Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
15.12.2016
Eesti Valitsus plaanib keelata tubakatoodete väljapaneku poodides Tallinna vanausuliste palvela vabanes majavammist (1) Mälumäng Tallinnas juveelipoodi röövinud lätlasi tahab karistada ka Tšehhi Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Esikülg 15. detsember Tartus müüakse krunti kaitsealuse taime kasvukohas Sundravile saatmine on õigustatult keeruline E-sigarettide turgu ootab suurpuhastus (1) Majandus Zimmermann: Tartu–Riia kiirrongi võiks kohe käima panna (27) Soome majandus tõuseb tuhast Välismaa Aleppolastel pole pääsu (2) Välismaa lühiuudised 14.12.2016 Kaks Yle töötajat panid Sipilä afääri kajastamise tõttu lahkumisavalduse lauale Välismaa lühiuudised 15.12 Soome peaministrit süüdistatakse Yle vaigistamises PERSOON: Hea politseinik, halb politseinik ja Leedu õudustäratav poliitika Külmunud ja kodutud: Belgradi lõksu jäänud migrandid jõuluimele ei looda (1) Arvamus Kristjan Lepik: Rail Balticust võidaks kõik Eesti elanikud (27) Kristel Mets: eestlane karmistab, soomlane vabastab (1) Aivar Pau: mobiilside kauba peale (1) Juhtkiri: e-sigareti turg vajab reguleerimist Postimees 1939. aastal: Punaarmee 60 miili kaugusel Botnia lahest? Kultuur Lihtne ja lummav lumefantaasia Teatri sünd on ime Kultuuri lühiuudised Sport Spordi lühiuudised Kuidas peatreenerid kaotusest üle saavad? Tänaku uus paarimees: eesmärk on tulla maailmameistriks Valgas võivad pead lendama hakata, Raplal uus sihtmärk Tallinn Tallinna vanausuliste palvela vabanes majavammist (1) Tarbija Postimees testib: parim verivorst on tugeva tekstuuri ja küllusliku maitsega (2) Tartu Näitlejad roheliselt lavalt ilmuvad vaatajate ette ekraanidele Keevitaja Uku otsib tööd juba 13 kuud (1) Alatskivi koolimaja soojendab maaküte Töötukassa juht: pikaajaline tööotsija peab olema paindlikum (3) Kasepää vallajuhid nõustuvad ühinemisega, hambad ristis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: e-sigareti turg vajab reguleerimist

2 min lugemist
E-sigaret FOTO: SCANPIX

Hiina on läbi aastatuhandete andnud ülejäänud maailmale palju leiutisi, milleta elu ette ei kujutaks, alustades paberist ja püssirohust ning lõpetades mehhaaniliste kelladega. Üks värskematest sealtkandist pärinevatest leiutistest, milleta on juba praegu võrdlemisi paljudel raske oma elu ette kujutada, on elektrooniline sigaret, mis patenteeriti möödunud kümnendi keskpaigas.

E-sigarettide suitsetamises võib suitsetajate endi seisukohalt näha mõndagi positiivset. Need pole tervisele nii kahjulikud nagu tavalised sigaretid ning neid võib suitsetada peaaegu ükskõik kus, kuna need ei põle ega haise. E-sigarettide mõju tervisele on veel põhjalikult uurimata, kuid selge ja üldteada miinus on fakt, et üleminek elektroonilistele sigarettidele ei vii suitsetamisharjumusest loobumiseni, vaid üks psühholoogiline sõltuvus asendub lihtsalt teisega.

Suitsetajatele on olulisel kohal selle tegevuse motooriline rituaal – liigutused ja suits. Kuna e-sigarettide kahjulik mõju on väiksem, siis suitsetatakse isegi rohkem, ehkki nii tava- kui ka e-sigarettides sisalduv nikotiin on väga mürgine aine, mis suurtes kogustes mõjub halvavalt närvisüsteemile, väiksemates kogustes pideval tarvitamisel võib aga viia teiste ränkade tervisekahjustusteni, mh südame veresoonkonna haigusteni, mis on Eestis peamine surmapõhjus.

Selle kõige põhjal võib teha ühe järelduse: vastava pädevusega organid peavad e-sigarettide müüki ja tootmist karmimalt reguleerima. Lähiajal on selles vallas oodata ka tõsisemaid piiranguid Eestis, näiteks peaksid tuleval aastal kaduma suure nikotiinisisaldusega täitekapslid, hiljem on aga kavas keelata internetikaubandus ning e-sigarettide väljapanek, kaubamärkide esitlemine müügikohtades samamoodi tubakatoodetega.

Seni on e-sigarettide müüjad Eestis nautinud vabadust. Toreda väljanägemisega e-sigarette ja nende juurde käivaid vedelikke saab soetada rohketest müügikohtadest. Tegemist on elustiiliaksessuaariga, mille nooremapoolsed kasutajad moodustavad omaette subkultuurirühma, keda ingliskeelses maailmas nimetatakse vaper’iteks.

Nikotiini tarvitamine võib viia hüpertoonia, ateroskleroosi, südamepuudulikkuse ja koosmõjus tavasigarettides leiduvate ainetega ühtlasi pahaloomuliste kasvajateni. Ootamatult haigestunud noore inimese ravimist ei tohiks kuidagi piirata, kuid tulevikus tuleb (ka seoses elanikkonna vananemisega) tõsisemalt mõelda sellele, et teatud vanusest alates võiksid inimesed hakata oma organismi eest ka isiklikult vastutust kandma. On neid ju pidevalt hoiatatud, millega nad seda ise – mh suitsetamisega – kahjustades riskivad.

Seotud lood
14.12.2016 16.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto