Sisukord
Arvamus
Postimees
28.12.2016
Eesti Dilbert Male Mälumäng Palju õnne Tapal tappa? Küsi, ja sulle antakse (13) Horoskoop Tagakaas Audru vallavanem lubas Pärnu taas suureks teha Hiiu vallad jäid ministri veenmisele vaatamata tõrksaks Sada eurot iga uue inimhinge eest valla elanikeregistris Esikülg 28.12 Majandus Tööandjate arvates jõuga palgalõhe vastu ei saa Suurpangad maksavad karmavõlga Majanduse lühiuudised Elektrilevi peab võrgutasusid vähendama Välismaa Kui mitte Trump, siis Kongress jätkab USA kohalolekut Euroopas Sõdurneiu saab esimese missioonikogemuse Välismaa lühiuudised 28.12.2016 Fotod ja video: USA paigutab Venemaa külje alla tonnide viisi rasketehnikat Ei tule puhkama Saksamaale jõudnud põgenikud võtavad omaks kristluse (4) Lõppev aasta tõi kätte tuleviku Reportaaž Donbassist: lihtsad asjad ja rasked küsimused (11) Arvamus Aarne Mäe: kui riigikogus hakkab igav (2) Juhtkiri: kuidas taltsutada hiide? Postimees 1927. aastal: Oskar Lutsu saatuslikud pühad Raul Rebane: tegelik võim 2017 (4) Kultuur Teatriaasta kokkuvõte. Kõige tähtsam on erikaal Sport Spordi lühiuudised Müstika: Kanter võitis ajakirjanike ja alaliitude arvestuses, kuid rahvalt punkte ei saanud (5) Mariel Gregor: mis imeloom see kohtunik on, et temaga rääkida ei tohi? (1) Vastuvoolu ujuv korvpalli Euroliiga leidis õnne valemi Dopingujamadest väsinud sportlased haaravad ise ohjad (1) Tarbija Valgendavatesse hambapastadesse tuleks suhtuda ettevaatlikult Insuldi korral ei tasu EMOsse minna Tartu Suurehitust ootaval krundil saab aasta aega tasuta parkida Worldloppeti tegevjuht: peakorter võibki Tartusse jääda Politseinik peab kodus kahte varganägu Andres-Teet Merisalu: mõtleme ikka enne järele, kui ehitame vanalinna parkimismaja (4) Elvas pole vana-aastaõhtul tarvis telekapulti plõksida Promenaadiviis näitab tartlaste loomisrõõmu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1927. aastal: Oskar Lutsu saatuslikud pühad

1 min lugemist
Oskar Luts FOTO: Repro

Püha öö, õnnistatud öö! Kui inimese tunded ja teod küll alati sarnased oleks, siis ei tunneks ilm valu ega häda. Vaikselt kirikus viibimise ja koduste visiitide tähe all möödus ka esimene püha. Liikumine suurenes uuesti teisel pühal, mil avati teater, kino ja teised asutused.

Tartu intelligents koondus seekord küll «Vanemuisesse». Lõunane etendus, samuti ka õhtune tõmbasid kokku suure hulga teatrisõpru. Ka kinodes oli rahvast.

Restoranides võis elavat liikumist märgata. «Vanemuise» einelaud oli rahvast täiskiilutud. Inimene seisis kahe tule vahel: ühelt poolt kutsusid muusikariistade helid, teiseltpoolt kõlasid kõrvus karskuslauliku sõnad: «Põrguhaud, see ennast avab, kinni oma ohvri tabab…» Aga süda muutub rahulikumaks, esimene kutse ületab teise, kui kohutavate kõrtsilaudade hirmuäratavais soppides ka tuntud karskusvõitlejat Aleksander Elangot näed istuvat ning vahel neitsikut tantsitavatki.

Kui ei olnud kõrtsiminekust kasu mitte teistel, siis kirjanik Oskar Lutsul ometi: tuntud «naistepõlgaja» sõdurist-noorpoeedi juuresolekul jõi ta viimase klaasi, andes lubaduse edaspidi mitte juua. Aega pole määratud – seega on maksev karskustõotus elu aja kohta. Kahju ainult, et ühtki karskusliikumise meest juures ei olnud, oleks võinud ka allkiri võtta, ja seda poleks kirjanik vististi keelanudki. 28.12.1927

Seotud lood
    27.12.2016 29.12.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto