Norra valitsuse pensionifond on suurim riiklik reservfond maailmas, mille portfellimaht on 7,53 triljonit Norra krooni (835,6 miljardit eurot). Fond investeerib kogu maailmas. Nende portfellis on üle 9000 ettevõtte kaheksakümnest riigist (ka Eestist) ning aktsiaportfelli väärtus moodustab 1,3 protsenti kõigi maailma börsiettevõtete turuväärtusest.
Söetööstusettevõtetesse investeerimise keelu võttis Norra parlament vastu eelmise aasta juunis. Selle kohaselt on fondil keelatud investeerida ja nad peavad väljuma kõikidest kaevandus- ja energiakompaniide aktsiatest ja võlakirjadest, mille käibest moodustavad kivisöega seotud tegevused 30 protsenti või enam. Esimesed 52 sellist ettevõtet kanti nimekirja selle aasta aprillis. Nüüd lisandusis veel 15 ettevõtet – teiste hulgas viis USAst, kolm Jaapanist ja kaks Hiinast. Suurim keelu alla sattunud söetööstusettevõte on USA hiiglaslik söetootja Peabody Energy.
Norra keskpank, mis fondi nimel investeerib ja portfelli haldab, teatas, et vaatluse all on veel 11 ettevõtet.
«Järgmistest välistustest anname teada 2017. aastal,» teatas keskpank. Keelu alla ei läinud sellised kaevandusgigandid, nagu Anglo American, BHP Billiton ja Glencore, sest nende söeäri moodustab kogukäibest alla 30 protsendi.
Söetööstus pole aga ainus valdkond, millesse on Norra pensionifondil keelatud investeerida. Fondi investeerimispoliitikale on seatud ranged eetilised piirangud ja nii võivad nad raha paigutada vaid neisse ettevõtetesse, kus keskendutakse jätkusuutlikule majandusele ning võetakse enda kanda vastutus nii keskkondlikus kui sotsiaalses mõttes.
Fond ei tohi investeerida ettevõtetesse, mis valmistavad maamiine, kobarpomme, tuumarelvi ja tubakatooteid. Mustas nimekirjas on ka firmad, mille puhul on tõsiseid korruptsioonikahtlusi või esinenud inimõiguste rikkumisi. Kokku kuulub musta nimekirja pea poolteistsada ettevõtet, mis on aga võrreldes firmade koguarvuga, millesse nad investeerivad, siiski suhteliselt väike.