R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mälumäng

Postimees
Mälumäng
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Küsimused:

1. Maailm valmistub jõuludeks. Ameerika Ühendriikides hakati ametlikult jõule tähistama 1836. aastal, mil jõuludest sai ametlik püha. Millises osariigis tehti sellega esimesena algust? Osariiki on kutsutud ka puuvilla-osariigiks ning lõunaosariikide keskpaigaks.

2. Jõululaps on hispaania keeles «El Niño». See «jõululaps» on põhjustanud ja põhjustab veelgi hulga katastroofe: paduvihmad kuiva kliimaga kohtades (Lõuna-Ameerikas), põuad Austraalias jne. Kaasnevad üleujutused, maalihked, aga ka nälg. El Niño nähtuse põhjustab püsivate tuulte suunamuutus. Milles nähtus ise seisneb?

3. Seda tuntud jõululille kutsuvad soomlased orjanlaakeri, inglased aga holly. Mis taim?

4. Clement Clarke Moore, aastatel 1779–1863 elanud Ameerika Ühendriikide kirjanik ja kirjandusprofessor avaldas 1823. aastal poeemi «Püha Nikolause külaskäik» («A Visit from St. Nicholas», tuntud ka kui «Twas the Night Before Christmas»), milles oli midagi esmakordset seoses jõuludega. Mis nimelt?

5. Mis olid põhjapõtrade nimed Clement Clarke Moore’i versioonis?

Vastused:

1. Alabamas, pealinn Montgomery.

2. Vaikse ookeani idaosa pinnakihi soojenemises.

3. Iileks (Ilex) ehk astelpõõsas.

4. Esimest korda kirjeldatakse jõuluvana (kuidas ta liigub, milline välja näeb jne), esimest korda mainitakse ka jõuluvana kaheksat põhjapõtra.

5. Dasher (Tormaja), Dancer (Tantsija), Prancer (Kargleja), Vixen (Emarebane), Comet (Komeet), Cupid (Amor), Donder/Donner (Äike), Blitzen (Kõu).

Tagasi üles