Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
15.12.2016
Eesti Valitsus plaanib keelata tubakatoodete väljapaneku poodides Tallinna vanausuliste palvela vabanes majavammist (1) Mälumäng Tallinnas juveelipoodi röövinud lätlasi tahab karistada ka Tšehhi Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Esikülg 15. detsember Tartus müüakse krunti kaitsealuse taime kasvukohas Sundravile saatmine on õigustatult keeruline E-sigarettide turgu ootab suurpuhastus (1) Majandus Zimmermann: Tartu–Riia kiirrongi võiks kohe käima panna (27) Soome majandus tõuseb tuhast Välismaa Aleppolastel pole pääsu (2) Välismaa lühiuudised 14.12.2016 Kaks Yle töötajat panid Sipilä afääri kajastamise tõttu lahkumisavalduse lauale Välismaa lühiuudised 15.12 Soome peaministrit süüdistatakse Yle vaigistamises PERSOON: Hea politseinik, halb politseinik ja Leedu õudustäratav poliitika Külmunud ja kodutud: Belgradi lõksu jäänud migrandid jõuluimele ei looda (1) Arvamus Kristjan Lepik: Rail Balticust võidaks kõik Eesti elanikud (27) Kristel Mets: eestlane karmistab, soomlane vabastab (1) Aivar Pau: mobiilside kauba peale (1) Juhtkiri: e-sigareti turg vajab reguleerimist Postimees 1939. aastal: Punaarmee 60 miili kaugusel Botnia lahest? Kultuur Lihtne ja lummav lumefantaasia Teatri sünd on ime Kultuuri lühiuudised Sport Spordi lühiuudised Kuidas peatreenerid kaotusest üle saavad? Tänaku uus paarimees: eesmärk on tulla maailmameistriks Valgas võivad pead lendama hakata, Raplal uus sihtmärk Tallinn Tallinna vanausuliste palvela vabanes majavammist (1) Tarbija Postimees testib: parim verivorst on tugeva tekstuuri ja küllusliku maitsega (2) Tartu Näitlejad roheliselt lavalt ilmuvad vaatajate ette ekraanidele Keevitaja Uku otsib tööd juba 13 kuud (1) Alatskivi koolimaja soojendab maaküte Töötukassa juht: pikaajaline tööotsija peab olema paindlikum (3) Kasepää vallajuhid nõustuvad ühinemisega, hambad ristis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aivar Pau: mobiilside kauba peale

2 min lugemist
Aivar Pau. FOTO: MIHKEL MARIPUU/POSTIMEES FOTO: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

Kahe telekomikombaini eelseisev heitlus Eesti imeväiksel turul pöörab segi kindlasti nii mõndagi sisseharjunut ja tõrjub marjamaalt eemale oma oskustes liiga kitsaks jäänud tegijad.

Ehk kui tuua teema köögimaailma, siis tulevikku vaatava telekomiettevõtte teenustekompotis peab praegu valitsevaid tarbijakäitumisi arvestades olema esindatud vähemalt kolm osist: fiksinternet, mobiilside ja teleteenused. Lisavürtsid on lubatud – kes vahendab muusikat, kes digiraamatuid, kes mobiilimakseid.

Pole mingi uudis, et interneti ja teleteenuste tarbimine lähevad järjest rohkem ajast ja kohast sõltumatuks. Tuleviku seisukohast saabki siin määravaks, kes suudab need kolm teenust omavahel lõimida ja anda juurde veel ka vabaduse ajas ja ruumis liikuda. Eduks on vaja omada aga kõiki kolme infrastruktuuri.

Miks? Sest võib nähtavasti stopperi käima panna, mil hakkab Eestis võimust võtma «hirmus» nähtus nimega FMC ehk pikemalt fixed-mobile convergence. Iseenesest tore nähtus, mis võimaldab teenuseid tarbida võrdväärselt ja katkestamatult nii püsiühenduse kui mobiilside otsas rippudes.

Aga sellel nähtusel on veel üks kõrvalomadus – ja see on äriline: kui kõik olud soosivad, siis võib saada reaalsuseks see, et avastame end klientidena olukorras, kus mobiilsideteenus on kenasti mahutatud fikstoote hinna sisse.

Kui selline stsenaarium peaks Eestis tõesti käiku minema, siis jääb vaid üle kaasa tunda ettevõtteile, kes pole piisavalt varmad olnud oma teenusteportfelli laiendama. Neil lihtsalt pole enam kandvaid teenuseid, millega subsideerida mobiilset teenust – ehk lihtsalt vahendit põhiteenuse kohaletoimetamiseks. Ärgem unustagem, et Eesti on vähemalt loosungites ka tasuta WiFi maa, mis kahandab pelgalt mobiilsidele keskendunud ettevõtete väärtust veelgi.

Kui tuua võrdluseks kõrvale meedia- ja levimaastik, siis võiks ette kujutada olukorda, kus üks ettevõte on keskendunud vaid paberlehtede kojukandele. Kui nüüd tuleks üks ajaleht, kelle kontserni kuuluks ka kandefirma, ja ütleks, et viib tellijatele lehe ise tasuta kätte ja lisaks veel ka kõik muud asjad, mida nad oma postkastis näha tahavad... Tagajärg: hüvasti!

Täpselt sellistes olukorras võib ennast tunda praegu Eestis vähemalt üks mobiilioperaator ja teleteenuse pakkuja. Ehk kui otse sõnastada, siis on küsimus vaid selles, kas STV on piisavalt salongikõlblik, et Tele2 võiks selle omandada.

Olukord, kus Telial ja Elisal on endal nii mobiilsus kui telesisu ja kõik võimalused turul igasuguste haakide tegemiseks olemas, ei jäta palju valikuvõimalusi.

Arvestada tuleb ka asjade interneti ajastu ülikiire lähenemisega ning selge on see, et SIM-kaardi põhise mobiilitehnoloogiaga pole seal suurt midagi peale hakata. Kas või seetõttu, et üks SIM-kaart on ühe anduri jaoks lihtsalt liiga suur ja nõuab liiga palju energiat.

Selge on ka see, et Elisal pole midagi Starmanis kinni panna, kõike saab ja tuleb vaid edasi arendada.

Seotud lood
14.12.2016 16.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto