Sisukord
Kultuur
Tänane leht
15.12.2016
Eesti Valitsus plaanib keelata tubakatoodete väljapaneku poodides Tallinna vanausuliste palvela vabanes majavammist (1) Mälumäng Tallinnas juveelipoodi röövinud lätlasi tahab karistada ka Tšehhi Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Esikülg 15. detsember Tartus müüakse krunti kaitsealuse taime kasvukohas Sundravile saatmine on õigustatult keeruline E-sigarettide turgu ootab suurpuhastus (1) Majandus Zimmermann: Tartu–Riia kiirrongi võiks kohe käima panna (27) Soome majandus tõuseb tuhast Välismaa Aleppolastel pole pääsu (2) Välismaa lühiuudised 14.12.2016 Kaks Yle töötajat panid Sipilä afääri kajastamise tõttu lahkumisavalduse lauale Välismaa lühiuudised 15.12 Soome peaministrit süüdistatakse Yle vaigistamises PERSOON: Hea politseinik, halb politseinik ja Leedu õudustäratav poliitika Külmunud ja kodutud: Belgradi lõksu jäänud migrandid jõuluimele ei looda (1) Arvamus Kristjan Lepik: Rail Balticust võidaks kõik Eesti elanikud (27) Kristel Mets: eestlane karmistab, soomlane vabastab (1) Aivar Pau: mobiilside kauba peale (1) Juhtkiri: e-sigareti turg vajab reguleerimist Postimees 1939. aastal: Punaarmee 60 miili kaugusel Botnia lahest? Kultuur Lihtne ja lummav lumefantaasia Teatri sünd on ime Kultuuri lühiuudised Sport Spordi lühiuudised Kuidas peatreenerid kaotusest üle saavad? Tänaku uus paarimees: eesmärk on tulla maailmameistriks Valgas võivad pead lendama hakata, Raplal uus sihtmärk Tallinn Tallinna vanausuliste palvela vabanes majavammist (1) Tarbija Postimees testib: parim verivorst on tugeva tekstuuri ja küllusliku maitsega (2) Tartu Näitlejad roheliselt lavalt ilmuvad vaatajate ette ekraanidele Keevitaja Uku otsib tööd juba 13 kuud (1) Alatskivi koolimaja soojendab maaküte Töötukassa juht: pikaajaline tööotsija peab olema paindlikum (3) Kasepää vallajuhid nõustuvad ühinemisega, hambad ristis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lihtne ja lummav lumefantaasia

3 min lugemist
Tartu Uus Teater võtab "Lumeilmas" meenutada lapselikku maailmatunnetust. Pildil näitlejad Katrin Pärn ja Siim Angerpikk FOTO: Gabriela Liivamägi

Detsember on käes. Külm on, aga lund ei ole. Kelgud ja suusad ootavad trepi all konkus kurvalt aega, mil neid õue valgetesse hangedesse lõbutsema viidaks. Villased sallid keerduvad laisalt nagikonksude ümber ja kindad pole sel talvel veel õieti märjaks saanudki, pärast kuuma pliidiraua ääres soojenemisest rääkimata. Vaarikamoosiga teegi on keetmata. Kahvatu talvepäike ronib igal hommikul vaevaliselt üle silmapiiri, et siis paari tunni pärast uuesti väsinult härmas puulatvade taha vajuda. Väikesed roosad lapseninad vajuvad suurest lumeootusest vastu jahedat aknaklaasi lömmi.  Jõulud lähenevad.

Tellijale Tellijale

Kust tuleb lumi – kas klopib Lumeeit taevas sulepatju või jahvatavad lumeveskid valget lumejahu? Kas iga lumehelves on ainulaadne ja kordumatu või on nad tegelikult äravahetamiseni sarnased? Mis juhtub siis, kui lumi ühel ööl kogu linna enda alla matab ja kojamehed sellest enam jagu ei saa? Kuidas nautida talverõõme, kui oled nii paksult riidesse pakitud, et su väikesed kubujussikäed ei paindu isegi kelgunööri haarama? Aga kui õues möllamisega hoopis liiale minnakse ja pärast tuleb palavikus teki all lõdisedes ema käest muinasjuttu nuiata? Kas jõulud tulevad valged?

Kogemaks tõelist lapsepõlve lumetaju, kõrgeid valgeid hangesid ja talverõõme, tuleb sel jõulukuul hoopis teatrisse minna. Tartu Uues Teatris etenduv «Lumeilm» (lavastaja Siim Angerpikk) viib nii väikesed kui suured vaatajad rännakule lumisesse fantaasiasse, mida valitsevad muinasjutud, lumelaulud, mälestused, tajud ja tunded, mis kõik seotud lapseea lume- ja talvekogemustega. Alates karupükstest ja kümnest kampsunikihist, öisest vaiksest lumesajust ja metsikutest lumesõdadest, kuni meenutamiseni, mis tunne see on,  kui lumes rahmeldamisest kuumavale õhetavale näole langevad külmad jäised räitsakad.

14.12.2016 16.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto