Sisukord
Arvamus
Tänane leht
15.12.2016
Eesti Valitsus plaanib keelata tubakatoodete väljapaneku poodides Tallinna vanausuliste palvela vabanes majavammist (1) Mälumäng Tallinnas juveelipoodi röövinud lätlasi tahab karistada ka Tšehhi Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Esikülg 15. detsember Tartus müüakse krunti kaitsealuse taime kasvukohas Sundravile saatmine on õigustatult keeruline E-sigarettide turgu ootab suurpuhastus (1) Majandus Zimmermann: Tartu–Riia kiirrongi võiks kohe käima panna (27) Soome majandus tõuseb tuhast Välismaa Aleppolastel pole pääsu (2) Välismaa lühiuudised 14.12.2016 Kaks Yle töötajat panid Sipilä afääri kajastamise tõttu lahkumisavalduse lauale Välismaa lühiuudised 15.12 Soome peaministrit süüdistatakse Yle vaigistamises PERSOON: Hea politseinik, halb politseinik ja Leedu õudustäratav poliitika Külmunud ja kodutud: Belgradi lõksu jäänud migrandid jõuluimele ei looda (1) Arvamus Kristjan Lepik: Rail Balticust võidaks kõik Eesti elanikud (27) Kristel Mets: eestlane karmistab, soomlane vabastab (1) Aivar Pau: mobiilside kauba peale (1) Juhtkiri: e-sigareti turg vajab reguleerimist Postimees 1939. aastal: Punaarmee 60 miili kaugusel Botnia lahest? Kultuur Lihtne ja lummav lumefantaasia Teatri sünd on ime Kultuuri lühiuudised Sport Spordi lühiuudised Kuidas peatreenerid kaotusest üle saavad? Tänaku uus paarimees: eesmärk on tulla maailmameistriks Valgas võivad pead lendama hakata, Raplal uus sihtmärk Tallinn Tallinna vanausuliste palvela vabanes majavammist (1) Tarbija Postimees testib: parim verivorst on tugeva tekstuuri ja küllusliku maitsega (2) Tartu Näitlejad roheliselt lavalt ilmuvad vaatajate ette ekraanidele Keevitaja Uku otsib tööd juba 13 kuud (1) Alatskivi koolimaja soojendab maaküte Töötukassa juht: pikaajaline tööotsija peab olema paindlikum (3) Kasepää vallajuhid nõustuvad ühinemisega, hambad ristis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kristjan Lepik: Rail Balticust võidaks kõik Eesti elanikud

3 min lugemist
Majandusekspert Kristjan Lepik. FOTO: Toomas Huik

Eestit Euroopaga ühendav Rail Baltic aitaks Baltimaad muuta ühtseks regiooniks ja siduda paremini Euroopaga, millest on võita kõikidel Eesti elanikel, leiab majandusekspert ja Teleporti äriarendaja Kristjan Lepik.

Üks oluline trend, mida seoses tööga Euroopas ja mujal täheldanud olen, on see, et inimesed liiguvad üha rohkem. Nii välisriikidesse tööle kui ka elama ja õppima. Inimeste suhtlemisruum laieneb. Tänapäeval elatakse inforuumis, mis on rahvusvaheline. 20-aastase noore Facebookis on sageli pooled sõbrad välismaalased. Ja selles maailmas on ülitähtis hea ühenduvus.

Kaks punkti võivad olla teineteisest geograafiliselt kaugel, aga kui side on mingis muus vormis tugev, siis head ühendused võimaldavad seda sidet veelgi tugevdada. Näiteks meie nõuandja Parag Khanna on oma raamatutes öelnud, et kaartidel tuleks piiride asemel ära märkida hoopis see, kes ja milliste sidemetega on mõne teise riigiga ühendatud.

Eesti näitel võiks rääkida pangandus- ja ärisidemetest Rootsiga. Finantsjooned jooksevad meil sinna, kuigi Soome on ju tegelikult lähemal. Kui aga kahe riigi vahel mugavalt ja kiirelt liikuda ei saaks, siis ei jookseks need ärilised jooned kokku. Ühenduvus on ülioluline.

Kuna töötame Teleportis andmetega ja võrdleme linnu omavahel, siis näeme, et targale ettevõtjale on Eestil palju pakkuda. Meie hinnatase on soodne, meil on puhas ja ilus keskkond ning inglise keelt räägitakse Euroopa keskmisest kindlasti paremini.

Kui aga vaadata praeguseid ühendusi, siis on see üks Eesti suuremaid miinuseid. Tean investeerimistehinguid, mis on jäänud tegemata, sest investorid ei jõua Londonist siia. Riia edestab meid tänu airBalticule oluliselt.

Just sellepärast on oluline mõista, et ühenduvuse rolli ei saa alahinnata. Inimestena oleme ehitatud niimoodi, et suurt muutust on meil sageli raske mõista. Enamik inimesi ootab enamasti status quo jätkumist. 2006.–2007. aasta kinnisvaramulli ajal ootas enamik  hindade edasist tõusu. Kui paar aastat olid hinnad pea poole odavamad ja seega soodsad,  ootas enamik samuti kiratsemise jätku. Seetõttu ei suudeta ka Rail Balticuga seoses enamasti mõista, kui suure muutuse see tooks.

On ju ka kommentaare «Kes selle rongiga ikka siia sõidab?». Tallinna sadamasse tuleb igal aastal kaheksa miljonit reisijat. Kui Tallinki laevade asemel sõidaks kuus Regulat, kui palju siis käiks? Kaks miljonit? Ent kui Regulad oleks sõitnud mitu aastat, siis oleks väga raske müüa ideed, et paneme sõitma suured ja uued laevad.

Tundub, et Rail Balticule mõeldes on inimestel raske mõista, kuidas see meie elu muudab. Räägitakse Baltimaadest kui ühtsest ruumist, aga tegelikult meie koostöö lonkab. Kui oleksime ühenduste läbi üks regioon ja saaksime kahe tunniga Tallinnast Riias tööl käia, siis muutuksid Baltimaad palju ühtsemaks regiooniks. Eesti, Läti ja Leedu on oma elanike arvult väikesed riigid, ent ühendudes meie jõud kasvaks.

Just sellepärast on oluline mõista, et iga samm, mida teeme ühenduse parendamise nimel, aitab kaasa meie majanduse elavdamisele. Sellest võidaksid kõik Eesti elanikud. Meie ise saame paremini välja ja välisettevõtete jaoks muutume atraktiivsemaks. Kui Eestisse tuleb ettevõte, kes loob 1000 uut töökohta, nagu tegi Kuehne + Nagel, tõuseb selles valdkonnas ka palgatase. Kui mõni ettevõte otsustab Eestisse näiteks tehase rajada, siis tõusevad tehasetöötajate palgad. Majanduse elavdamise läbi võidavad ühenduvuse paranemisest kõik inimesed.

Skeptikute põhiline mure paistab olevat see, et Rail Balticul ei liigu tulevikus ei kaubad ega ka inimesed. See omakorda vihjab sellele, et võiksime siin Eestis üldse elule punkti panna. Midagi siia ei liigu, keegi siia ei tule, ka kaupu ei tule. Niisugune mõtlemine on nõrk ega ole jätkusuutlik. Nähes, kuidas ühendused loovad tuhandeid uusi võimalusi ja on praegu Eestis tõsine kitsaskoht, pean Rail Balticut väga oluliseks projektiks Eesti jaoks.

Seotud lood
14.12.2016 16.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto