakata, Raplal uus sihtmärk Tallinn Tallinna vanausuliste palvela vabanes majavammist (1) Tarbija Postimees testib: parim verivorst on tugeva tekstuuri ja küllusliku maitsega (2) Tartu Näitlejad roheliselt lavalt ilmuvad vaatajate ette ekraanidele Keevitaja Uku otsib tööd juba 13 kuud (1) Alatskivi koolimaja soojendab maaküte Töötukassa juht: pikaajaline tööotsija peab olema paindlikum (3) Kasepää vallajuhid nõustuvad ühinemisega, hambad ristis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kristel Mets: eestlane karmistab, soomlane vabastab

2 min lugemist
Kristel Mets Altia Eesti ASi juhatuse liige FOTO: Erakogu

Kavandatavate aktsiisitõusude ja müügipiirangute tõttu ujub Eesti alkoholipoliitika naabritega võrreldes vastuvoolu. Palju on räägitud Läti soodsamatest hindadest ja piirikaubandusest, kuid uued tuuled puhuvad ka Soomes, kus on läinud kooskõlastusringile seaduseuuendus, millega kavandatakse põhjanaabrite alkoholipoliitikas suuri muutusi. Kättesaadavuse ja tarbimise kahjuliku mõju vastu hakkavad põhjanaabrid võitlema uue vahendiga: liberaliseerimisega.

Mis siis Soomes kavas on? Kõige suurem muutus paistab müügireeglites: näiteks riikliku Alko jaeketi kauplused on plaanis hoida argipäevadel avatuna kella 20 asemel 21ni ning Alko võib müüa oma kaupa ka mobiilsetes müügipunktides või veesõidukites. Baarides-restoranides võib alkoholi serveerida kuni kella neljani hommikul 3.30 asemel, mis oli ka seni võimalik vaid eriloaga.

Kauplustes lubatakse müüa kuni 5,5-protsendilise alkoholisisaldusega nii kääritatud kui ka etanoolijooke senise ainult kääritatud ja kuni 4,7-protsendiliste jookide asemel. Väikesed pruulikojad võivad müüa otse tarbijatele kuni 12-protsendilise kangusega õllesid maksimaalse aastakäibega 500 000 eurot, nad ei tohi olla seotud suuremate õlletootjatega ning müüa ei tohi siidreid ega long drink’e. Kuigi kange alkoholi meedia- ja välireklaam jääb keelatuks, saavad kauplejad rohkem infot jagada: lubatakse happy hour’ite reklaamimine ning veebilehtedel võib ilmuda tooteinfot. Interneti teel alkoholi müüa ei või, küll on võimalik seda osta välismaa veebilehtedelt.

Teema olulisust ning soovi muudatused võimalikult laiapõhjaliselt läbi arutada näitab see, et kooskõlastuseks pöördus Soome sotsiaal- ja tervishoiuministeerium enam kui 70 asutuse ja organisatsiooni poole nii riigi- kui ka erasektoris. Koos seletuskirjaga 145-leheküljelise pikkuse materjaliga saavad tutvuda kõik veebiaadressil http://stm.fi/lausuntopyynnot. Oma arvamused tuleb esitada enne 16. jaanuari 2017 ning pärast tagasiside analüüsi liigub eelnõu parlamenti, kus see võib seaduseks saada kõige varem 2017. aasta suvel.

Võime öelda, et Soomes ongi olnud mõttetult karmid piirangud, mis on ajale jalgu jäänud, aga tähelepanu väärib soomlaste suhtumine, et alkoholitarbimise piiramiseks tuleb anda suuremaid vabadusi. Eesmärk ei ole võidelda reklaami või tootjate ja jaekettidega, vaid panna inimesed mõistlikumalt alkoholi tarbima ja vältida kahjulikku mõju. Eestis tasub hoolega jälgida, mida üle lahe täpsemalt planeeritakse ja mis järeldusi võiksime sealt teha. Inimesele väga omane soov minna probleemide puhul keelamise teed ei anna sageli tulemust.

Seotud lood
14.12.2016 16.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto