Sisukord
Tänane leht
Tänane leht
21.12.2016
Eesti Mälumäng Berliini jõulurõõmu varjutab lein (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Rajatav suusakeskus ei jää Lõuna-Eestile alla Tagakülg Kaljurand: valijameeste lubadused ei pidanud Valitsus sai haldusreformivaidluses pool võitu Eesti lühiuudised Suurim liiklushuligaan jäi vahele 22 rikkumisega (9) Kas Eesti metsa on tõesti nii palju juurde kasvanud, et seda rohkem raiuda? (5) Majandus HKScani juht: peamine probleem oli huvide konflikt Ukraina riigistas suurima erapanga Majanduse lühiuudised Korterihinnad kerkivad, kuid buumi pole oodata (1) Välismaa Berliini eestlased jõuluturul juhtunust Rünnakuid ja nurjatud rünnakuplaane Saksamaal Merkeli vaenlased asusid rünnakule (4) Islamistid näevad jõuluturgudes lihtsat sihtmärki Saksa õudusunenägu sai ilmsiks Türgi tasumistund seisab veel ees Arvamus Allan Sims: mis on metsa juurdekasv ja kuidas keskkonnaagentuur seda mõõdab (2) Erkki Bahovski: kas tuleb Mordor või saame elada edasi Kääbiklas? (11) Johanna Vahuri: milleks end ilmaasjata ohtu seada? Juhtkiri: eurooplaste tõehetked (20) Paul Varul: haldusreform – 5000 ei ole ainumäärav Kultuur Salapärase Tiiu Variku lugu ETV ekraanil Prantslased tulevad Vabale Lavale maailma parandama Sport Spordi lühiuudised Spordi lühiuudised Maailma kolmas mees peab leppima tugevuselt teise sarjaga Rallimees vahetab MM-sarja koolipingi vastu Klavan annab Kloppile kõvasti peamurdmist Purjetajad panevad end 1. jaanuaril jääkülmas vees proovile Ebareaalsed 61 kolmepunktiviset ühes mängus - kas Eesti treenerid laseks sel juhtuda? Pussitajast röövel seadis tipptennisisti karjääri ohtu (1) Tarbija Ravimid, mida tasub enne jõule varuda Tervisekülje lühemad lood Tartu Tartu kavandab Anne kanalile hiiglaslikku paadisadamat (2) Linn ehitab äpardunud mänguväljaku asemele uue Kohtuotsus isepäiseid vallajuhte ei heiduta Noor sõudja napsas treenerilt tippmargi Ajage aga nina püsti, Tartus jõulukuul vaatamist jätkub Õpilased meisterdasid lasteaiale kinke (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Veidrad lood kinnisvaraturul: hinnad vuravad, kuid buumi ei ole

3 min lugemist
Korter Tallinnas FOTO: Sander Ilvest

Ühest küljest on korterite ruutmeetri hind tõusnud kümnendi kõrgeimale tasemele, teisalt aga kinnitavad nii pangad kui kinnisvarafirmad, et buumist on asi kaugel. 

Tellijale Tellijale

«Buumi eelduseks on suur tehingute arv , seda vaadates ei saa kindlasti buumist rääkida. Buum tähendaks seda, et toimub meeleheitlik hindade üles kruvimine ja seda täna ei ole,» kommenteeris Pindi Kinnisvara müügipartner  Peep Sooman.

Arco Vara kinnisvaraturu ülevaatest selgub, et selle aasta novembris tehti Eestis korteritega 1806 tehingut, mida on oktoobriga võrreldes 0,2 protsenti vähem ning aastatagusega võredes 1,3 protsenti rohkem. Korterite mediaanhind oli eelmisel kuul 1 184  eurot ruutmeetri kohta, mis on sarnane 2006. aasta novembrile. Tehinguid oli toona aga 57 protsendi jagu rohkem. 

Kasvanud on ka palgad

Kas praegune hinnatase on adekvaatne või mitte, on SEB majandusanalüütiku Mihkel Nestori sõnul üsnagi subjektiivne hinnang ja oleneb võrdlusbaasist või ajavahemikust, mida praeguse olukorraga kõrvutada. Korterite keskmine ruutmeetrihind on tõusnud viimase viie aasta jooksul 55 protsenti, keskmine palk aga 37 protsenti.

«Võrreldes tänast seisu aga buumiaegse tipuga aastal 2007, siis maksab elamispind nüüd 12 protsenti vähem kui toona. Asetades sama võrdluse sissetulekute konteksti, siis maksis keskmine ruutmeeter toona umbes 1,7 keskmist brutokuupalka, täna on palganumber aga suurem kui keskmine ruutmeetrihind,» tõi Nestor paralleeli. «Kinnisvara hinnakasv on käinud käsikäes elanike üldise ostujõu tõusuga, seejuures kipub esimene teisele viimasel ajal hoopis alla jääma.»

20.12.2016 22.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto