Sisukord
Eesti
Tänane leht
21.12.2016
Eesti Mälumäng Berliini jõulurõõmu varjutab lein (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Rajatav suusakeskus ei jää Lõuna-Eestile alla Tagakülg Kaljurand: valijameeste lubadused ei pidanud Valitsus sai haldusreformivaidluses pool võitu Eesti lühiuudised Suurim liiklushuligaan jäi vahele 22 rikkumisega (9) Kas Eesti metsa on tõesti nii palju juurde kasvanud, et seda rohkem raiuda? (5) Majandus HKScani juht: peamine probleem oli huvide konflikt Ukraina riigistas suurima erapanga Majanduse lühiuudised Korterihinnad kerkivad, kuid buumi pole oodata (1) Välismaa Berliini eestlased jõuluturul juhtunust Rünnakuid ja nurjatud rünnakuplaane Saksamaal Merkeli vaenlased asusid rünnakule (4) Islamistid näevad jõuluturgudes lihtsat sihtmärki Saksa õudusunenägu sai ilmsiks Türgi tasumistund seisab veel ees Arvamus Allan Sims: mis on metsa juurdekasv ja kuidas keskkonnaagentuur seda mõõdab (2) Erkki Bahovski: kas tuleb Mordor või saame elada edasi Kääbiklas? (11) Johanna Vahuri: milleks end ilmaasjata ohtu seada? Juhtkiri: eurooplaste tõehetked (20) Paul Varul: haldusreform – 5000 ei ole ainumäärav Kultuur Salapärase Tiiu Variku lugu ETV ekraanil Prantslased tulevad Vabale Lavale maailma parandama Sport Spordi lühiuudised Spordi lühiuudised Maailma kolmas mees peab leppima tugevuselt teise sarjaga Rallimees vahetab MM-sarja koolipingi vastu Klavan annab Kloppile kõvasti peamurdmist Purjetajad panevad end 1. jaanuaril jääkülmas vees proovile Ebareaalsed 61 kolmepunktiviset ühes mängus - kas Eesti treenerid laseks sel juhtuda? Pussitajast röövel seadis tipptennisisti karjääri ohtu (1) Tarbija Ravimid, mida tasub enne jõule varuda Tervisekülje lühemad lood Tartu Tartu kavandab Anne kanalile hiiglaslikku paadisadamat (2) Linn ehitab äpardunud mänguväljaku asemele uue Kohtuotsus isepäiseid vallajuhte ei heiduta Noor sõudja napsas treenerilt tippmargi Ajage aga nina püsti, Tartus jõulukuul vaatamist jätkub Õpilased meisterdasid lasteaiale kinke (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Suurim liiklushuligaan jäi vahele 22 rikkumisega

2 min lugemist
Politsei soovib kaardil, et liiklusrikkujad hoiaksid edaspidi ennast ja teisi liiklejaid. FOTO: Liis Treimann

Esmaspäeval pani politsei posti ligi 800 musta jõulukaarti sariliiklusrikkujatele, kelle arvele on aastaga kogunenud viis või enam rikkumist.

Kõige «tegusam» aasta on seljataga 31-aastasel Indrekul, kes elab Jõgevamaal. Indreku arvele on aastaga kogunenud 22 rikkumist ja trahve summas 4000 eurot, millest tasunud on ta 180 euro jagu. Tänavuste rikkumistega Indreku «vägiteod» ei piirdu. 2000. aastast on ta pannud toime ligi sada süütegu, lisaks kõikvõimalikele liiklusrikkumistele ka varguseid ja muid kuritegusid.

Mis mees on siis Indrek? Tuleb välja, et metsaveoki juht, kes armastab sõita pikemalt ja vedada lubatust rohkem. Politsei peatas mehe aasta jooksul kinni kuuel korral ning kui Indrek kord juba vahele jääb, siis leitakse rikkumisi, mille eest trahvida, ikka hulgim.

Oma tänavuse paturegistri avas ta 22. veebruaril Maardus. Veos oli nõuetekohaselt kinnitamata, roolis olnud Indrek tegi tasulist autovedu, kuid ametikoolituse tunnistust polnud tal esitada.

14. märtsil kihutas mees Audi roolis Jõgeva kandis asulavälisel teel umbes 150 km/h. 19. juulil istus Indrek haagisega veoki rooli, lastiks metsamaterjal. Viru-Nigula vallas ringi vuranud Indreku autorongi võiks nimetada ka tapjamasinaks, sest teljekoormused olid lubatust suuremad, nii nagu ka mootorsõiduki ja autorongi tegelik mass. Ka veoki ja haagise kogupikkus ületas norme ning üleüldse polnud Indrekul taas eriluba.

29. augustil jäi mees aga taas tapjamasina roolis vahele, seekord Mustvees. Juba 31. augustil vuras Indrek taas veoki roolis politsei huviorbiiti. Seekord Viljandimaal Karksi vallas, kus selgus, et ta rikkus puhkeaja nõudeid.

Pealekauba ei olnud veok läbinud tehnoülevaatust ning sama lugu käis ka haagise kohta. Politsei kõrvaldas Indreku liiklusest, kuid ei läinud kuudki mööda, kui Indrek taas tapjaveokiga Eestimaa teid vallutas. 20. septembril pidas politsei ta kinni Lääne-Virumaal Sõmeru vallas.

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) juhtivkorrakaitseametnik Sirle Loigo loodab, et must jõulukaart paneb mehe mõtlema. Möödunud aasta rekordiomanik, 19 rikkumist toime pannud 20-aastane Ilja tänavu näiteks politseilt kaarti ei saa.

«Ehk ta (Indrek – toim) mõistab, et kõik need korrad oleks ta võinud kellegi surnuks sõita,» ütles Loigo. Seda peab lootma kogu Eesti rahvas, sest veokijuhtidega toimunud liiklusõnnetuste hulk on tänavu kõvasti suurenenud. 19. detsembri seisuga on tänavu juhtunud veokijuhi osalusel 165 õnnetust, milles viga saanud 230 inimest. Mullu olid need arvud vastavalt 131 ja 141.

Koos Indrekuga vääriks politsei musta kaarti tänavu 878 inimest, kes on toime pannud viis ja enam liiklusrikkumist. Kaarte läks teele veidi vähem, sest kõigi täpne aadress pole politseile teada.

Neist 106 puhul pole turvaliselt liiklema kutsuva sõnumiga kaart politseilt siiski mingit mõju avaldanud. See jõudis nende postkasti mullu ja jõuab ka tänavu. «Kindlasti on seal inimesi, keda ilmselt miski ei parandagi ja kellega peabki politsei igapäevaselt tegelema,» nentis Loigo. Näiteks üks tänavune saririkkuja põhjustas 2013. aastal liiklusõnnetuse, kus hukkus jalakäija.

Kokku on tänavustest kaardisaajatest 140 põhjustanud viimase viie aasta jooksul üle 160 liiklusõnnetuse. Neist ühe huligaani vastutusel on kolm, 21 saririkkuja südamel kaks õnnetust.

Milline on inimene, kes paneb aastas toime vähemalt viis liiklusrikkumist? Loigo sõnul moodustavad enamiku mehed, vaid 24 naist «teenisid» politseilt jõulukaardi. «Tüüpiline rikkuja on 20-aastane põhiharidusega ja Eesti kodakondsusega mees,» kirjeldas juhtivkorrakaitseametnik.

Kui sellest loost midagi positiivset otsida, siis ehk aitab teadmine, et tänavu on musta jõulukaardi väärilisi inimesi 51 võrra vähem. Kui mullu oli saririkkujaid 929 ja nad panid kamba peale toime 5721 rikkumist, siis tänavu on 878 inimese arvel 5320 rikkumist. Enamasti on need kiiruse ületamised, juhiloata sõitmine, joobes juhtimine. Tavaliselt avastatakse kõige muu kõrvalt, et ka auto ei vasta tehnonõuetele.

FOTO: Liis Treimann
Seotud lood
20.12.2016 22.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto