Sisukord
Välisuudised
Tänane leht
28.12.2016
Eesti Dilbert Male Mälumäng Palju õnne Tapal tappa? Küsi, ja sulle antakse (13) Horoskoop Tagakaas Audru vallavanem lubas Pärnu taas suureks teha Hiiu vallad jäid ministri veenmisele vaatamata tõrksaks Sada eurot iga uue inimhinge eest valla elanikeregistris Esikülg 28.12 Majandus Tööandjate arvates jõuga palgalõhe vastu ei saa Suurpangad maksavad karmavõlga Majanduse lühiuudised Elektrilevi peab võrgutasusid vähendama Välismaa Kui mitte Trump, siis Kongress jätkab USA kohalolekut Euroopas Sõdurneiu saab esimese missioonikogemuse Välismaa lühiuudised 28.12.2016 Fotod ja video: USA paigutab Venemaa külje alla tonnide viisi rasketehnikat Ei tule puhkama Saksamaale jõudnud põgenikud võtavad omaks kristluse (4) Lõppev aasta tõi kätte tuleviku Reportaaž Donbassist: lihtsad asjad ja rasked küsimused (11) Arvamus Aarne Mäe: kui riigikogus hakkab igav (2) Juhtkiri: kuidas taltsutada hiide? Postimees 1927. aastal: Oskar Lutsu saatuslikud pühad Raul Rebane: tegelik võim 2017 (4) Kultuur Teatriaasta kokkuvõte. Kõige tähtsam on erikaal Sport Spordi lühiuudised Müstika: Kanter võitis ajakirjanike ja alaliitude arvestuses, kuid rahvalt punkte ei saanud (5) Mariel Gregor: mis imeloom see kohtunik on, et temaga rääkida ei tohi? (1) Vastuvoolu ujuv korvpalli Euroliiga leidis õnne valemi Dopingujamadest väsinud sportlased haaravad ise ohjad (1) Tarbija Valgendavatesse hambapastadesse tuleks suhtuda ettevaatlikult Insuldi korral ei tasu EMOsse minna Tartu Suurehitust ootaval krundil saab aasta aega tasuta parkida Worldloppeti tegevjuht: peakorter võibki Tartusse jääda Politseinik peab kodus kahte varganägu Andres-Teet Merisalu: mõtleme ikka enne järele, kui ehitame vanalinna parkimismaja (4) Elvas pole vana-aastaõhtul tarvis telekapulti plõksida Promenaadiviis näitab tartlaste loomisrõõmu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ei tule puhkama

2 min lugemist
Stephen E. Capehart. FOTO: Georgi Beltadze

Soomusbrigaadi tulekuga Ida-Euroopasse vahetub ka praegu Tapal teeniv Ameerika 173. õhudessantbrigaadi kompanii ehk 150 sõduri suurune üksus, mis lahkub Eestist tuleva aasta veebruari teises pooles. Asemele tuleb 68. soomusrügemendi 1. pataljoni kompanii.

Rügemendi ülem on kolonelleitnant Stephen E. Capehart. Tema juhitav üksus koosneb kahest soomus- ja ühest jalaväekompaniist. Tulejõust rääkides toovad tema sõdurid endaga kaasa 29 lahingutanki M1A2 Abrams ja 18 jalaväe lahingumasinat. Need tuleb siis sõbralikult Baltimaade vahel ära jagada.

Capehart ütles Postimehele, et ta on juba kohapeal tingimustega tutvust teinud. Mehe jaoks ei olnud siin tegelikult midagi uut, sest ta on varem oma teenistuse jooksul teeninud Saksamaal.

«Mul oli arusaam juba olemas, kuidas maastik võib välja näha. Pärast mitu aastat eri kohtades teenimist oli hea meel uuesti rohelisust näha,» ütles ta naljatavalt.

Mida hakkab USA soomusüksus tegema siin Eestis, andis aimu ametist lahkunud USA asekaitseminister Euroopa ja NATO küsimuses James Townsend: «Need sõdurid ei lähe sinna lihtsalt paraadile marssima ega niisama passima. Samuti ei ole nad seal puhkamas.» Eesmärk on siiski Venemaale näidata, et liitlased võtavad Baltikumi kaitsmist tõsiselt.

Selleks on ameeriklased viimase aasta jooksul kõvasti tööd teinud. Näiteks käis NATO kirderiikidesse saadetav 3. brigaad kogu koosseisus alles hiljuti Californias asuvas Fort Irwini väljaõppealal oma oskusi lihvimas.

«Oleme harjutanud igasugusteks olukordadeks. Me ei ole keskendunud ainult üht tüüpi ohtudele või sõjapidamisviisile,» andis Capehart mõista.

Ka Euroopas jätkatakse õppustega. Ees ootab tihe ajakava. Siiski peavad ameeriklased tegema vastavaid kohendusi, sest siinne metsane ja soine piirkond ei soosi rasketehnika kasutamist. Ent see ei heiduta jänkisid.

«Ma teen tihti nalja, et sa võid panna tanki ükskõik kuhu. Iseküsimus on, kuidas ta sealt välja saab,» lõõpis rügemendi ülem.

Capehart loodab, et missioon aitab paremini tundma õppida kohalikke olusid. Samuti loodetakse õppida kohalikku kultuuri ja keelt. Eriti ootusärevil ollakse peagi läheneva Eesti iseseisvusparaadi pärast 24. veebruaril.

«See on fantastiline, ootame seda põnevusega,» ütles Capehart, kes arvab, et siinolek möödub suuremate viperusteta.

Seotud lood
27.12.2016 29.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto