Sisukord
Päevakomm
Postimees
28.12.2016
Eesti Dilbert Male Mälumäng Palju õnne Tapal tappa? Küsi, ja sulle antakse (13) Horoskoop Tagakaas Audru vallavanem lubas Pärnu taas suureks teha Hiiu vallad jäid ministri veenmisele vaatamata tõrksaks Sada eurot iga uue inimhinge eest valla elanikeregistris Esikülg 28.12 Majandus Tööandjate arvates jõuga palgalõhe vastu ei saa Suurpangad maksavad karmavõlga Majanduse lühiuudised Elektrilevi peab võrgutasusid vähendama Välismaa Kui mitte Trump, siis Kongress jätkab USA kohalolekut Euroopas Sõdurneiu saab esimese missioonikogemuse Välismaa lühiuudised 28.12.2016 Fotod ja video: USA paigutab Venemaa külje alla tonnide viisi rasketehnikat Ei tule puhkama Saksamaale jõudnud põgenikud võtavad omaks kristluse (4) Lõppev aasta tõi kätte tuleviku Reportaaž Donbassist: lihtsad asjad ja rasked küsimused (11) Arvamus Aarne Mäe: kui riigikogus hakkab igav (2) Juhtkiri: kuidas taltsutada hiide? Postimees 1927. aastal: Oskar Lutsu saatuslikud pühad Raul Rebane: tegelik võim 2017 (4) Kultuur Teatriaasta kokkuvõte. Kõige tähtsam on erikaal Sport Spordi lühiuudised Müstika: Kanter võitis ajakirjanike ja alaliitude arvestuses, kuid rahvalt punkte ei saanud (5) Mariel Gregor: mis imeloom see kohtunik on, et temaga rääkida ei tohi? (1) Vastuvoolu ujuv korvpalli Euroliiga leidis õnne valemi Dopingujamadest väsinud sportlased haaravad ise ohjad (1) Tarbija Valgendavatesse hambapastadesse tuleks suhtuda ettevaatlikult Insuldi korral ei tasu EMOsse minna Tartu Suurehitust ootaval krundil saab aasta aega tasuta parkida Worldloppeti tegevjuht: peakorter võibki Tartusse jääda Politseinik peab kodus kahte varganägu Andres-Teet Merisalu: mõtleme ikka enne järele, kui ehitame vanalinna parkimismaja (4) Elvas pole vana-aastaõhtul tarvis telekapulti plõksida Promenaadiviis näitab tartlaste loomisrõõmu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aarne Mäe: kui riigikogus hakkab igav

2 min lugemist
Aarne Mäe. FOTO: Meelis Meilbaum

Kõige värskem riigikogu liige Toomas Väinaste, kes on oma tugeva käega juhtinud aegade hämarusest saadik Vinni valda Lääne-Virumaal, ei saanud parlamenditöösse veel õieti sissegi elada, kui juba pikemale puhkusele lasti.

Tõsise maamehena tegi ta endale siiski töökorralduse ruttu selgeks ning jõudis juba aasta viimasel istungil koos parteikaaslase Märt Sultsiga isegi spiikri karmi pilgu all jõuluvanale laulda. Oma sõnul läks ta riigikogusse maaeluministri Tarmo Tamme asemele siiski raske südamega. Isegi paljuräägitud sissetulek pole kuigi meelitav.

Võib aimata, et praktilise meelega vallavanem eelistaks olla pigem tegus omakandis, kui traavida Toompea vahet. Nüüd on küsimus, kui kaua uustulnukad säilitavad seal reaalsustaju. Kui süüvida meie poliitikute sõnakasutusse, siis tabame sealt tihti sellise väljendi nagu «pärismaailm», mida kasutatakse elu kohta väljaspool Toompead. Sellega on palju öeldud: elatakse justkui paralleelmaailmas.

Teame paljusid rahvaasemikke, kes on tulnud meelelahutusest, saanud oma populaarsuse pealt tohutu hulga hääli, aga Toompea lossi väärikate seinte vahel muutub nende maailm pehmelt öeldes kummaliseks ja tegevus rutiinseks. Neil hakkab igav.

Rahvakirjanik Jaan Kross oli esimene, kes sellest aru sai, kuigi pidas vastu peaaegu aasta. Viimati pettus poliitikas superstaar Mihkel Raud.

Sinna vahele mahub terve plejaad teletähekesi ja rahvalemmikuid, keda esmapilgul kuidagi poliitikaga siduda ei oskakski. Olgu nimetet Hannes Võrno, Siiri Sisask, Hirvo Surva...

Aktiivsele loomeinimesele on kohustuslik seaduste poolt hääletamine ja komisjonides lebotamine vaid mõttetu tiksumine. Raha saab normaalselt, sõimata veel rohkem, aga iseennast tuleb maha suruda ja loojale nii vajalik eneseväljendusvõimalus puudub sootuks.

Nii polegi midagi imestada, kui Madis Milling (ja mõni teinegi) ööistungite ajal konjakit timmib, sest mida põrgut sa seal ikka vahid. Ja nupule vajutamisega saab isegi mõnusalt jokkis olemisega lõdvalt hakkama. 

Iseküsimus on see, kas riigikogu puhvetis peab ikka kangemat kärakat müüma. Sest kui isegi autot ei tohi alkoholijoobes juhtida, siis kuidas võib juhtida riiki.

On ilmselge, et riigikogu liikmed saavad liiga vähe palka ja muid hüvesid, nõnda satubki sinna teiste hulgas ka selliseid inimesi, kelle pärast ülejäänud rahvas peab piinlikkust tundma.

Ammugi on aeg sõel tihedamaks teha, tõsta riigikogu liikme palka ja muuta parlamendi isikkoosseis poole väiksemaks. Ikka kõrgema kvaliteedi nimel.

Aarne Mäe on Postimees Grupi ajalehe Virumaa Teataja peatoimetaja.

Seotud lood
27.12.2016 29.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto