Sisukord
Eesti
Postimees
22.12.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Mida väiksem, seda magusam Vaher tõstab politseijuhtide palka (6) Eesti lühiuudised 22.12 Palju raha, suured ootused (11) Maailma väljakutsed on igale riigile üksi olles liiga suured (10) Majandus Eelarve panustab korralikule palgatõusule Majanduse lühiuudised Noored võtavad üha agaramalt kodulaenu Välismajanduse lühiuudised 22.12 Sünteetiliste teemantide müük kasvab Välismaa Välismaa lühiuudised 21.12.2016 Ivanka Trump pehmendab isa karmi mainet Saksa politsei jätkab jahti ründajale (1) Joonisfilm tõi valgevenelasele pika pagulaselu Poola liigub teadmata suunas Välismaa lühiuudised 22.10.2016 Arvamus Daniel Pipes: kuidas minimeerida vigu Lähis-Idas – mõned soovitused Donald Trumpile (4) Hanno Pevkur: suurriigid sunnivad meid pingutama (3) Ants Nõmper: heategevus teenuse osaks Postimees 1936. aastal: rahvuskogu kandidaadi laimaja vangi Noored võtavad üha agaramalt kodulaenu Kaur Maran: üks sogane metsamure (3) Juhtkiri: haldusreform ei jää toppama. Aga riigireform? (2) Jaanus Heinsar: kuidas valmistuda kaasaegse maailma ohtudega toime tulemiseks (2) Kultuur Tiit Aleksejev: kirjutamine on põhjalik lugemine Portreelood postsotsialistlikust Poolast Sport Suusaliidu sisesõda jätkub täie hooga (7) Treial mängib Tšehhis taas tempomehena ja ootab kuulmist tagasi Maailma vallutamine algab Londonist Kas vanameister aitab soomlase maailma parimasse vormel-1 tiimi? Leok räägib vaikselt, aga unistab suurelt Tarbija Mida väiksem, seda magusam Suur maitseproov: kust saab parimaid mandariine? Tartu Marek Doronini lahkumismäng toob platsile Tartu kõigi aegade korvpallitähed Kommunistide punane minevik jõuab kõige täiega Tartusse (1) Linnavalitsus andis ülikooli IT-maja projekteerimiseks rohelise tule Miks on ERMi lett Kvartalis lahti ainult kaks tundi päevas? (1) Kuusk loob õige pühadetunde, olgu ilm või riigikord milline tahes (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maailma väljakutsed on igale riigile üksi olles liiga suured

18 min lugemist
10. oktoobril ametisse asunud president vastas Postimehe peatoimetaja Lauri Hussari küsimustele detsembri teisel nädalal Kadriorus oma töökabinetis. FOTO: Mihkel Maripuu

Eesti rahvas tuleb hoida poliitilistele otsustajatele nii lähedal kui võimalik. Poliitika on eestvedamise kunst, see ei ole meelelahutussektori osa, kinnitab oktoobris ametisse asunud president Kersti Kaljulaid suures aastalõpuintervjuus.

Tellijale Tellijale

Alustan Postimehe jaoks ühest märgilisest sündmusest. Selle aasta arvamusfestivalil Paides kõlas Postimehe laval kõnekoosolek, mis kandis nime «Kolm isamaalist kõnet», ja, proua president, teie olite seal üks kõnelejatest. Teie kõne oli nii hõlmav, et oleks võinud olla ka riigipeaks kandideerimise manifest. Tunnistage nüüd ausalt: isegi kui ei olnud veel riigikoguski esimest korda presidenti valima hakatud, oli teil natuke mõttes, et ühel hetkel tuleb Kadrioru ja presidendi tee ette võtta?

Ei, tegelikult ei olnud. Tõsi on see, et ma jälgisin presidendivalimisi, kogu kampaaniat selle võrra tähelepanelikumalt, kuna ka minu käest oli küsitud, kas ma oleksin nõus olema presidendikandidaat. Sel hetkel ühe erakonna kandidaat. Ma ei olnud nõus, aga see teritas tähelepanu.

Rebime siis katte saladuselt: kes oli esimene poliitik, kes tuli teie juurde jutuga, et kas oleksite nõus kandideerima Eesti Vabariigi presidendiks?

Pole saladus, et juba suvel oli Isamaa ja Res Publica Liidus inimesi, kel oli mõttes rääkida minu või [diplomaadi ja poliitiku] Jüri Luigega, kuid need jutud kuhugi kaugemale ei arenenud. Sügisel oli [riigikogu esimees] Eiki Nestor see, kes uuris, kas ma oleksin valmis, juhul kui...

Mis teie esimene mõte seepeale oli?

Keegi peab. Olin väga kurb, et presidendi valimine valimiskogus ei õnnestunud. Just seepärast, et inimesed olid üle Eesti kokku tulnud, see oli pidulik päev, kõigil oli ootusärevus ja siis keegi tegi õhupalli katki. See oli kurb hetk.

Kui tihti ärkate veel mõttega, et pagan, ma olengi Eesti Vabariigi president?

21.12.2016 23.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto