Sisukord
Kaup ja teenus
Postimees
22.12.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Mida väiksem, seda magusam Vaher tõstab politseijuhtide palka (6) Eesti lühiuudised 22.12 Palju raha, suured ootused (11) Maailma väljakutsed on igale riigile üksi olles liiga suured (10) Majandus Eelarve panustab korralikule palgatõusule Majanduse lühiuudised Noored võtavad üha agaramalt kodulaenu Välismajanduse lühiuudised 22.12 Sünteetiliste teemantide müük kasvab Välismaa Välismaa lühiuudised 21.12.2016 Ivanka Trump pehmendab isa karmi mainet Saksa politsei jätkab jahti ründajale (1) Joonisfilm tõi valgevenelasele pika pagulaselu Poola liigub teadmata suunas Välismaa lühiuudised 22.10.2016 Arvamus Daniel Pipes: kuidas minimeerida vigu Lähis-Idas – mõned soovitused Donald Trumpile (4) Hanno Pevkur: suurriigid sunnivad meid pingutama (3) Ants Nõmper: heategevus teenuse osaks Postimees 1936. aastal: rahvuskogu kandidaadi laimaja vangi Noored võtavad üha agaramalt kodulaenu Kaur Maran: üks sogane metsamure (3) Juhtkiri: haldusreform ei jää toppama. Aga riigireform? (2) Jaanus Heinsar: kuidas valmistuda kaasaegse maailma ohtudega toime tulemiseks (2) Kultuur Tiit Aleksejev: kirjutamine on põhjalik lugemine Portreelood postsotsialistlikust Poolast Sport Suusaliidu sisesõda jätkub täie hooga (7) Treial mängib Tšehhis taas tempomehena ja ootab kuulmist tagasi Maailma vallutamine algab Londonist Kas vanameister aitab soomlase maailma parimasse vormel-1 tiimi? Leok räägib vaikselt, aga unistab suurelt Tarbija Mida väiksem, seda magusam Suur maitseproov: kust saab parimaid mandariine? Tartu Marek Doronini lahkumismäng toob platsile Tartu kõigi aegade korvpallitähed Kommunistide punane minevik jõuab kõige täiega Tartusse (1) Linnavalitsus andis ülikooli IT-maja projekteerimiseks rohelise tule Miks on ERMi lett Kvartalis lahti ainult kaks tundi päevas? (1) Kuusk loob õige pühadetunde, olgu ilm või riigikord milline tahes (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Suur maitseproov: kust saab parimaid mandariine?

2 min lugemist
Mandariinid on justkui osa jõulutundest. FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

Mandariinide söömine on praegusel pühade perioodil täies hoos. Toidupoodides saab valida mitme erineva sordi vahel ja ka mitme erineva hinna vahel. Mille järgi aga lõplik valik teha, kui mandariini sisse enne sööma hakkamist ei näe ja maitset välimuse järgi hinnata ei saa?

Postimees viis läbi suure mandariini testi, kus osalesid üheksast erinevast poest ostetud mandariinid ja klementiinid – sellest, mis on nende kahe vahe tuleb juttu pisut hiljem, enne aga tulemustest.

 

Mandariin või klementiin?

Viljade Maailma tegevjuhi Margus Teemanti sõnul on mandariinid hariliku mandariinipuu väikesed ja pehme koorega viljad, mille põhiline kasvatamispiirkond on Kagu-Aasias ja kõrghooaeg detsembris-jaanuaris, kui kasvupiirkondades algab saagikoristushooaeg. «Mandariinid ei ole nii happelised kui apelsinid ja neis leidub alati seemneid,» lisas ta.

Klementiin pole aga muud, kui üks hariliku mandariinipuu üks sortidest. Selle koor on sile ja läikiv ning nad on magusamad ja mahlasemad kui tavalised mandariinid. «Kehtib ka reegel, et mida väiksem on klementiin, seda magusam,» selgitas Teemant.

Poodides on näha kahte gruppi liigitatud tooteid – klass I ja klass II. Neid tsitruseliste klasse reguleerib ja kontrollib Euroopa Liidus kehtestatud turustamisstandard. I klassi tsitrusviljad peavad olema hea kvaliteediga. Viljadel võivad olla tühised vead, kui need ei mõjuta toote üldist ilmet ja kvaliteeti, näiteks nagu tühised kuju- või värvusvead, tühised päikesepõletuslaigud või pindmised vead, mis ei ole kahjustanud viljaliha.

II klassis on lubatud madalama kvaliteedi ja välimusega vili. Selles klassis on lubatud kujuvead, värvuslaigud, sh päikesepõletuslaigud ja ka mehhaanilisel teel tekkinud armistunud vead, nagu rahekahjustus, hõõrdumine aga ka käsitlemisel tingitud defektid.

Kvaliteeti ei tea ette

Mandariini ja klementiini kvaliteet sõltub Teemanti sõnul paljuski kohalikust kasvuperioodist. «Olulised tegurid on päike ja vihm. Kui ühte on liiga palju ja teist liiga vähe, siis sellest sõltub vilja tegu ja nägu. Lihtsalt riigi põhjal öelda, hea või halb, ei ole õige,» lisas Viljade Maailma tegevjuht.

Suurimad tarnijad on Hispaania ja Maroko. «See aasta oleme müünud hoopis Kreeka klementiine ja on väga maitsvad. Lahtise koorega, vähe seemneid ja magusad. Järgmine aasta  võib-olla hoopis teisiti,» sõnas ta.

Kui tahta hinnata mandariini kvaliteeti välimuse järgi, võib Teemanti sõnul petta saada. Hooajal on nad kõik mahlased - magususega võib olla teisiti. «Lisan veel, et Eesti tarbija eelistab suuremaid I kategooria mandariine - kuigi väiksemad viljad on tihti mahlasemad ja maitsvamad,» ütles Teemant.

Seotud lood
21.12.2016 23.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto